Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pracownicy kopalni i elektrowni Bełchatów, ale też spółek, mają gwarancje zatrudnienia. Są też przyjęcia do pracy

Magdalena Buchalska-Frysz
Magdalena Buchalska-Frysz
W kopalni i elektrowni Bełchatów podpisano porozumienia kończące spory zbiorowe
W kopalni i elektrowni Bełchatów podpisano porozumienia kończące spory zbiorowe PGE GiEK
Pracownicy kopalni i elektrowni Bełchatów mają gwarancje zatrudnienia na najbliższych kilka lat. Obie firmy będą też przyjmować do pracy. Podpisano porozumienie kończące wielozakładowy spór zbiorowy w Grupie PGE

Zakończenie sporu zbiorowego w kopalni i elektrowni Bełchatów

Gwarancje zatrudnienia na najbliższe lata to jedne z najważniejszych zapisów porozumienia kończącego spór zbiorowy w obu zakładach. Prowadzony on był w spółkach z Grupy PGE - PGE Dystrybucja, PGE Energia Ciepła, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna oraz PGE Obrót.

Jak informuje PGE, porozumienie zostało zawarte z Komitetem Protestacyjno-Strajkowym GK PGE, w skład którego wchodzi ponad 60 organizacji związkowych działających w Grupie PGE.

- W porozumieniu przedstawiciele pracodawców i strony społecznej oświadczyli, że wszystkie spory zbiorowe wszczęte we wrześniu i październiku 2020 r. zostały zakończone - informuje PGE.

Porozumienie w kopalni, elektrowni Bełchatów oraz spółkach zależnych

Organizacje związkowe prowadzące spór zbiorowy podpisały porozumienie, w ramach którego bezwzględnie mają być przestrzegane umowy zawarte ze stroną społeczną, czyli m.in. umowy gwarancyjne i społeczne, układy zbiorowe pracy. Zapisy porozumienia, oprócz kopalni i elektrowni, dotyczą też bełchatowskich spółek zależnych PGE GIEK - Betrans, Bestgum, Ramb i Megaserwis.

Pracownicy zakładów mają gwarancje zatrudnienia do końca 2027 roku, z możliwością przedłużenia za zgodą obu stron. Wraz z końcem 2021 roku do pracy w kopalni przyjęto też 42 nowe osoby. To pracownicy, którzy przeszli do firmy ze spółki Betrans, świadczącej głównie usługi transportowe na rzecz kopalni. Chętnych do pracy było oczywiście dużo więcej. Podania złożyło ponad 80 pracowników różnych spółek.

W Kopalni Bełchatów trwają też prace nad podpisaniem tzw. porozumienia etatyzacyjnego, które określa minimalny poziom zatrudnienia na dany rok. Podpisuje się je co dwa lata. Na koniec ubiegłego roku poziom zatrudnienia miał być nie mniejszy niż 4262 pracowników.

- Myślę, że do połowy lutego podpiszemy etatyzację na ten rok - mówi Ryszard Fryś, wiceszef ZZ „Solidarność” w kopalni Bełchatów.

Jeśli podpisanie nie zostanie podpisane, obowiązują liczy wskazane na koniec 2021 roku. W ostatnich latach rocznie na emerytury odchodzi z kopalni około 200-300 osób. Wolne miejsca uzupełniane są głównie pracownikami spółek zależnych.

Porozumienie, m.in, gwarancje zatrudnienia do końca 2027 roku, obejmuje też wspomniane spółki zależne. W trzech z nich, oprócz Rambu, etatyzacja na 2022 rok już została ustalona. W centrali Betransu pracuje obecnie około 1200 osób, w Bestgumie ok. 830, Rambie ok. 1200, a w Megaserwisie ok. 950 osób.

Elektrownia Bełchatów też przyjmuje do pracy

Przyjęcia do pracy prowadzone są też w Elektrowni Bełchatów. Mają one m.in. zapełnić luki po pracownikach odchodzących na emerytury. A to w elektrowni około 250 osób rocznie, jednak zatrudnienie realizowane jest na mniejszym poziomie. Plan na lata 2021-2022 określono na ok. 130-160 osób.

Jak mówią związkowcy, do najważniejszych zapisów porozumienia należy też to, iż kopalnia i elektrownia utrzymały status pracodawcy. To, jak podkreślają, szczególnie ważne w kontekście planów utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, która zająć ma się wydzielaniem, a następnie integracją aktywów węglowych. W NABE przekształcić ma się spółka PGE GIEK Bełchatów.

Ten zapis zabezpiecza interesy pracowników. W innym przypadku, nowy pracodawca, jakim byłaby utworzona spółka NABE, tylko przez 12 miesięcy musiałby stosować się do przyjętych porozumień. Później mógłby wprowadzić nowe reguły.

- To chyba jeden z podstawowych warunków i argumentów, jakie zostały wpisane do umowy społecznej przedstawionej rządowej w przypadku utworzenia NABE - mówi Andrzej Lewandowski, szef "Solidarności" w Elektrowni Bełchatów.

Według podpisanego porozumienia pracownicy dostali też kilkaset zł wyrównanie finansowe za 2020 rok.

W kopalni i elektrowni Bełchatów podpisano porozumienia kończące spory zbiorowe

Pracownicy kopalni i elektrowni Bełchatów, ale też spółek, m...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto