Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie nowa linia kolejowa z Wielunia przez Bełchatów i Piotrków Tryb. do Łodzi? Pierwszy krok już zrobiono

Redakcja
We wtorek, 4 lipca podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia nowej linii kolejowej Wieluń - Bełchatów - Piotrków Tryb. - Łódź Kaliska. To jednak dopiero początek starań o realizację tej kosztownej inwestycji.

Sygnatariusze listu intencyjnego w sprawie utworzenia nowej linii kolejowej Wieluń - Bełchatów - Piotrków Tryb. - Łódź Kaliska spotkali się dziś w Starostwie Powiatowym w Piotrkowie Tryb.

Podczas spotkania podpisany został list intencyjny dotyczący tej inwestycji.

Planowana linia kolejowa Wieluń - Bełchatów - Piotrków Tryb. - Łódź Kaliska miałaby prowadzić przez Srock, Tuszyn, Rzgów. Inwestycja realizowana miałaby w ramach Programu Kolej Plus.

- To inicjatywa, która może jeszcze bardziej ożywić gospodarczo nasz region. Będzie to też dodatkowy atut dla przedsiębiorców, jako alternatywna droga transportu towarów – mówi prezydent Krzysztof Chojniak, jeden z sygnatariuszy listu.

Na razie to jednak tylko plany. Bełchatowski magistrat przygotowuje obecnie dokumenty potrzebne do złożenia wniosku, prowadzi też rozmowy z innymi samorządami, m.in. gminą Kleszczów i Urzędem Marszałkowskim w Łodzi. Dotyczą one m.in. podziału kosztów tej inwestycji.

Sygnatariusze porozumienia list skierowali do:

  • Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera

  • Premiera Rzeczpospolitej Polskiej Mateusza Morawieckiego

  • Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka

  • Prezesa Zarządu PKP Krzysztofa Mamińskiego

Program Kolej Plus zakłada uzupełnienie sieci kolejowej o połączenia kolejowe miejscowości liczących powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie mają dostępu do połączeń pasażerskich z miastami wojewódzkimi lub takich, które posiadają dostęp do kolei, ale usprawnić trzeba istniejące połączenia.

W ramach programu Kolej Plus modernizowane mają być istniejące linie kolejowe lub też budowane nowe. Uwzględnia on też inwestycje takie jak np. budowa nowych przystanków, mijanek czy łącznic kolejowych.

Jednak do ostatecznych decyzji co do tego, czy w ogóle takie połaczenia powstaną droga jeszcze daleka. Najpierw samorządy muszą zgłosić chęć udziału w programie. Czas na to mają do 26 sierpnia.

Później wnioski będą oceniane pod względem formalnym i kwalifikowane do drugiego etapu. Te, które pozytywnie przejdą ocenę, będą miały rok, by przygotować niezbędne dokumenty aplikacyjne.

Dopiero wtedy powstanie lista rankingowa, okazę się też, które projekty zostaną zakwalifikowane do programu Kolej Plus.

Wartośc programu Kolej Plus to 6,5 mld złotych. Wkład własny samorządów musi wynosić 15 procent. Program ma być realizowany do 2028 roku.

W dzisiejszym spotkaniu w Starostwie Powiatowym w Piotrkowie Tryb. udział wzięli przedstawiciele powiatów piotrkowskiego, bełchatowskiego, wieluńskiego, prezydenci Piotrkowa i Bełchatowa, burmistrzowie Tuszyna i Rzgowa, wójtowie gmin Kleszczów i Moszczenica orz przedstawiciele Holdingu Ptak i poseł Grzegorz Lorek,

W tym momencie mieszkańcy Bełchatowa skazani są na oglądanie tylko pociągów towarowych. Czy to się zmieni?

Bełchatów. Kolejna próba przywrócenia ruchu kolejowego w mie...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto