Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstała "bliźniacza" góra Kamieńsk. PGE skończyło usypywać zwałowisko przy odkrywce Szczerców

Redakcja
KWB Bełchatów zakończyła formowanie zwałowiska zewnętrznego Pola Szczerców. Tym samym w regionie powstało drugie po górze Kamieńsk wzieniesienie, które w niedalekiej przyszłości ma być miejscem do rekreacji. Jakie atrakcje są planowane na "bliźniaczej siostrze" góry Kamieńsk?

Po blisko 17 latach zakończyła się budowa zwałowiska odkrywki Szczerców. Olbrzymia góra będzie kolejnym, po górze Kamieńsk, sztucznym wzniesieniem usypanym przez bełchatowską kopalnię. Jak informuje koncern PGE GiEK, zwałowisko w kolejnych latach "poddane zostanie pełnej rekultywacji w kierunku leśnym". Nowa góra będzie pełniła także funkcję rekreacyjną.

Budowę zwałowiska zewnętrznego Pola Szczerców rozpoczęto 21 października 2002 roku. Przez ten czas w pobliżu odkrywki usypano prawie 1 mld m3 nadkładu, czyli ziemi znajdującej się nad pokładami węgla brunatnego. Góra ma ok. 170 m wysokości, a jej obszar wynosi ponad 1156,36 ha. Kopalnia Bełchatów rozpoczęła prace rekultywacyjne na nowo powstałym zwałowisku już w 2003 r. Do końca 2018 r. posadzano na niej aż 3 mln 650 tys. drzew. Za ok. 5 lat góra zostanie w całości zalesiona i przystosowana do budowy bazy wypoczynkowej.

- Rekultywacja terenów pogórniczych przy KWB Bełchatów polega na przywracaniu im wartości użytkowych i przyrodniczych. Najlepszym dowodem na to jest w pełni zrekultywowana Góra Kamieńsk, która została usypana podczas powstawania odkrywki, a dzisiaj jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Zakończenie prac przy formowaniu drugiej bełchatowskiej góry oznacza udostępnienie kolejnego fantastycznego miejsca wypoczynku, które oprócz lasów i ścieżek rowerowych, zapewni także inne atrakcje, jak np. pole golfowe, autodrom, hipodrom czy profesjonalny stok narciarski – mówi Robert Ostrowski, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Kopalnia Bełchatów prowadzi działania rekultywacyjne na ogromną skalę. Dotychczas zrekultywowała już ponad 2200 ha terenów poeksploatacyjnych i przekazała Lasom Państwowym ponad 1500 ha zrekultywowanych, zalesionych gruntów. Góra Kamieńsk jest obecnie najwyższym wzniesieniem w środkowej Polsce o wysokości 395 m n.p.m. Rekultywacja polegała tu na odtworzeniu gleby oraz zasadzeniu lasów, które dzisiaj są domem dla wielu gatunków zwierząt, w tym także tych rzadkich. Zimą miejsce to staje się centrum sportów narciarskich, a w cieplejszych porach roku zalesione wzgórze jest miejscem turystyki rowerowej i pieszej.

Po całkowitym zakończeniu eksploatacji odkrywki Bełchatów i Szczerców zamienią się w ogromne szcztuczne jeziora. a dawne tereny bełchatowskiej kopalni staną się rajem dla miłośników sportów wodnych.

- Przeszło 4 000 hektarów – taką powierzchnię może mieć łącznie lustro wody dwóch zbiorników, które w przyszłości powstaną na terenie eksploatowanych obecnie wyrobisk Pola Bełchatów i Pola Szczerców. Zmieszczą się w nich nawet 3 miliardy metrów sześciennych wody. Jednak największe wrażenie robi ich maksymalna głębokość - wyniesie ona ok. 170 metrów. Oznacza to, że bełchatowskie jeziora będą głębsze od Hańczy, najgłębszego jeziora w Polsce – podkreśla Dariusz Grzesista, dyrektor KWB Bełchatów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto