Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat bełchatowski. Namawiali, by 1 procent podatku przekazać lokalnym organizacjom

Ewa Drzazga
Przedstawiciele starostwa oraz orgnizacji działających na terenie powiatu bełchatowskiego na specjalnej konferencji namawiali dziś mieszkańców, by ci 1 procent swojego podatku przekazywali właśnie na rzecz lokalnych organizacji pożytku publicznego.

- Starostwo od kilku lat wspiera działania związane z przekazywaniem 1 procenta podatku na rzecz lokalnych organizacji posiadających status organizacji pożytku publicznego - mówiła starosta Dorota Pędziwiatr. - Również w tym roku włączamy się w akcję informacyjną, by zaapelować do mieszkańców o to, abyście Państwo w rolizczeniu podatkowym za rok 2018, przekazywali 1 procent swojego podatku dochodowego właśnie na rzecz organizacji pożytku publicznego. Chciałabym przypomnieć, że podatnik nie traci nic na przekazaniu 1 procenta podatku. To jest Państwa przywilej i możliwość, że możecie Państwo podjąć decyzję, dla kogo chcielibyście przekazać tę kwotę - podkreśla.

Monika Selerowcz, pełnomocnik starosty ds. organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele czterech organizacji pozarządowych z terenu powiatu wskazywała, że na terenie powiatu funkcjonuje 15 organizacji posiadających status OPP. Oprócz tego trzem organizacjom można dedykować swój 1 procent wpisując je jako "cel szczegółowy".

W 2017 roku organizacje z terenu powiatu w ramach 1 procenta zebrały w sumie ok. 231 tys. zł. Rok wcześniej było to 181 tys. zł. - To wyraźnie wskazuje, że mieszkańcy coraz chętniej decydują się na przekazanie swojego 1 procenta właśnie lokalnym organizacjom - mówi Monika Selerowicz.

Na konferencji obecni też byli przedstawiciele OPP z terenu powiatu. Zofia Ligocka z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci mówiła, że dzięki kwotom przekazanym w ramach 1 procenta, organizacja może m.in. organizować kolonie dla dzieci czy dofinansować turnusy rehabilitacyjne dla tych, którzy tego potrzebują.

Z kolei PGE GKS Bełchatów pieniądze pozyskane w ten sposób przeznacza na szkolenie młodzieży. Jak podkreślał prezes klubu, Wiktor Rydz, GKS nie posiada co prawda statusu organizacji pożytku publicznego, ale 1 procent można mu przekazać za pośrednictwem Fundacji Sportowcy Dzieciom.

Andrzej Klimas ze Stowarzyszenia Kuźnia Życzliwości podkreślał, że dzięki takiemu wsparciu oragzniacja może się rozwijać i na różne sposoby pomagać niepełnosprawnym i ich rodzinom - rehabilitować, aktywizować ich na zajęciach, czy pomagać w podtrzymywaniu juz zdobytych umiejętności albo zdobywać nowe.

Jan Ogrodniczak, prezes bełchatowskiego koła PCK podkreślał, że organizacja w Bełchatowie działa już od 1937 roku, organizując pomoc dla najbardziej potrzebujących.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto