Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat bełchatowski: bezrobocie a pandemia koronawirusa – nie ma dużych zmian

Danuta Rękawica
Pandemia koronawirusa mocno wpłynęła na gospodarkę i polskie przedsiębiorstwa. By zminimalizować straty i ochronić miejsca pracy w całym kraju wprowadzono tarczę antykryzysową. Jej działanie widoczne jest w powiecie bełchatowskim, w którym na rynku pracy nie zaszło wiele zmian. Bezrobocie porównywalne jest z wcześniejszym okresem.

Stopa bezrobocia porównywalna z rokiem ubiegłym

Biorąc pod uwagę miesiące kwiecień, maj, czerwiec - w porównaniu do tego okresu z ubiegłego roku - liczby nie różnią się bardzo. W maju tego roku stopa bezrobocia w powiecie bełchatowskim wynosiła 5,2%, natomiast w ubiegłym roku było to 5,3%. Jest to różnica obejmująca mniej więcej 13 osób. Stopa bezrobocia utrzymuje się na podobnym poziomie, a wahania są niewielkie. Początek roku prezentuje się następująco: styczeń 2020 - 5%, luty 2020 - 5,1%, marzec 2020 - 5%, kwiecień 2020 - 5,2%.

- Gdy na początku marca wybuchła pandemia, mieliśmy bardzo dużo telefonów od osób, które myślały, że będą zwolnione, że ich miejsca pracy są zagrożone. Te osoby dzwoniły z zapytaniami czy będą przysługiwały im zasiłki, jak wygląda rejestracja osób bezrobotnych, z czym się to wiąże. To były jednak tylko telefony, ponieważ później w konkretnych liczbach tego nie stwierdzono. Od kwietnia zaczęliśmy realizować tarczę antykryzysową i najprawdopodobniej dzięki temu, część z tych miejsc pracy została utrzymana – informuje Maria Ziębaczewska, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Bełchatowie.

Mimo niepewnej sytuacji gospodarczej, niektóre bełchatowskie firmy nawet w tych trzech najtrudniejszych miesiącach potrzebowały nowych pracowników. Tylko w w kwietniu i maju z Powiatowego Urzędu Pracy wyrejestrowało się 250 osób. Powodem było podjęcie pracy. Pracodawcy nadal też zgłaszali do urzędu oferty pracy. Nie było to w takiej ilości, jak zawsze, ale oferty się pojawiały i zapotrzebowanie na nowych pracowników również było. - Cieszy nas też to, że od marca do tej pory na terenie powiatu nie mamy zgłoszonych zwolnień grupowych – przyznaje Maria Ziębaczewska.

Kilkadziesiąt milionów złotych pomocy dla firm

W związku z epidemią PUP w Bełchatowie uzyskał 50 mln złotych w ramach tarczy antykryzysowej. - Wydaliśmy z tego ponad połowę – informuje zastępca dyrektora jednostki.

Urząd obecnie realizuje kilka form pomocowych dla przedsiębiorstw. Bełchatowskie firmy chętnie z nich korzystają. Wśród nich są niskoprocentowe pożyczki do 5 tys. zł., z możliwością jej umorzenia. Do tej pory wpłynęło ponad 4500 wniosków dotyczących tej formy pomocy. Wśród bełchatowskich przedsiębiorców cieszy się ona największym zainteresowaniem. Realizowany jest również program dofinansowania kosztów dla jednoosobowej działalności gospodarczej. O to dofinansowanie do końca czerwca starało się 628 małych firm. Wiele podmiotów skorzystało także z dofinansowania części wynagrodzenia pracowników. Projekt jest skierowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Do końca czerwca złożono w nim prawie 400 wniosków. Jeden wniosek może jednak obejmować więcej niż jednego pracownika. W jednym wypadku dotyczył 150 zatrudnionych w firmie osób. Liczba osób, na którą Powiatowy Urząd Pracy wypłacił wsparcie, bliska jest 7000. Z pewnością będzie jednak rosnąć.

Oferta dla bezrobotnych

Cały czas w Powiatowym Urzędzie Pracy w Bełchatowie przyjmowane są wnioski na prace interwencyjne lub staże. - W okresie pandemii mieliśmy zamrożoną tę bieżącą działalność, ale wszystko wraca już do normy. Cały czas osoby bezrobotne mogą też składać wnioski o szkolenia, bony na zasiedlenie, jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, a także o doposażenie lub wyposażenie miejsc pracy – wylicza Maria Ziębaczewska.

Urząd Pracy jest otwarty, ale jak wszędzie - są ograniczenia. Jeśli osoby chcą się zarejestrować, dzwonią i umawiają się na konkretny dzień i godzinę do wyznaczonego pracownika. Jeśli chodzi o osoby szukające pracy, to jest to głównie kontakt telefoniczny. W przypadku, gdy dana osoba jest już objęta formą wsparcia, wtedy indywidualnie umawia się ze swoim doradcą i stawia się w urzędzie na spotkanie.

Na razie sytuacja na rynku pracy w powiecie bełchatowskim jest stabilna. Wszystko jest jednak zależne od tego, jak długo kraj będzie musiał borykać się z pandemią i ograniczeniami nią spowodowanymi. - Jeśli będziemy realizować wsparcie w ramach tarczy kryzysowej, to miejsca pracy będą utrzymywane. Ustawa przewiduje jednak wsparcie dla przedsiębiorców na trzy miesiące. Jeśli ktoś skorzystał z tarczy w okresie kwiecień, maj i czerwiec, od lipca nie może już korzystać z tej formy pomocy – przyznaje zastępca dyrektora PUP w Bełchatowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto