Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poseł Grzegorz Lorek apeluje do samorządowców ziemi piotrkowskiej i bełchatowskiej o udostępnienie spisu wyborców

Redakcja
We wtorek, 28 kwietnia, Grzegorz Lorek, poseł PiS z Piotrkowa Trybunalskiego, zwołał konferencję prasową, podczas której zaprosił na symboliczne obchody 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i zaapelował do wójtów, burmistrzów i prezydentów ziemi piotrkowskiej oraz bełchatowskiej o przekazanie Poczcie Polskiej spisu wyborców, by nie "destabilizować w tym momencie porządku politycznego Państwa".

Poseł Grzegorz Lorek apeluje do samorządowców ziemi piotrkowskiej i bełchatowskiej o udostępnienie spisu wyborców

Poseł Grzegorz Lorek podkreślił, że tegoroczne obchody 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, z uwagi na pandemię koronawirusa, mogą mieć tylko charakter symboliczny, ale nie ma powodów, by nie uczcić tego dnia i nie złożyć choćby kwiatów pod tablicą pamiątkową. Zaznaczył, że wychodzi z inicjatywą, ponieważ w Piotrkowie do tej pory władze miasta nie podały, w jaki sposób zamierzają obchodzić czy też nie 3 Maja.

- Dlatego za pośrednictwem mediów zapraszam prezydenta Krzysztofa Chojniaka, starostę Piotra Wojtysiaka na symboliczne obchody 3 Maja, które jak zawsze rozpoczną się mszą za Ojczyznę o godz. 10. Po mszy, bez przemówień, pocztów sztandarowych, orkiestry i asysty kompanii, w odległości 3 metrów samotnie złożymy wiązanki. Tych wszystkich, którzy chcą tu być, zachowując ostrożność, zapraszam na tę uroczystość. Ci którzy nie chcą na msze, mogą od razu przyjść pod tablicę. Nic nie stoi na przeszkodzie, mamy czas pandemii, ale musimy nauczyć się z tym żyć przed nami jeszcze długie miesiące i przy zachowaniu zdrowego rozsądku - mówił poseł Grzegorz Lorek.

Poseł apeluje o udostępnienie spisu wyborców

- Zostały ogłoszone wybory przez panią marszałek, na podstawie Konstytucji RP. Skoro są rozpisane, powinny się odbyć - przekonywał w dalszej części konferencji prasowej poseł Lorek. - Jest propozycja zmiany Konstytucji i o 2 lata przełożyć wybory, ale wygląda na to, że nie będzie w tej kwestii większości. Stanęlibyśmy przed poważnym problemem prawnym, że albo od 1 sierpnia nie byłoby prezydenta, a to poważne komplikacje, albo w jakimś trybie te wybory przeprowadzimy. W związku z propozycją przeprowadzenia wyborów korespondencyjnie, apeluję do samorządowców o przekazanie niezbędnych danych, co jest zgodne z "ustawą covidowską".
(REDAKCJA: Wojewodowie przekazali dane z bazy PESEL, ale spisy [rejestry] wyborców mogą przekazac tylko samorządy)

Czytaj także: Piotrków nie wyda Poczcie Polskiej spisu wyborców. Dlaczego?

"Szanowni Państwo Prezydenci, Burmistrzowie i Wójtowie

Obecny trudny czas jest wyzwaniem dla odpowiedzialności zarówno zwykłych Obywateli, rządzących, a także dla władz samorządowych. Całe polskie społeczeństwo zmaga się z pandemią koronawirusa i nieuchronnym kryzysem gospodarczym będącym jej skutkiem. Władze Rzeczpospolitej na czele z Prezydentem RP, rządem, parlamentem i lokalnymi samorządami podejmują liczne wysiłki, aby przeciwdziałać temu kryzysowi. Największą nieodpowiedzialnością byłyby próby destabilizowania w tym momencie porządku politycznego Państwa. Zgodnie z postanowieniami Konstytucji wyznaczony został majowy termin wyborów prezydenckich. W związku z rekomendacją Ministerstwa Zdrowia zaproponowano, aby wybory te – ze względów epidemiologicznych – odbyły się w formie korespondencyjnej, co nie ogranicza niczyich praw wyborczych. Niestety w wyniku złośliwego i nieodpowiedzialnego zachowania „totalnej” opozycji celowo przedłużane są prace nad procedowaniem tej zmiany w Senacie RP. Jednak już wcześniej – w ramach jednej z ustaw „tarczy antykryzysowej” /art. 99 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia, w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2/ - przewidziano, że już teraz można dokonywać przygotowań do ewentualnych wyborów korespondencyjnych, a organy administracji publicznej są zobowiązane do przekazania danych z rejestru wyborców na odpowiedni wniosek operatora wyznaczonego, jakim jest Poczta Polska S.A.. W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej nawoływaniami do nie wykonywania tego wniosku, który w ostatni piątek został skierowany do wszystkich polskich samorządów, apeluję do Państwa o wykonanie tego ustawowego obowiązku. Polityka, a raczej politykierstwo, które polegałoby na kwestionowaniu przez poszczególne samorządy obowiązujących ustaw, albo decyzji Prezesa Rady Ministrów, byłoby nawiązaniem do niechlubnych tradycji „liberum veto”, a w konsekwencji mogłoby utrudnić przeprowadzenie wyborów w konstytucyjnym terminie. W polskim porządku prawnym od oceny zgodności ustaw z Konstytucją powołany jest Trybunał Konstytucyjny, a nie poszczególni wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast. Konieczność przekazania wnioskowanych danych z rejestru wyborców potwierdza zarówno Państwowa Komisja Wyborcza, jak i Urząd Ochrony Danych Osobowych. Tak wiele mówi się dzisiaj o praworządności: dlatego oczekuję, że wywiążą się Państwo z ciążącego na Was obowiązku przekazania danych niezbędnych do przygotowania ewentualnych wyborów korespondencyjnych".

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto