Pociągiem w Łódzkie

Artykuł sponsorowany
Zakończyła się pierwsza edycja wycieczek w ramach projektu „Pociągiem w Łódzkie”, organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Ideą było zachęcenie mieszkańców Łodzi i regionu do weekendowych wycieczek po Województwie Łódzkim. Podczas 7 wakacyjnych wypraw przyrodnicze perełki naszego regionu odwiedziło blisko 3 tysiące turystów. Wszystkie wyjazdy obsługiwały zmodernizowane pociągi EN 57, będące własnością Województwa Łódzkiego, każda wycieczka odjeżdżała z dworca Łódź Kaliska.

Uczestnicy wycieczek rowerowych mogli wygrać bilety w konkursach organizowanych na stronie http://www.lodzkie.pl. Na każdym z wyjazdów przewidziana była przerwa, podczas której uczestnicy mogli na grillu bądź w ognisku upiec kiełbaski, w trakcie popasu organizowano losowanie nagród wśród uczestników wycieczek. Niezależnie od pogody, wyjazdy cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem i gwarantowały mnóstwo atrakcji i przeżyć.

Otwarcie i zamknięcie „Pociągiem w Łódzkie” odbyło się w Bolimowskim Parku Krajobrazowym. Inauguracja miała miejsce w dniu 15 czerwca, zakończenie 21 września 2013 r. Wycieczka, podzielona na grupy, wysiadała na stacjach Skierniewice – Rawka i Radziwiłłów. Ideą zwiedzania Parku było pokazanie zwiedzającym roślinności terenów podmokłych oraz zasad gospodarki leśnej. Dodatkowo, podczas drugiego wyjazdu dzięki uprzejmości Stadniny Koni „Tarant” z Bud Grabskich, turyści podziwiali pokazy jazdy konnej.

Arboretum w Rogowie jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Województwa Łódzkiego. Łodzianie mieli okazję wybrać się tam dwukrotnie – 29 czerwca i 10 sierpnia. W rogowskim ogrodzie dendrologicznym można podziwiać kolekcję drzew i krzewów z całej Europy. W trakcie obydwu wyjazdów dodatkowo można było odwiedzić Muzeum Lasu i Drewna i skansen Kolei Wąskotorowej Rogów – Biała. Oprócz Leśnego Zakładu Doświadczalnego, w skład którego wchodzą arboretum i alpinarium, trasa wycieczki wiodła przez dukty Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Spalsko - Rogowskie, którymi turyści docierali do stacji Przyłęk Mały.

Celem trzeciej wycieczki, która odbyła się dnia 13 lipca 2013 r., był Spalski Park Krajobrazowy. Pomimo fatalnej pogody, uczestnicy stawili się na dworcu w komplecie. Po opuszczeniu stacji w Brzustowie, wycieczka przez Spałę kierowała się w kierunku przystanku kolejowego w Tomaszowie Mazowieckim – Białobrzegach. Tym razem goście „Pociągiem w Łódzkie” mieli okazję do spaceru wzdłuż malowniczo meandrującej rzeki Pilicy, a odpoczynek odbywał się na pięknie położonych nadpilicznych błoniach w Spale.

W ostatnią sobotę lipca, dokładnie dnia 27 tegoż miesiąca, „Pociągiem w Łódzkie” można było dotrzeć do Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki. Turyści zobaczyli węzeł hydrograficzny kilku rzek, w tym ujście Grabii do Widawki. Podczas przerwy na odpoczynek w siedzibie OSP w Grabnie, miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich przygotowało dla wszystkich gorący posiłek i słodki deser. Czas wszystkim umilała swoim występem kapela ludowa z Sędziejowic.

Przedostatni wyjazd odbył się 24 sierpnia. Uczestnicy wysiedli na stacji w Gomunicach w powiecie radomszczańskim i udali się w kierunku najwyższego wzniesienia Województwa Łódzkiego - Góry Kamieńskiej. Przewodnicy opowiadali o działaniach mających na celu rekultywację terenów pokopalnianych. Dzięki uprzejmości Stajni Napoleonów, turyści mieli okazję przejechać się bryczką. Na terenie OSiR Góra Kamieńsk, oprócz rozpalonego ogniska czekały dodatkowe atrakcje – można było skorzystać z toru saneczkowego, uczestnicy mogli również wjechać i zjechać wyciągiem krzesełkowym. Na szczycie góry zwiedzano największą w regionie farmę wiatraków.

Organizatorem wycieczek był Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Projekt został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Partnerami wycieczek były: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, Centrum Informacji Turystycznej w Łodzi, Leśny Zakład Doświadczalny w Rogowie, Ośrodek Sportu i Rekreacji Góra Kamieńsk, Stajnia Napoleonów, Stadnina Koni „Tarant”.

Mapy z przebiegiem tras przygotowane zostały przez Departament Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego i można je pobrać na stronie http://www.rsip.lodzkie.pl

Zapraszamy serdecznie do podróżowania pociągami w regionie i odwiedzania przyrodniczych perełek województwa łódzkiego!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto