Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plan Festiwalu Młodej Sztuki z najwyższej półki

Grzegorz Maliszewski
Jeden z koncertów ma odbyć się w Zelowie, który w przeszłości gościł muzykę klasyczną
Jeden z koncertów ma odbyć się w Zelowie, który w przeszłości gościł muzykę klasyczną fot. archiwum
Czy Bełchatów i jego okolice w końcu dojrzały do organizacji imprezy kulturalnej, która zostanie zauważona w całym kraju? Wiele na to wskazuje.

Miasto i powiat postanowiły połączyć siły i razem wesprzeć "Festiwal Młodej Sztuki" - dotychczas imprezę o charakterze regionalnym, polegającą na promocji młodych talentów.

Samorządowcy chcą, aby festiwal stał się wizytówką regionu. Dlatego budżet imprezy ma być kilkakrotnie wyższy i sięgać blisko 200 tys. zł. Artyści też mają być z najwyższej półki.

- Odbyło się w tej sprawie zebranie organizatorów z urzędnikami miasta i powiatu. Chcemy, aby festiwal zyskał wyższą rangę, gościł znakomitych artystów z całej Europy, dlatego zależy nam na rozwoju tej imprezy - mówi Beata Kwiecińska- -Pintos, rzecznik prasowy prezydenta miasta.

W sumie aż jedenaście koncertów muzyki klasycznej z orkiestrą symfoniczną, a także występy jazzowe odbywałyby się nie tylko w Bełchatowie, ale także w Kleszczowie, Szczercowie i Zelowie. Cały festiwal miałby rozpocząć się w drugiej połowie lipca i trwać aż pięć dni.

- Formuła pozostałaby ta sama: najważniejsze byłyby muzyka i obraz. Jednak festiwal odbywałby się teraz pod hasłem: "Polska i najbliższa Europa". Chcielibyśmy zaprosić artystów z sąsiadujących z Polską krajów - mówi Janusz Florczyk, organizator festiwalu. - Chcemy postawić na młodych muzyków grających muzykę klasyczną i jazzową. Będą też wystawy obrazów artystów z europejskich krajów.

Na pewno potężnymi dotacjami festiwal wesprą miasto i powiat. Organizatorzy będą starać się także o dotacje z województwa łódzkiego i ministerstwa kultury, a także o sponsoring Polskiej Grupy Energetycznej i innych firm.

Przy festiwalu pomogą też doświadczeni przy tego typu imprezach artyści. Do pomocy został zaproszony m.in. Wiktor Kuźniecow, prezes wrocławskiego Towarzystwa Koncertowego, twórca m.in. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej.

Jak mówi Krzysztof Borowski, rzecznik starostwa, powiat oprócz wsparcia finansowego zobowiązał się także do pomocy w nawiązaniu współpracy z artystami z Niemiec.

Z pomysłu już cieszą się mieszkańcy.

- Niestety, do tej pory było tak, że nasze miasto było kojarzone tylko i wyłącznie z sukcesami sportowymi, miałam wrażenie, że kultura zawsze stała na uboczu - mówi Magda, wielbicielka wydarzeń kulturalnych w mieście.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto