Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Placówki kultury w Łódzkiem. Czy są wizytówkami naszych miast? ZDJĘCIA

Włodzimierz Rychliński
Włodzimierz Rychliński
Placówki kultury w Łódzkiem. Czy są wizytówkami naszych miast?
Placówki kultury w Łódzkiem. Czy są wizytówkami naszych miast?
Instytucje kultury kojarzą się większości osób z dobrym gustem, estetyką. Takie przynajmniej są wyobrażenia o tych placówkach. Nie zawsze były jednak prawdziwe. Przez lata domy kultury pozostawały zaniedbane, niedofinansowane. W wielu przypadkach ta sytuacja się zmieniła. Zobaczcie, jak się prezentują niektóre z nich.

Placówki kultury w Łódzkiem

Różnie się nazywają. Są to domy kultury, centra kultury, ośrodki kultury. Nie to jednak jest ważne. Istotne jest, czy spełniają swoją funkcję. Jedno jest pewne. Niezmiennie borykają się z kłopotami finansowymi. Mogą realizować najbardziej śmiałe pomysły, ale ograniczają je brak pieniędzy, które przede wszystkim trzeba przeznaczać na działalność statutową. O solidnej modernizacji raczej nie ma mowy. Chyba, że groszem sypnie samorząd lub uda się pozyskać fundusze zewnętrzne.

Czy domy kultury są wizytówkami naszych miast?

Skierniewickie Centrum Kultury i Sztuki doczekało się gruntownego remontu. Po dwóch latach prac, obiekt został oddany do użytku w połowie marca. Jedną z najważniejszych zmian po modernizacja, to nowoczesna sala koncertowa na ponad 300 miejsc. Mimo nazwy nie dobywają się tak tylko koncerty, ale także spektakle, wykłady Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz seanse Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Eroica”. Inna zmiana widoczna jest w atrium, które zostało przykryte szklanych dachem. Dzięki temu uzyskano nową przestrzeń na wystawy oraz kameralne koncerty

Budowa Zduńskowolskiego Centrum Integracji Ratusz była jedną z największych inwestycji, jakie miasto zrealizowało w ostatnich latach. Rozpoczęła się w kwietniu 2012 roku i była częścią dofinansowanego z unijnych funduszy częścią projektu „Rewitalizacja Centrum Miasta Zduńska Wola”. Ratusz kosztował ponad 27 mln zł. Do użytku został oddany w październiku 2014 roku. To miejsce licznych koncertów, spektakli, konferencji, zajęć dla dzieci. Mieści się tu kino. Siedzibę ma Miejski Dom Kultury, Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Gminne Centrum Kultury w Konopnicy obchodzi w tym roku 50. rocznicę powstania. Przed rokiem placówka przeszła modernizację. Jedną ze ścian ozdobił barwny mural.

Dworzec Kulturalny Wieluń – Dąbrowa to przykład oryginalnego zagospodarowania przestrzeni, która wyłączona została z użytku. Kolejowy budynek stał się obiektem, który zyskał drugie życie. Główna część odrestaurowanego dworca została pomyślana jako sala widowiskowa. W przebudowanych skrzydłach obiektu urządzone są pracownie artystyczne. Rewitalizacja nieczynnego dworca trwała od grudnia 2017 r. Zakończyła się w grudniu następnego roku. Koszt tej inwestycji to około 2,8 mln zł.

Powyższe przykłady świadczą, że warto inwestować w placówki kultury. Czy są one jednak wizytówkami swoich miejscowości? Tutaj zdania mogą być podzielone. W naszej galerii znajdują się fotografie pokazujące instytucje kultury w różnych miastach województwa łódzkiego.

Współpraca: Łukasz Saptura, Daniel Sibiak, Zbigniew Rybczyński, Joanna Kaźmierska, Beata Dobrzyńska, Jacek Drożdż

Placówki kultury w Łódzkiem. Czy są wizytówkami naszych miast?

Placówki kultury w Łódzkiem. Czy są wizytówkami naszych miast? ZDJĘCIA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto