Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsze półpodziemne pojemniki na odpady w zasobach Bełchatowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Anna Frysz
Anna Frysz
Pierwsze półpodziemne pojemniki na odpady w Bełchatowie
Pierwsze półpodziemne pojemniki na odpady w Bełchatowie Anna Frysz
Półpodziemne pojemniki na odpady stanęły na osiedlu Okrzei przy bloku nr 2 i 6 oraz na os. Dolnośląskim przy bloku 201 w Bełchatowie

Pierwsze półpodziemne pojemniki na odpady w zasobach BSM

Pojemniki półpodziemne na odpady to wydajny, nowoczesny i przyjazny dla środowiska sposób na rozwiązanie problemu przepełnionych tradycyjnych koszy i wiat śmietnikowych, w których mieści się niewielka ilość odpadów. Takie półpodziemne pojemniki na odpady stanęły na osiedlu Okrzei przy bloku nr 2 i 6 oraz na os. Dolnośląskim przy bloku 201 w Bełchatowie.

- Pomysł się zrodził z potrzeby chwili - mówi Longin Grabarczyk, prezes zarządu Bełchatowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. - Likwidacja zsypów wymusiła na nas tę konieczność. Pomieszczenia zsypowe zostały zastąpione zjazdem windy do poziomu zero, budynki są wysokie, dużo jest infrastruktury podziemnej, a teren przy nich jest ograniczony. Altany śmietnikowe starego typu zajmowały zdecydowanie więcej miejsca, a pojemniki półpodziemne redukowały powierzchnię do 60%. Uważam, że jest to przyszłość, wszyscy są zadowoleni i zaskoczeni, że śmietnik może być tak funkcjonalny i estetyczny. Zmobilizował mieszkańców do ładu i porządku wokół tego terenu, jest lepsza segregacja odpadów, nie ma gryzoni. Koszt jednego miejsca to około 80 tysięcy złotych, miejsce starego typu jest tańsze o 30% - dodaje Grabarczyk.

Rozwiązanie polega na zagłębieniu części zbiornika w gruncie, co pozwala wykorzystać niespożytkowaną wcześniej przestrzeń i zoptymalizować gospodarkę odpadami w wielu aspektach. Pionowa konstrukcja pojemnika ułatwia kompresję odpadów pod własnym ciężarem, co znacząco podnosi jego wydajność - w jednym pojemniku o pojemności 5 metrów sześciennych, zmieści się tyle samo co w 6 standardowych kontenerach 1100 litrowych.

Duża pojemność zbiornika pozwala na zredukowanie częstotliwości wywozu, a tym samym wyzwala oszczędności. Umieszczenie pojemnika w 60% pod ziemią sprawia, że gromadzone tam odpady wolniej ulegają procesowi rozkładu. Wydobywanie się nieprzyjemnego zapachu hamują ponadto szczelne, dopasowane klapy. Czytelny i wyraźny system oznaczeń ułatwia mieszkańcom segregację odpadów.

Wszystko to sprzyja utrzymaniu porządku w miejscu gromadzenia odpadów, podnosząc walory estetyczne okolicy.

Pierwsze półpodziemne pojemniki na odpady w Bełchatowie

Pierwsze półpodziemne pojemniki na odpady w zasobach Bełchat...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto