Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsi lokatorzy w mieszkaniu treningowym chronionym w Bełchatowie

Magdalena Buchalska-Frysz
Magdalena Buchalska-Frysz
Mieszkanie treningowe chronione powstało w Bełchatowie
Mieszkanie treningowe chronione powstało w Bełchatowie Miasto Bełchatów
W tym miejscu będą mogli nauczyć się na nowo funkcjonować w trudnej dla nich sytuacji życiowej. Pomogą im specjaliści i pracownicy opieki społecznej. W Bełchatowie działa już pierwsze mieszkanie chronione treningowe

Mieszkanie chronione treningowe w Bełchatowie

Pierwsze tego typu mieszkanie powstało w jednej z kamienic w Bełchatowie. Lokum takie przeznaczone jest dla osób, które z powodu choroby czy innej sytuacji życiowej wymagają wsparcia pracowników opieki społecznej czy specjalistów.

Ma być to czasowe schronienie dla mieszkańców, którzy z różnych powodów, zostali bez własnego lokum. W miejscu tym mają powoli uczyć się powrotu do samodzielności, po to, by za jakiś czas móc na nowo zacząć funkcjonować w społeczeństwie.

Jak zaznacza Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa, nie jest to hostel ani hotel. Mieszkanie składa się z jednego pokoju z aneksem kuchennym i łazienką.

– Ma to być dla nich miejsce, gdzie znajdą spokój potrzebny do codziennego życia, ale też nabywania lub rozwijania umiejętności samoobsługi, efektywnego zarządzania czasem, załatwiania urzędowych spraw, gotowania czy gospodarowania domowym budżetem - mówi wiceprezydent. - To po prostu mieszkanie, w którym każdy z lokatorów ma swoje łóżko, szafkę, kuchnię wyposażoną w podstawowe sprzęty.

Osoby wskazane do zamieszkania w tym miejscu mogą też liczyć na wsparcie specjalistów.

- W zależności od potrzeb mieszkających tu osób będą to: pracownicy socjalni, opiekunowie oraz asystenci osobiści osób niepełnosprawnych. Chcemy w ten sposób dać im szansę na powrót do normalnego życia – tłumaczy Łukasz Politański.

Jak zapewnia, jeśli tego rodzaju pomoc się sprawdzi, miasto będzie starało się utworzyć kolejne.

W mieszkaniu już zamieszkało dwóch lokatorów, skierowanych tam przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bełchatowie. Jak mówi Sylwia Witkowska, dyrektor MOPS w Bełchatowie, tłumaczy, że Ustawa o pomocy społecznej dokładnie określa, kto może skorzystać z tej formy pomocy.

– Wśród nich m.in. osoby starsze, chore czy niepełnosprawne, które ze względu na swoją sytuację życiową wymagają czasowego wsparcia. Nie było łatwo zdecydować, którzy z naszych podopiecznych powinni taką pomoc otrzymać. Każdy ma bowiem swoją historię i każdemu chcielibyśmy pomóc. Do dyspozycji mieliśmy dwa miejsca, jestem pewna, że zostały one dobrze wykorzystane. Zamieszkały tam osoby, które mają ogromne szanse, aby w przyszłości się usamodzielnić – tłumaczy Sylwia Witkowska.

Jeden z mężczyzn, który zamieszkał w mieszkaniu chronionym, przez ostatnie lata przebywał w różnego rodzaju schroniskach i jak mówi, nie chciałby wspominać tego okresu. W nowym miejscu, jak dodaje, jest wszystko, czego potrzeba do życia. Najbardziej cieszy go kuchnia, bo uwielbia gotować.

- Dla mnie to ogromny skok w przyszłość - przyznaje. - Traktuję to jako szansę, aby z mieszkania treningowego przejść do swojego mieszkania. Wyjście z bezdomności to ogromny sukces, wierzę że mi się uda.

W mieszkaniu chronionym lokatorzy mogą przebywać tylko jakiś czas, pobyt tam jest odpłatny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto