18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PGE GiEK SA rozpoczyna budowę w Opolu

Maciej Wiśniewski
PGE GiEK SA rozpoczyna budowę w Opolu. W Bełchatowie podpisano polecenie rozpoczęcia prac
PGE GiEK SA rozpoczyna budowę w Opolu. W Bełchatowie podpisano polecenie rozpoczęcia prac Maciej Wiśniewski
PGE GiEK SA oficjalnie rozpoczyna budowę dwóch bloków energetycznych w Elektrowni Opole. W piątek w siedzibie koncernu w Bełchatowie podpisano polecenie rozpoczęcia prac dwóch bloków o łącznej mocy 1800 MW.

PGE GiEK SA rozpoczęło oficjalnie etap budowy dwóch nowych bloków energetycznych w Elektrowni Opole. Oba mają mieć po 900 MW mocy i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to zostaną ukończone na przełomie 2018 i 2019 roku.

- Konsolidacja w polskiej energetyce po to została przeprowadzona, abyśmy mogli realizować tak wielkie projekty, bez obaw utraty możliwości finansowania – podkreślił Jacek Kaczorowski, prezes PGE GiEK SA, koncernu, w skład którego wchodzi m.in. Elektrownia Opole. – Skala tego przedsięwzięcia jest pionierska w kraju – dodaje.

W sumie wartość kontraktu na rozbudowę PGE GiEK SA Elektrowni Opole opiewa na 11,6 miliardów złotych brutto. Obiekty wybuduje konsorcjum firm Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa oraz Alstom Power.

Umowę z generalnym wykonawcą podpisano już dwa lata temu. Sam proces dochodzenia do decyzji o budowie nowych mocy energetycznych w Opolu trwał 10 lat. Wpływ na to miały m.in. protesty ekologów.

Jak podkreśla prezes Jacek Kaczorowski nowe bloki energetyczne w Opolu wpisują się w politykę klimatyczną i strategię energetyczną Polski. Podczas budowy zastosowane będą najnowocześniejsze technologie spalania węgla kamiennego, które pozwolą na najwyższą dostępną na rynku wydajność wytwarzania energii. Tzw. sprawność netto bloków wyniesie minimum 45,5 proc. Jednocześnie oba bloki mają emitować o 20 proc. mniej dwutlenku wegla niż obecnie funkcjonujące elektrownie w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto