Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PGE GIEK Bełchatów zajmie się integracją aktywów węglowych. Powstanie Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego

Magdalena Buchalska-Frysz
Magdalena Buchalska-Frysz
PGE GIEK przekształcone zostanie w Narodową Agencję Bezpieczeństwa Energetycznego. Z PGE wydzielone zostaną aktywa węglowe
PGE GIEK przekształcone zostanie w Narodową Agencję Bezpieczeństwa Energetycznego. Z PGE wydzielone zostaną aktywa węglowe PGE GiEK
Transformacja energetyki. Ruszył proces związany z wydzielaniem aktywów węglowych z PGE, Enei i Tauronu. Z mapy zniknie PGE GIEK, w to miejsce powstanie Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), która zajmie się integracją wydzielonych aktywów

Ruszył proce wydzielania aktywów węglowych. Powstanie Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE)

Powoli zaczynają się realizować zapowiedzi związane z transformacją energetyki w Polsce i wydzielaniem aktywów węglowych ze spółek energetycznych należących do Skarbu Państwa, m.in. z PGE.

Ministerstwo Aktywów Państwowych złożyło już wniosek o wpisanie do wykazu prac Rady Ministrów programu rządowego związanego z transformacją sektora elektroenergetycznego.

– Kierujemy do prac rządowych przełomowy projekt transformacji energetyki. Zakłada on wydzielenie spółek węglowych, co da spółkom Skarbu Państwa oddech – podkreśla Jacek Sasin, wicepremier oraz Minister Aktywów Państwowych.

Zgodnie z tym programem do osobnego podmiotu wydzielone mają zostać elektrownie węglowe z PGE, Enei i Tauronu. Jak informuje MAP, program przewiduje, że PGE, Enea oraz Tauron wskażą po jednej spółce wokół której dokonają integracji swych aktywów związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej z węgla. Później Skarb Państwa nabędzie od nich udziały w tych podmiotach.

- Po nabyciu od spółek energetycznych ich aktywów związanych z wytwarzaniem energii z węgla Skarb Państwa dokona ich integracji w ramach jednego podmiotu. Integratorem ma być PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, która zacznie działać, jako spółka pod nazwą Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego - informuje w komunikacie Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Jak powiedział Jacek Sasin w rozmowie z biznesalert.pl, "elektrownie opalane węglem jeszcze długo będą źródłem bezpieczeństwa dostaw. One muszą zostać w systemie, by nie powstała luka wytwórcza zasypywana importem energii".

- Nasz plan polega więc na tym, by w skoordynowany i przemyślany sposób energię pozyskiwana ze źródeł węglowych stopniowo zastępować energią pochodzącą z nowych źródeł nisko i zeroemisyjnych. Z tego powodu tworzymy Narodową Agencję Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), która uwolni nasze koncerny energetyczne od tzw. nawisu węglowego a dzięki temu rozwiąże im ręce i umożliwi pozyskiwanie finansowania niezbędnego do kosztownych inwestycji w źródła odnawialne - dodał Jacek Sasin dla biznesalert.pl.

PGE, Enea oraz Tauron są obecnie właścicielami 70 bloków węglowych.

- W związku z nierozerwalnością kompleksów energetycznych zasilanych węglem brunatnym wśród nabywanych aktywów znajdą się również kopalnie węgla brunatnego - informuje Ministerstwo. - Nie będą natomiast nabywane aktywa związane z wydobyciem węgla kamiennego. Przedmiotem wydzielenia nie będą też elektrociepłownie opalane węglem, gdyż planowana jest ich modernizacja w kierunku źródeł nisko i zeroemisyjnych.

Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego

Jak planuje MAP, Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego będzie samowystarczalna, ma ona zapewnić bezpieczeństwo energetyczne, a z drugiej strony - zrównoważoną transformację. Agencja ma prowadzić jedynie inwestycje oraz modernizacje niezbędne dla bieżącego utrzymania sprawności eksploatowanych bloków węglowych. Nie będzie natomiast budować nowych.

- Wraz z wprowadzeniem do systemu nowych nisko oraz zeroemisyjnych źródeł wytwórczych będzie stopniowo wycofywać bloki węglowe. Dzięki temu transformacja zostanie przeprowadzona bezpiecznie dla systemu oraz jego odbiorców - informuje MAP.

Jak dodał wicepremier Jacek Sasin w rozmowie z biznesalert.pl, wydobycie węgla kamiennego i brunatnego będzie dostosowane do potrzeb elektrowni węglowych pozostających w systemie.

- Z tego względu istotne jest powodzenie rozmów o umowie społecznej ze związkami zawodowymi, która zabezpieczy proces redukcji zatrudnienia, przekwalifikowania pracowników do działania w nowych branżach oraz osłon społecznych, które sprawią, że każdy górnik pracujący dzisiaj w sektorze, będzie wiedział jaka stoi przed nim perspektywa - mówił.

Realizacja programu rozpocząć się ma po przyjęciu przez rząd. Plany przewidują, że działania związane z samym wydzieleniem aktywów węglowych oraz uruchomieniem NABE powinny się zakończyć w przyszłym roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto