Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PGE Energia Ciepła zbuduje w Bełchatowie spalarnię. Ile miejsc pracy zapewni Instalacja Termicznego Przetwarzania Odpadów?

mbf
Instalacja Termicznego Przetwarzania Odpadów to inwestycja, która realizowana będzie w okolicach Bełchatowa. Co oznacza dla mieszkańców? Ile miejsc pracy powstanie przy tej okazji?

Instalacja Termicznego Przetwarzania Odpadów w Bełchatowie

Instalacja Termicznego Przetwarzania odpadów z odzyskiwaniem energii, która ma powstać w okolicach Bełchatowa, będzie uzupełnieniem istniejącego systemu gospodarki odpadami. PGE Energia Ciepła SA głosiło już przetarg na tę inwestycję. Prace mają ruszyć w tym roku, a Instalacja ma rozpocząć działalność w 2024 roku.

Dziś podczas konferencji prasowej eksperci i pracownicy PGE związani z powstawaniem inwestycji przedstawili argumenty za jej uruchomieniem, starali się też rozwiać obawy co do uciążliwość funkcjonowania takiej spalarni.

Instalacja w pobliżu Elektrowni Bełchatów

Jak mówił prof. Grzegorz Wielgosiński z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej, od 2014 roku w Polsce obserwowany jest systematyczny wzrost ilości odpadów.

- Rocznie przybywa mniej więcej pół mln ton odpadów - mówi prof. Grzegorz Wielgosiński. - Dziś mamy ich ok. 12, 13 mln ton, spodziewamy się, że w roku 2025 będzie ich ok. 14,5-15 mln ton.

W województwie łódzkim powstać ma kilka Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów, dwie z nich planowane są w Łodzi, jedna w Zduńskiej Woli i jedna w okolicach Bełchatowa.

Instalacja zlokalizowana będzie w sąsiedztwie bełchatowskiej elektrowni. Jej zadaniem będzie odzysk energii z odpadów komunalnych. Jak zapewniają przedstawiciele PGE, wszystkie procesy będą przebiegały w sposób bezpieczny i kontrolowany. Odzyskana energia cieplna trafi do sieci ciepłowniczej Bełchatowa.

- Zostanie ona wyposażona w system monitoringu procesu technologicznego oraz emisji zanieczyszczeń, których wyniki będą na bieżąco dostępne dla mieszkańców - mówią przedstawiciele PGE.

Automatyczny system zabezpieczeń ma monitorować nawet najmniejsze przekroczenie przyjętych norm emisji.

- Projektowana instalacja termicznego przetwarzania odpadów z odzyskiem energii będzie dostosowana do przyjmowania i termicznego przetwarzania z odzyskiem energii 180 tys. ton zmieszanych odpadów komunalnych, pozostałości z sortowania zmieszanych odpadów komunalnych oraz komunalnych osadów ściekowych i innych odpadów w dwóch liniach technologicznych - informuje PGE Energia Ciepła.

Na terenie elektrowni mają być wykonane dwie linie do termicznego przekształcania odpadów komunalnych o wydajnościach po 90 tys. Mg/rok.

Instalacja Termicznego Przetwarzania Odpadów Bełchatów

Przedstawiciele PGE rozwiewają też niepokoje mieszkańców związane z ewentualną uciążliwością funkcjonowania Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów koło Bełchatowa.

- Instalacja nie będzie emitować uciążliwych zapachów - zapewniają. - Rozwiązanie, które zostanie zastosowane, czyli podciśnienie w hali rozładunkowej, uniemożliwi ich wydostawanie się na zewnątrz. Instalacja nie będzie przetwarzać również odpadów niebezpiecznych.

Jak mówią specjaliści, ITPOE będzie domknięciem systemu gospodarki odpadami w Bełchatowie i regionie. Odpady do Instalacji Bełchatów będą dostarczane samochodami. Trafiać tam będą odpady wstępnie przesortowane w miejscu ich powstawania, tzw. frakcja resztkowa.

- Wchodzimy w istniejący system gospodarowania odpadami - mówi Grzegorz Pelczar, dyrektor projektu budowy ITPOE. - Naszym podstawowym pomysłem jest, aby przetwarzać te odpady, które są lokalnie wytwarzane, m.in. przez mieszkańców Bełchatowa i przetwarzane przez instalacje mechaniczno-biologiczne, które teraz funkcjonują w systemie gospodarowania odpadami.

Jak zapewnia prof. Grzegorz Wielgosiński, badania wykazały, iż emisja z ITPO nie ma żadnego wpływu na zdrowie ludzi mieszkających w pobliżu tego typu instalacji.

Inwestycja oznacza również nowe miejsca pracy. Planuje się, że do obsługi Instalacji potrzebne będzie około 50 osób. W procesie budowy uczestniczyć będzie około 700 osób, zakłada się, że uczestniczyć będą w nim również lokalne firmy. Podobnie może być już podczas eksploatacji Instalacji, gdzie zlecenia może realizować m.in. bełchatowski Ramb.

Nowa inwestycja PGE Energia Ciepła jest elementem transformacji energetycznej kompleksu górniczo – energetycznego Bełchatów.

PGE Energia Ciepła zbuduje w Bełchatowie spalarnię. Ile miej...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto