MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Para seniorów chce DPS w Bełchatowie zmienić na Radomsko. Rzecz w procedurze

emd
Krystyna Krysztowiak i Edward Momot chcą przenieść się do DPS w Radomsku. Teraz mieszkają w Bełchatowie
Krystyna Krysztowiak i Edward Momot chcą przenieść się do DPS w Radomsku. Teraz mieszkają w Bełchatowie Ewa Drzazga
Rodzeństwo mieszkające od ki-lku lat w bełchatowskim Domu Pomocy Społecznej chce zamieszkać w takiej samej placówce, ale w Radomsku. Seniorzy twierdzą, że nie mogą doprosić się o przeniesienie. Jak się okazuje, problemem są procedury, które należy zachować, ale cała historia powinna skończyć się po myśli starszych państwa.

Krystyna Krysztofiak ma 83 lata, jeździ na wózku inwalidzkim. Od kilkunastu lat jest pensjonariuszką domów pomocy społecznej, przy czym placówka w Bełchatowie jest już jej kolejnym miejscem pobytu. Towarzyszy jej 74-letni brat, Edward Momot. To właśnie on wyprowadza siostrę na spacery, dotrzymuje jej towarzystwa za dnia.

Rodzeństwo chciałoby zmienić dom pomocy społecznej na ten w Radomsku. Jak twierdzi Krystyna Krysztofiak, która odwiedzała placówkę kilka ra-zy, warunki i zajęcia które są tam organizowane bardziej by jej odpowiadały. Jednak z racji nie-pełnosprawności i wieku samo przygotowywanie dokumentów związanych ze zmianą placówki odbywa się siłą rzeczy poza jej udziałem. Seniorka twierdzi, że sprawa toczy się opieszale. Mało tego, tak ona, jak i brat otrzymali odmowną decyzję z radomsz-czańskiego Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w kwestii umieszczenia ich w tamtejszym DPS. Obawiają się, że teraz ich sprawa utknie na dobre.

- Żeby chociaż dla siostry znalazło się tam miejsce, ja mogę czekać - mówi Edward Momot.

Okazuje się, że problem nie tkwi w chęciach, ale w przepisach. Nie ma żadnych przeszkód jeśli chodzi o sam fakt możliwości przenosin z jednej placówki opiekuńczej do drugiej.

- Nasz Dom Pomocy Społecznej nie stawiał tutaj żadnych przeszkód, pracownicy pomagali przecież sporządzić dokumentację niezbędną w takim przypadku i przygotowali potrzebne pisma - mówi Krzysztof Borowski, rzecznik bełchatow-skiego starostwa, któremu DPS

podlega. Potem dokumenty w tej sprawie zostały przekazane do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bełchatowie. Ono również nie mnożyło trudności i wydało decyzję umożliwiającą przeniesienie dwojga podopiecznych do placówki w Radomsku. I tu właśnie pojawiła się przeszkoda, bo okazało się, że PCPR w Radomsku nieco inaczej interpretuje przepisy dla tej sytuacji. W opinii tej placówki to starosta radomszczański, a nie bełchatowski powinien wydać decyzję o umieszczeniu seniorów w domu opieki w tamtym mieście.

Bełchatowscy urzędnicy je-szcze raz przeanalizowali przepisy i doszli do wniosku, że najszybszym, a zatem najbardziej korzystnym dla seniorów roz-wiązaniem w tej sytuacji, będzie ponowne procedowanie. Ale żeby móc to zrobić, trzeba było uchylić pierwotną decyzję.

- Uznano więc, że najlepszym rozwiązaniem będzie unieważnienie tej decyzji, którą już wydano w tej sprawie, ale może to uczynić tylko Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Pismo w tym temacie zostanie do SKO przesłane w przyszłym tygodniu - tłumaczy Krzysztof Borowski. - Kolegium będzie miało miesiąc na wydanie swojej decyzji. Gdy ona już zapadnie, PCPR w Bełchatowie podejmie następne działania, które powinny z kolei skutkować wydaniem przez starostę radomszczańskiego dokumentu oznaczającego zgodę na umieszczenie dwójki seniorów, o których mowa, w tamtejszej placówce opiekuńczej. Szacujemy, że te działania mogą potrwać kilka miesięcy, ale jeśli wszystko przebiegnie bez przeszkód, wiosną te proceduralne sprawy powinny się zakończyć - mówi rzecznik starostwa w Bełchatowie.

Jak jednak podkreśla, nie wszystko zależy od bełchatow-skich urzędników.

- Finalnie umieszczenie seniorów w radomszczańskim DPS może być uzależnione od tego, czy w momencie wydania decyzji w tej placówce będą wolne miejsca. Jeśli ich nie będzie, trafią na listę oczekujących - mówi Borowski.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto