Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogromna farma fotowoltaiczna powstanie w gminie Kleszczów. To wspólna inwestycja z PGE Energia Odnawialna

Magdalena Buchalska-Frysz
Magdalena Buchalska-Frysz
Farma fotowoltaiczna powstanie na terenie gminy Kleszczów
Farma fotowoltaiczna powstanie na terenie gminy Kleszczów Gmina Kleszczów
Jedna z największych farm fotowoltaicznych powstanie w gminie Kleszczów. To wspólna inwestycja gminy i PGE Energia Odnawialna. Elektrownia słoneczna powstanie do końca 2022 roku

Farma fotowoltaiczna w gminie Kleszczów

Średniej wielkości miasto powiatowe będzie mogła zasilić farma fotowoltaiczna, która powstanie na terenie gminy Kleszczów. Inwestycję o mocy 50 MW zrealizuje spółka PGE Soleo1, która już została utworzona. Zgodnie z umową PGE Energia Odnawialna i Gmina Kleszczów będą miały w niej po 50 proc. udziałów.

Farma powstanie na obszarze 50 ha należących do gminy Kleszczów. To tereny, które gmina już ma w swoich zasobach, nie musi w tym celu kupować gruntów.

Według wstępnych szacunków, średnia roczna produkcja farmy osiągnie poziom 53 GWh, co pozwoli zaspokoić potrzeby energetyczne około 25 tysięcy gospodarstw domowych.

- Inwestycji w farmy fotowoltaiczne powstaje w ostatnim czasie dużo - mówi Maciej Gelberg, rzecznik, PGE Energia Odnawialna. - Najczęściej realizowane są jednak inwestycje jednomegawatowe. Inwestycja kilkudziesięcio megawatowa, to jest naprawdę duża inwestycja.

Farna wiatrowa w gminie Kleszczów. Plan Sprawiedliwej Transformacji

Wojciech Dąbrowski, prezes PGE, podkreśla, że podpisana właśnie omów a z gminą Kleszczów jest częścią realizowanego przez Grupę PGE Programu Sprawiedliwej Transformacji Regionu Bełchatów. Zgodnie z Planem powstać ma szereg inwestycji w nisko i zeroemisyjne źródła energii, które stopniowo zastąpią Elektrownię Bełchatów.

- Oprócz uruchomienia farmy fotowoltaicznej, Grupa PGE zrealizuje w regionie także inwestycje wiatrowe oraz zbuduje magazyny energii. We wrześniu otwarte zostanie Centrum Rozwoju Kompetencji, jednym z jego głównych celów będzie przekazywanie wiedzy i umiejętności o odnawialnych źródłach energii - mówi Wojciech Dąbrowski.

Inwestycja w fotowoltaikę to natomiast kontynuacja proekologicznych działań od dawna realizowanych przez gminę Kleszczów. Od kilku lat gmina dofinansowuje mieszkańcom m.in. zakup i montaż instalacji OZE.

- Uruchomienie elektrowni słonecznej pozwoli zasilić budżet gminy wpływami z podatków od nieruchomości, opłat z tytułu dzierżawy oraz zysków wypracowanych przez spółkę PGE Soleo 1 - mówi Sławomir Chojnowski, wójt gminy Kleszczów. - Jest to szczególnie ważne w perspektywie nieuchronnego wygaszania wydobycia węgla z odkrywki położonej na terenie naszej gminy oraz w związku z ogłoszonymi już planami wyłączania z eksploatacji kolejnych bloków Elektrowni Bełchatów.

PGE Energia Odnawialna: to największa inwestycja

Budowa farmy słonecznej na terenie gminy Kleszczów to obecnie jedna z największych inwestycji fotowoltaicznych PGE. Są też jednak mniejsze projekty.

- Kilka dni temu dziewiętnaście naszych projektów fotowoltaicznych wygrało aukcję na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii do 1 MW. W kolejnych miesiącach planujemy też uruchomić postępowania zakupowe dotyczące budowy kolejnych elektrowni, zarówno małych, jak i większych, o mocach kilkudziesięciu megawatów. Będą to inwestycje realizowane na gruntach własnych Grupy PGE, dzierżawionych od samorządów, instytucji kościelnych, a także na terenach należących do spółek skarbu państwa - mówi Marcin Karlikowski, prezes PGE Energia Odnawialna.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto