Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie. Na dziedzińcu Starego Ratusza wybrzmiały ballady Mickiewicza

Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Na dziedzińcu Starego Ratusza ponownie zagościło Narodowe Czytanie. Tym razem o romantycznych zbrodniach, miłosnych historiach oraz "szkiełku i oku" za sprawą "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza.

Narodowe Czytanie po raz pierwszy odbyło się w 2012 roku od odczytania fragmentów "Pana Tadeusza" w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Od tego momentu co roku w wielu polskich miastach pojawiają się inicjatywy propagujące czytelnictwo. W ramach tegorocznej akcji przedstawiciele gnieźnieńskich placówek oświatowo-kulturalnych ponownie zebrali się na dziedzińcu Starego Ratusza, by przybliżyć mieszkańcom Ballady i romanse Adama Mickiewicza, czyli tomik uznawany za symboliczny początek polskiego romantyzmu.

Narodowe Czytanie. Na dziedzińcu Starego Ratusza wybrzmiały ...

- Dziś można stwierdzić, że to, co wiemy o Mickiewiczu, to stereotypy, niestety banały, które niestrudzeni badacze wbijali nam do głowy. A więc: Zaolzie, Nowogródek, Maryla, filomaci, filareci, proces, zsyłka w głąb Rosji, Sonety krymskie, Paryż, "czterdzieści i cztery", Sorbona, Legion Polski i wreszcie śmierć od strasznej zarazy. No i jeszcze śmierć literacka w oparach towianizmu mistrza Andrzeja. Czy dzisiaj Ballady i romanse zachwycają? Tak bogaty życiorys sprawił, że nazwiskiem Mickiewicza posługiwali się wszyscy i Mickiewicz firmował wszystko i wszystkich oprócz siebie samego i swojej własnej twórczości. Politycy, partie, ruchy społeczne wycierały sobie usta Mickiewiczem, tak naprawdę chyba go wcale nie rozumiejąc

- mówiła Anna Kurzeja-Pluta, jedna z organizatorek wydarzenia.

Główny punkt programu poprzedził występ Teatru "Bez Kurtyny", tworzonego przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie. W krótkim spektaklu Nadniemeńska sprawa dla reportera młodzi aktorzy połączyli historie z ballad i język Mickiewicza z konwencją paradokumentów, programów dziennikarskich i programów interwencyjnych.

Podczas wspólnego czytania widownia podzieliła się na trzy grupy, z których każda czytała inny utwór Mickiewicza: To lubię, Panią Twardowską, Do przyjaciół. W inicjatywie wzięli udział uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy gnieźnieńskich szkół podstawowych i liceów, a także przedstawiciele gnieźnieńskich bibliotek i placówek kulturalnych. Na zakończenie chętne osoby mogły zobaczyć efekty pracy uczniów, którzy wzięli udział w warsztatach artystycznych, związanych z balladami Mickiewicza. Wśród dzieł znalazły się komiksy inspirowane dziełami z tomiku narodowego wieszcza oraz piosenka stworzona pod kierownictwem Aleksandra Schmidta.

Narodowe Czytanie. Na dziedzińcu Starego Ratusza wybrzmiały ballady Mickiewicza

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto