Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsze wieńce wybrane

Ewa Drzazga
Wieniec dożynkowy wykonany przez panie z Jastrzębic (gmina Rusiec)
Wieniec dożynkowy wykonany przez panie z Jastrzębic (gmina Rusiec) Archiwum
Rozstrzygnęliśmy konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Wygrał ten wykonany w Jastrzębicach (gm. Rusiec). Kolejne miejsca na podium dla wieńców z Kluk.

Trzeba mieć pomysł, cierpliwość, no i najlepiej znać sposoby podpatrzone u mamy czy babci. Tak brzmi skrócona wersja przepisu na udany wieniec dożynkowy. I pewnie lepiej się tych wskazówek trzymać, bo podają je najlepsi z najlepszych, czyli ci, którzy stworzyli wieniec dożynkowy w Jastrzębicach (gm. Rusiec). To właśnie on zwyciężył w naszym internetowym plebiscycie.

Na zwycięski wieniec oddano 1515 głosów. To dzieło pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Jastrzębicach. Pracowała nad nim cała ekipa: Ola Cywińska, Janina Krasowska, Beata Lubiak, Teresa Matynia, Anastazja Trojan, Aniela Trojan, Zenon Trojan, Sabina Tyka i Krystyna Szataniak.
- Zanim zabrałyśmy się za robienie wieńca, trzeba było zatroszczyć się o materiały - opowiada Anastazja Trojan. To w garażu na jej podwórku powstawał ten wyjątkowy wieniec. - Każda z nas zbierała kłosy, zanim na pola wjechały kombajny - dodaje.

Dopiero w sierpniu przyszedł czas na kilkugodzinne spotkania przy pracy. Mąż pani Anastazji przygotował stelaż, który miał udźwignąć kulę ziemską, nad którą góruje biały orzeł w koronie. Taki właśnie wieniec panie wymyśliły na tegoroczne dożynki.
Tym razem miał być wyjątkowy, bo Jastrzębice chciały się nim pochwalić podczas dożynek powiatowych, które w tym roku organizowano właśnie w ich gminie, czyli w Ruścu.
- Co roku staramy się mieć nowy pomysł - mówi mieszkanka Jastrzębic. - No chyba że jakiś projekt jest szczególnie udany, wtedy go po prostu w kolejnym roku ulepszamy. Ale samo przygotowanie wieńca to ciężka praca. Dlatego teraz naprawdę ogromnie cieszy nas uznanie, z jakim nasze małe dzieło się spotkało.

Oprócz zaplatania kłosów są przecież elementy, które po prostu trzeba wykleić ziarnem. Najpierw przygotowuje się formy z grubego kartonu, potem nakleja ziarno lub kłosy. Przy wprawie, jaką mają już panie z Jastrzębic, dłonie nie są zbyt pokłute, ale gdyby niedoświadczona osoba zabrała się za taką pracę, bez powbijanych za paznokcie kolców jednak by się nie obyło.
- Wieńce robimy już od lat i to z reguły w tym samym składzie - przyznaje Anastazja Trojan. - Trzeba znać nieco sposobów, żeby umiejętnie wykonać poszczególne elementy. Najlepiej jest najpierw podpatrywać u tych bardziej doświadczonych osób.

Paniom z Jastrzębic praca nad wieńcem zajęła tydzień. Zbierały się po kilka osób na dwie, trzy godziny dziennie.
- To wymaga jednak poświęcenia wolnego czasu - mówi pani Anastazja. - Może dlatego dosyć trudno namówić do pomocy młodzież?
Wieniec z Jastrzębic tak naprawdę niewielką ilością głosów wygrał z rolnikiem na rowerze, który przygotowała Elżbieta Papuga z Kluk. Jej wieniec zdobył 1427 głosy.
Trzecie miejsce, z 877 głosami, zajęło dzieło, które również powstało w Klukach. Wieniec, którego głównym motywem była studnia, stworzyły Stanisława Brandt, Henryka Frączek, Irena Koperek, Halina Owsik i Zenobia Rosiak. Pomagała im cała armia dzieci i wolontariuszy, którzy nie ograniczali się jedynie do podglądania, jak panie działają w jednej z sal miejscowego Domu Kultury.

Twórczynie z Kluk zgodnie podkreślają, że ich wieniec nie wyglądałby tak pięknie, gdyby nie umiejętności Henryki Frączek. Seniorka, mimo kłopotów ze zdrowiem, zjawiała się na zebraniach za każdym razem, gdy tylko jej pomoc była potrzebna. I to właśnie ona podjęła się misternego zaplatania kłosów. Sposób i precyzję ich wykonania podziwiali potem nawet fachowcy z łódzkiego muzeum, którzy gościli w Domu Kultury w Klukach.

Zdjęcia wieńców, które pokazaliśmy w ramach naszego konkursu, przysyłali nie tylko sami twórcy czy lokalni animatorzy kultury. Zdarzało się, że dziełami swoich parafian chwalili się proboszczowie, którzy organizowali u siebie dożynki parafialne. Tak było np. w przypadku tego wieńca, który w naszym plebiscycie zajął czwartą lokatę z 270 głosami. "Dekalog" stworzyli mieszkańcy miejscowości Osina, a w ich imieniu do naszego konkursu zgłosił go ks. Dariusz Mordaka, proboszcz z Kluk.
W sumie do udziału w naszym plebiscycie zostało zgłoszonych 16 wieńców. Pokazaliśmy m.in. dzieła mieszkańców Gazomi Starej, Zaborowa, Aleksandrowa, Kamocina, Olendrów, Koła czy Sulejowa. W sumie oddano na nie ponad 4,5 tys. głosów.

Zobacz wszystkie wieńce:Najładniejsze wieńce dożynkowe [ZDJĘCIA]

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto