Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Nagle, zeszłego lata". Premiera w Teatrze Mickiewicza w Częstochowie już 11 maja!

Redakcja
"Nagle, zeszłego lata". Premiera w Teatrze Mickiewicza w Częstochowie już 11 maja!
"Nagle, zeszłego lata". Premiera w Teatrze Mickiewicza w Częstochowie już 11 maja! PC
Jak zapewniają twórcy najnowszej premiery w częstochowskim teatrze, „Nagle, zeszłego lata” to pełna zagadek, niedopowiedzeń, trzymająca w napięciu opowieść o namiętnościach i skomplikowanych meandrach ludzkiej psychiki. O toksycznych zażyłościach i ich konsekwencjach. Spektakl będzie ostatnią premierą w "Mickiewiczu" w tym sezonie.

Dwugodzinny spektakl w reżyserii Krzysztofa Knurka, to sztuka Tennessee Williams – jednego z najwybitniejszych amerykańskich dramaturgów wszech czasów. Williams jest autorem m.in. „Tramwaju zwanego pożądaniem”, „Szklanej menażerii”, „Kotki na gorącym blaszanym dachu”. Dwie z pierwszych wymienionych sztuk mogliśmy już oglądać na deskach częstochowskiego teatru, jednak było to już całkiem dawno.

Po latach Williams wraca na scenę "Mickiewicza" i to we wspaniałej obsadzie. W "Nagle, zeszłego lata" zobaczymy Agatę Ochotę, Martę Honzatko, Adama Machalicę, Małgorzatę Marciniak, Macieja Półtoraka, Teresę Dzielską i Agnieszkę Łopacką. Przekładem i reżyserią sztuki zajął się Krzysztof Knurek. Za scenografię i kostiumy odpowiadał Ricardo Pardo.

Krzysztof Knurek, reżyser spektaklu przyznaje:

„Williams jest dla mnie postacią pełną tajemnicy i wiary w naprawczą funkcję teatru. Ma w sobie amerykański sen i szaleństwo, trochę jak beatnicy, Ken Kesey, Jack Kerouac, poza tym nie boi się tego co krzywe, brudne, koślawe, jak Margaret Atwood czy Sylwia Plath, ponadto tworzy ciekawe, wciągające historie, pełne obyczajowych tabu i pochylenia nad dramatem człowieka.”

Bohaterowie sztuk Williamsa nie potrafią nawiązać stałego kontaktu z otoczeniem, targają nimi wątpliwości i namiętności, często mające swe źródło w przeżyciach seksualnych.

- Większość zdarzeń, wokół których spotykają się postaci w ogrodzie na Garden District już się stała, jest faktem, a słowo jest kluczem, który otwiera drzwi opowieści – mówi o tekście Williamsa, reżyser Krzysztof Knurek.

Akcja sztuki rozgrywa się w Nowym Orleanie lat 50. Doktor Cukrowicz pracuje w podupadającym szpitalu psychiatrycznym - jest chirurgiem specjalizującym się w zabiegach lobotomii, która ma być metodą na leczenie schizofrenii i ataków szału. Klinika desperacko potrzebuje zastrzyku finansowego. Takiej pomocy jest w stanie udzielić zamożna, ekscentryczna wdowa, pani Venable. Kobieta stawia jednak jeden warunek: Cukrowicz ma wykonać operację lobotomii na jej rzekomo szalonej, młodej siostrzenicy Katarzynie. Lekarz szybko orientuje się, że dziewczyna jest zdrowa psychicznie. Zastanawia się dlaczego Pani Vanable żąda operacji , która okaleczy kobietę na całe życie. Okazuje się, że Katarzyna była świadkiem śmierci Sebastiana, ukochanego syna Pani Venable. Rok wcześniej chłopak spędzał wakacje w Europie i został tam zamordowany w bardzo podejrzanych okolicznościach. Pani Venable zależy, aby kompromitująca rodzinę prawda nigdy nie wyszła na jaw.

Premiera – 11 maja 2019 r. (Scena kameralna). Pozostałe spektakle: 12, 13, 14 i 15 maja oraz 9,11 i 12 czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto