Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na zlecenie PGE zapytali mieszkańców Bełchatowa i powiatu o transformację. Jakie są wyniki badań?

oprac. na bazie materiałów PGE
Co mieszkańcy Bełchatowa sądzą o transformacji energetycznej? PGE zleciło badania na ten temat? Jakie są wyniki?

Transformacja energetyczne Bełchatowa. Badania na zlecenie PGE

Co sądzą bełchatowianie o czekających ich region zmianach, gdy kopalnia i elektrownia będą już musiały zaprzestać swojej działalności?

Badania w tej kwestii, na zlecenie PGE, przeprowadziła pracownia 4P Research Mix. Przeprowadzono je w czterech grupach, wśród:

  • - pracowników kopalni, elektrowni i firm z nimi związanych

  • - rodziny pracowników kompleksu energetycznego

  • - mieszkańców niepowiązanych bezpośrednio z kopalnią i elektrownią

  • - młode pokolenie (18-25 lat)

- Badanie dotyczyło postaw względem transformacji energetycznej w regionie Bełchatowa - przekazuje Małgorzata Babska, rzecznik PGE. - Wyniki wskazują, że najważniejszymi argumentami, dla których należy przeprowadzić transformację energetyczną (70 proc. badanych) jest wyeksploatowanie złóż węgla w okolicy. Inne najczęściej wskazywane powody zmian w energetyce i konsekwencji dla regionu to decyzje Unii Europejskiej (38 proc.), mała ekologiczność węglowych źródeł energii (38 proc.) i niska efektywność ekonomiczna energii ze złóż węglowych (37 proc.).

Badania PGE. Transformacja Bełchatowa i regionu

Z informacji przekazanej przez PGE wynika, iż badania wskazują, że bełchatowianie są świadomi konieczności transformacji swojego regionu. Wiedzą, że złoża węgla wkrótce się wyczerpią.

- Dla 74 proc. badanych decyzja o transformacji energetyki ściśle wiąże się z poprawą jakości powietrza - informuje rzeczniczka PGE. - 59 proc. badanych wymieniło złą jakość powietrza, jako czynnik, który wyróżnia negatywnie region bełchatowski spośród innych regionów w kraju. 34 proc. badanych uważa, że ilość zanieczyszczeń w powietrzu zwiększa się.

72 proc. osób, które wzięły udział w badaniu uważa, iż odnawialne źródła energii to przyszłość energetyki, ale także potencjał dla rozwoju regionu Bełchatowa.

- Z wypowiedzi respondentów w grupie wiekowej 15 – 35 lat wynika, że młodzież nie wiąże planów życiowych i zawodowych z kompleksem energetycznym Bełchatów - informuje Małgorzata Babska. - Praca w elektrowni i kopalni nie jest atrakcyjna dla 46 proc. młodych ludzi. Wydaje się im mało perspektywiczna i nie wiąże się też dla dzisiejszej młodzieży z prestiżem. Ich zdaniem nie jest to praca przyszłościowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto