Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy gminy Kluki sprzeciwiają się budowie kompostowni odpadów biodegradowalnych w Klukach

Anna Frysz
Anna Frysz
Przedstawiciele firmy spotkali się z mieszkańcami
Przedstawiciele firmy spotkali się z mieszkańcami Anna Frysz
Obawiają się, że inwestycja oznacza smród w okolicy. Co na to inwestor?

Mieszkańcy gminy Kluki sprzeciwiają się budowie kompostowni odpadów biodegradowalnych

W połowie lipca mieszkańcy kilku miejscowości sąsiadujących z Klukami złożyli w Urzędzie Gminy pismo w którym wyrażają swój sprzeciw wobec inwestycji. Podpisali się tam mieszkańcy Kluk, Osiny, Ścichawy, Podścichawy, Kaszewic i Podwódki.

- Znane nam przypadki lokalizacji tych przedsięwzięć udowadniają, że ich bezpośrednie sąsiedztwo bez zastosowania jakiegokolwiek bufora (las, wzgórza itp.), w promieniu kilku kilometrów, wskutek emitowanych odorów powodują duży dyskomfort życia - piszą. - (...) zwracamy uwagę, że zwiększenie ruchu dojazdowego ciężkich sprzętów do kompostowni zwiększy obciążenia nawierzchni drogowych na wszystkich drogach dojazdowych oraz znacznie pogorszy bezpieczeństwo drogowe w rejonie ewentualnej inwestycji.

Inwestor to firma RDO z Radomska. Kompostownia biodegradowalna miałaby powstać w pobliżu stacji benzynowej, na działce, która jest własnością firmy.

W tym tygodniu przedstawiciele firmy spotkali się z mieszkańcami, pojawili się też przedstawiciele Urzędu Gminy w Klukach.

Jak zapewniał na spotkaniu inwestor, działalność nie będzie uciążliwa dla otoczenia. W Klukach powstać ma proekologiczna instalacja do kompostowania odpadów biodegradowalnych, a to odpady zielone i odpady kuchenne. Jak mówili na spotkaniu przedstawiciele firmy, odpady będą przetwarzane w zamkniętej instalacji z użyciem membran. Powstać ma z nich wysokiej jakości kompost, który finalnie ma być produktem do sprzedaży. Tłumaczono, iż może być on użyty zarówno w warzywniku, pod drzewa owocowe oraz jako ściółka leśna. Instalacja ma mieć przepustowość 6 tys. ton rocznie.

W budowę kompostowni firma zainwestuje m.in. dotacje unijne. Dziś nie wiadomo jeszcze, kiedy miałaby rozpocząć działalność. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem i do końca roku inwestor otrzyma decyzję środowiskową, kolejne miesiące zajmie projekt budowlany i uzyskanie decyzji na budowę. Sama budowa ruszyć może najwcześniej za rok.

Czy spotkanie uspokoiło nastroje w gminie?

Na razie z pewnością nie wszystkich.

- Czy nie prościej byłoby, żeby inwestor wybudował sobie taką kompostownię na swoim terenie, przy swoim domu? - mówiła na spotkaniu jedna z mieszkanek.

Jak podkreślają mieszkańcy, ich głos w tej sprawie powinien zostać wzięty pod uwagę, a oni tej kompostowni u siebie nie chcą. Gmina zapowiada konsultacji w tej sprawie, podczas których mieszkańcy będą mogli wnosić swoje uwagi.

- Jeśli nie zareagujemy wcześniej, to decyzja zostanie wydana i nikt nie weźmie naszego sprzeciwu pod uwagę - uważa jeden z mieszkańców.

Firma chce zorganizować dla zainteresowanych i mieszkańców wyjazd do jakiejś miejscowości w Polsce, gdzie już funkcjonuje podobna instalacja.

Przedstawiciele firmy spotkali się z mieszkańcami

Mieszkańcy gminy Kluki sprzeciwiają się budowie kompostowni ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto