Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Bełchatowa i gmin powiatu deklarują ile chcą kupić węgla

Magdalena Buchalska-Frysz
Magdalena Buchalska-Frysz
Mieszkańcy Bełchatowa i gmin powiatu deklarują, ile węgla chcieliby kupić
Mieszkańcy Bełchatowa i gmin powiatu deklarują, ile węgla chcieliby kupić Arch. Polska Press
Mieszkańcy zainteresowani kupnem węgla mogą składać deklaracje w gminach powiatu bełchatowskiego. Jakie jest zainteresowanie?

Sejm przyjął ustawę węglową o sprzedaży węgla przez samorządy. Umożliwia ona samorządom sprzedaż węgla po preferencyjnej cenie nieprzekraczającej 2 tys. zł. Część z nich już rozpoczęła przyjmowanie wniosków od mieszkańców zainteresowanych kupnem tego paliwa po preferencyjnych cenach. na razie tak naprawdę po to, by zorientować się, jakie jest zainteresowanie.

- Z informacji, jakie wpłynęły do Urzędu Miasta Bełchatowa wynika, że obecnie dostępne mogą być dwa rodzaje paliw to miał, oraz groszek orzech - informują miejscy urzędnicy.

Wnioski składać można w magistracie do końca października, we wtorek na koniec dnia, w dniu składania wniosków, było ich około trzydziestu.

Na jedno gospodarstwo domowe będzie można kupić po preferencyjnej cenie maksymalnie 3 tony węgla w dwóch turach ( do końca grudnia 2022 roku i po 1 stycznia 2023 roku). Urzędnicy przypominają, iż piec musi być zgłoszony w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Samorządy wnioski zbierają na różne sposoby. W mieście dokument można złożyć osobiście lub wysłać na adres e-mail. W gminie Bełchatów, do czwartku, 27 października sprawą zajmowali się sołtysi. Teraz mieszkańcy muszą pofatygować się lub zadzwonić do urzędu gminy.

- W związku z pojawiającymi się wątpliwościami informujemy, że z zakupu węgla na preferencyjnych warunkach nie będą mogły skorzystać osoby, które węgiel zakupiły wcześniej za pośrednictwem platform PGG, Tauron, Węglokoks, etc lub w kopalniach w cenie poniżej 2 tys. zł za tonę (brutto) - zastrzegają gminni urzędnicy.

Rozeznanie wśród mieszkańców robi też m.in. gmina Zelów. Do wczoraj przyjmowano ankiety pozwalające określić, jakie byłoby zainteresowanie zakupem opału na preferencyjnych warunkach.

Informacje, na prośbę wojewody, zbiera też gmina Szczerców. Przez pięć dni zgłosiło się ponad 1100 osób z ok. 2200 uprawnionych do zakupu. Najwięcej, chętnych, ponad 600 osób, jest na eko groszek, 486 mieszkańców chce kupić węgiel kamienny, a tylko 7 - miał.

- Obecnie nie wiemy kiedy węgiel trafi do gminy Szczerców, nie wiemy też skąd będzie pochodził - zabezpieczeniem surowca zajmują się służby Ministerstwa Aktywów Państwowych, które odpowiada między innymi za gospodarkę złożami kopalin - informowali na początku tygodnia gminni urzędnicy.

Gminy Kluki i Kleszczów wnioski zbierały do wtorku. Wójt gminy Drużbice poinformował natomiast, iż gmina zadeklarowała chęć udziału przystąpienia do programu. - Ustawa regulująca sprzedaż węgla przez gminy jest w trakcie procedowania - informuje. - Po wprowadzeniu ustawy konieczne będzie złożenie wniosków o zakup węgla. O szczegółach będziemy informować po wejściu w życie ustawy i opublikowaniu wzoru wniosku o zakup węgla na preferencyjnych zasadach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto