Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Kongres Górnictwa Węgla Brunatnego w Bełchatowie [ZDJĘCIA]

Grzegorz Maliszewski
Grzegorz Maliszewski
Blisko 400 uczestników z Polski i zagranicy przyjechało do Bełchatowa na 9. Międzynarodowy Kongres Górnictwa Węgla Brunatnego. Podczas trzydniowej konferencji górnicy, naukowcy, przedsiębiorcy i ekonomiści będą dyskutować o bezpieczeństwie energetycznym i przyszłości węgla brunatnego.

W Bełchatowie rozpoczął się trzydniowy kongres górniczy, który w tym roku odbywa się pod hasłem "Węgiel brunatny gwarantem bezpieczeństwa energetycznego". W hali widowiskowo-sportowej w Bełchatowie blisko 400 zaproszonych gości m.in. z Polski, Niemiec, Grecji, Czech, Hiszpanii, Słowacji, Bułgarii, Serbii i Belgii przez trzy dni będzie dyskutowało o szansach i zagrożeniach stojących w przyszłości przed górnictwem. Odczytanych zostanie ponad 60 referatów dotyczących m.in. kopalni odkrywkowych, nowoczesnych technologii w górnictwie, rewitalizacji obszarów górniczych.

- Nasz kongres to doskonałe miejsce do wymiany doświadczeń i prezentowania swoich osiągnięć związanych z górnictwem i energetyką - powiedział Kazimierz Kozioł, dyrektor KWB Bełchatów. - Zamierzamy poruszać tematy istotne dla energetyki związane z bezpieczeństwem energetycznym i z przyszłością węgla brunatnego. To skarb, którym nas obdarowano i który powinniśmy w optymalny sposób wykorzystywać dla dobra naszego kraju. Nie ma polskiej energetyki bez węgla brunatnego. Nie możemy zaprzepaścić tego naturalnego bogactwa. Obecnie węgiel jest najtańszym na świecie paliwem do produkcji energii elektrycznej. Energetyka odnawialna jest nieprzewidywalna i niestabilna, a nowe złoża węgla kamiennego występują w gorszych warunkach geologicznych - powiedział dyrektor Kozioł.

Dyrektor kopalni podkreślił, że ważne jest zabezpieczenie perspektywicznych złóż węgla brunatnego i dbanie o rozwój nowoczesnych technologii w górnictwie.

- Polska węglem stała i stoi, dlatego niezbędne są wspólne działania przedsiębiorców, samorządowców, parlamentarzystów i rządu przeciw dekarbonizacji gospodarki - powiedział Kazimierz Kozioł. - Nie jesteśmy przeciwnikami energetyki odnawialnej, ale jesteśmy też realistami i jesteśmy przekonani, że energetyka odnawialna powinna uzupełniać energetykę konwencjonalną, a nie ją zastępować.

Podczas kongresu górniczego resort energii reprezentował wiceminister Grzegorz Tobiszewski.

- Węgiel jest gwarantem bezpieczeństwa energetycznego Polski. Aż 88 procent energii elektrycznej produkowane w naszym kraju jest z węgla - powiedział minister Tobiszewski. - Zaletą naszego bezpieczeństwa energetycznego jest to, że jesteśmy praktycznie samowystarczalni.

Podkreślił też, że węgiel brunatny jest paliwem strategicznym w Polsce. Mówił też o wyzwaniach jakie stoją przed energetyką i górnictwem.

- To zwiększenie efektywności, utrzymanie wysokiego poziomu konkurencyjności i uruchamianie nowych odkrywek - mówił Grzegorz Tobiszewski. - Polski rząd ma świadomość, że muszą zostać podjęte jak najszybciej decyzje o nowych odkrywkach. Polska powinna wykorzystywać w ekonomicznie uzasadniony sposób posiadane zasoby węgla i wydobywać ilości zapewniające maksymalne jego udział w zaspokojaniu potrzeb rynku krajowego. Oparcie bezpieczeństwa energetycznego kraju na węglu związane jest z maksymalnym wykorzystaniem rodzimego surowca i rozwoju polskich przedsiębiorstw górniczych i myśli naukowej związanej z sektorem węglowym w Polsce.

Zauważył, że pilnym zadaniem rządu jest jak najszybsze skonstruowanie polskiego miksu energetycznego, w której określona zostanie rola węgla brunatnego i kamiennego oraz innych nośników energii.

Sławomir Zawada, prezes koncernu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, podkreślił, że węgiel brunatny przynosi ok. 35 proc. mocy wytwarzanej energii elektrycznej w kraju.

- Jest to ilość, której w krótkim czasie nie można zastąpić żadną inną mocą - powiedział Sławomir Zawada.

Prezes koncernu wyraził nadzieję, że już na początku przyszłego roku PGE GiEK otrzyma od Ministerstwa Środowiska koncesję na wydobycie węgla brunatnego z nowych odkrywek w Złoczewie i Gubinie, które zapewnią ten surowiec na kolejne lata.

- Kongres to dobre miejsce na spotkanie osób ze świata nauki z praktykami z branży górniczej. Wierzę, że w tym miejscu zapadną dobre decyzje i dobre podsumowania, które będzie można wykorzystać w przyszłość - powiedział Sławomir Zawada.

Pierwszego dnia kongresu odbyło się również oficjalne otwarcie wystawy prezentującej osiągnięcia firm związanych z branżą górniczą i energetyczną, na której swoją ofertę przedstawiały firmy z Polski i zagranicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto