Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Listopad to miesiąc walki z rakiem prostaty i innymi męskimi nowotworami. Badaj się i zmień styl życia – radzi łódzki oddział NFZ.

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Regularne badanie się i zdrowy tryb życia to podstawa walki z męskimi nowotworami. Warto o tym pamiętać nie tylko w listopadzie
Regularne badanie się i zdrowy tryb życia to podstawa walki z męskimi nowotworami. Warto o tym pamiętać nie tylko w listopadzie 123RF
Listopad jest miesiącem w którym szczególnie dużo mówi się o zdrowiu mężczyzn. To miesiąc walki z nowotworami męskich narządów płciowych. Panowie zapuszczają wąsy, a NFZ przypomina, żeby się badać.

Listopad miesiącem walki z męskimi nowotworami. Co to jest Wąsopad lub Movember?

Podczas gdy październik jest miesiącem świadomości raka piersi, w listopadzie czas przypomnieć sobie o nowotworach męskich narządów płciowych. Dlatego w listopadzie w wielu krajach świata prowadzona jest akcja o nazwie Wąsopad. W listopadzie wielu mężczyzn celowo zapuszcza wąsy, by przełamać tabu i zachęcić mężczyzn do badania narządów płciowych.

Rak prostaty. Jak często występuje? Jakie są rokowania?

Problem jest poważny, bo męskie nowotwory są bardzo częste. Rak prostaty, zwany też rakiem stercza lub rakiem gruczołu krokowego, jest obecnie najczęściej wykrywanym nowotworem u mężczyzn. Zapada dziś na niego więcej mężczyzn niż na okrytego złą sławą raka płuc, a liczba zachorowań ciągle wzrasta. Szacuje się, że jeden na dziewięciu mężczyzn w Polsce na raka prostaty zachoruje.

To nowotwór bardzo śmiertelny, zaledwie co trzeci chory żyje z diagnozą dłużej niż pięć lat. Powodem jest zbyt późne wykrywanie tej choroby. Gdy są już przerzuty raka tego trudno wyleczyć. Ale wcześnie wykryty rak gruczołu krokowego jest w 9 przypadkach na 10 wyleczalny.

Rak prostaty to głównie choroba mężczyzn starszych, połowa przypadków diagnozowana jest po 70. roku życia, a objawy - takie jak częste oddawanie moczu czy problemy z erekcją - łatwo pomylić z powszechnym wśród wiekowych panów łagodnym przerostem prostaty.

Winna jest też wrodzona niechęć mężczyzn do badań profilaktycznych. Panowie generalnie badają się rzadziej niż panie, a uchodzących z krępujące badań prostaty mężczyźni unikają szczególnie.

Tu znajdziesz przygotowane przez NFZ informacje o raku prostaty

Rak prostaty - badanie PSA. Czy konieczne jest badanie przez odbyt?

Tymczasem jednym z podstawowych badań profilaktyki tego nowotworu jest proste badanie z krwi – oznaczanie stężenia markera PSA, którego komórki nowotworowe prostaty produkują więcej niż zdrowe. Można je wykonać bezpłatnie na NFZ na przykład w ramach pakietu badań Profilaktyka 40 Plus dla mężczyzn. Może też zlecić je lekarz POZ.

Badanie PSA u mężczyzn powinno być traktowane tak jak mammografia i cytologia u kobiety i tak samo oczywiste. Oznaczenie PSA powinno się robić regularnie po 50. roku życia, a jeśli w rodzinie były przypadki raka prostaty to nawet wcześniej. Warto wiedzieć, że nieprawidłowe wyniki nie zawsze świadczą o nowotworze, dlatego w takim wypadku lekarz zaleci dalszą diagnostykę, w tym podstawowe badanie per rectum (palcem przez odbyt) lub nowoczesne przezodbytnicze badanie USG. Po ewentualnym wykryciu nowotworu lekarz zaproponuje dalsze postępowanie.

Warto się badać, bo możliwości leczenia są coraz lepsze i refundowane przez NFZ, także najbardziej nowoczesne operacje chirurgiczne z użyciem robota. Można je wykonać także w regionie łódzkim.

Regularne badanie się i zdrowy tryb życia są podstawą walki z męskimi nowotworami. Warto o tym pamiętać nie tylko w listopadzie123RF

Inne męskie nowotwory: rak jądra i rak prącia

Ale męski układ moczowo-płciowy może też być miejscem pojawiania się innych nowotworów. U młodych mężczyzn, głównie między 20 a 44 rokiem życia, pojawić się może rak jądra. Choroba ta rozwija się bardzo szybko, profilaktyką jest samobadanie jąder w poszukiwaniu stwardnień, które młodzi mężczyźni powinni przeprowadzać nawet co dwa tygodnie.

Między między 50. a 70. rokiem życia może pojawić się nowotwór nerki, a po 45. roku życia – rak pęcherza moczowego.

Nie wszystkie zmiany w obrębie męskich narządów płciowych muszą oznaczać nowotwór. Wiele z nich to zmiany łagodne lub objawy innych dolegliwości. Jednak zawsze należy skonsultować je bez zwłoki z lekarzem.

- Wczesne wykrycie raka to szansa na jego całkowite wyleczenie i długie życie – podkreśla Anna Leder z Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Najpierw należy się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby wystawi skierowanie do urologa.

Męskie nowotwory a styl życia. Co robić, żeby nie zachorować?

Ryzyko zachorowania na męskie nowotwory mocno zwiększają bowiem niezdrowe zachowania, niewłaściwa dieta, siedzący tryb życia, otyłość, palenie papierosów i picie alkoholu. Warto rzucić tytoń, o ograniczyć mięso, tłuszcze zwierzęce i produkty przetworzone, a zjadać więcej warzyw, owoców, orzechów zdrowych tłuszczów roślinnych i produktów pełnoziarnistych. Można przy tym skorzystać z gotowych diet przygotowanych przez NFZ i dostępnych w portalu www.diety.nfz.gov.pl.

Na męskie nowotwory wpływa też podwyższony poziom androgenów i obciążenia genetyczne.

Tu znajdziesz sprawdzone informacje o raku prostaty, raku jądra i raku prącia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Listopad to miesiąc walki z rakiem prostaty i innymi męskimi nowotworami. Badaj się i zmień styl życia – radzi łódzki oddział NFZ. - Wieluń Nasze Miasto

Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto