Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lek na raka piersi i chłoniaka powstanie w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej?

Przemek Dana
Przemek Dana
Cztery nowe firmy, w tym firma biotechnologiczna Mabion, pracująca nad lekiem na raka i chłoniaka, otrzymały dzisiaj (21 września) pozwolenia na działalność w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

- Będzie to pierwsze centrum badawczo-rozwojowe w naszej strefie, ale mam nadzieję, że to dopiero początek - mówił Marek Cieślak, prezes ŁSSE.

Mabion, którego siedziba znajduje się w Kutnie, zajmie 650 m.kw. w biurowcu Textorial Park przy ul. Fabrycznej 17 w Łodzi. Zainwestuje co najmniej 20 mln zł i zatrudni 30 osób. - Nie jesteśmy firmą, która stworzy tysiąc miejsc pracy, ale osoby, które zatrudnimy, są w stanie wytworzyć coś niezwykłego - przekonywał prof. Tadeusz Pietrucha, wiceprezes Mabionu.

Lek najwcześniej za 3 lata

Spółka istnieje od marca 2007 roku. Od tego czasu trwają prace nad wprowadzeniem na rynek nowoczesnych leków stosowanych w terapii raka piersi i chłoniaków. Największą zaletą technologii, nad którą pracuje Mabion jest fakt, że leki te będą niszczyć tylko chore komórki, dzięki czemu nie będą powodowały skutków ubocznych występujących podczas klasycznej chemioterapii, w czasie której giną również te zdrowe. - Rozpoczęliśmy etap badań naukowych, rozrasta się zespół, dlatego potrzebowaliśmy nowej lokalizacji. Najlepsze warunki zaproponował Textorial Park. Musieliśmy zmienić nieco zadania stricte biznesowe, by dopasować się do warunków stawianych przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną, w której skład wchodzi budynek - mówi prof. Pietrucha. - Technologia, którą opracowaliśmy, pozwala wykonywać zlecenia dla innych firm farmaceutycznych, na potrzeby ich prac nad lekami biotechnologicznymi. To będzie nasza taka dodatkowa działalność, o której kiedyś w ogóle nie myśleliśmy. Dzięki temu mogliśmy jednak wejść do strefy, a zwolnienie z podatku, z którego będziemy mogli korzystać, pozwoli nam zwiększyć środki na nasze prace badawczo-rozwojowe - tłumaczy wiceprezes.

Prace nad lekami biotechnologicznymi na raka są jednak bardzo czasochłonne i zanim zostaną podane pacjentom, muszą przejść skomplikowaną procedurę rejestracyjną. Dlatego, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze leki znajdą się na rynku nie wcześniej niż za trzy lata.

Kolejne firmy w ŁSSE

Z firm, które otrzymały dzisiaj pozwolenia na działalność w ŁSSE, tylko Mabion zainwestuje w Łodzi. Spółka Eko-Region, która zatrudni minimum 50 osób, wybuduje swój zakład w Kleszczowie. Wytwarzany ma być w nim gaz syntezowany z odpadów organicznych, który może być wykorzystany jako źródło energii odnawialnej do zasilania silników spalinowych, wytwarzania energii elektrycznej lub cieplnej. W Konstantynowie Łódzkim firma Vertex wybuduje zakład produkujący opakowania z trójwymiarowymi i animacyjnymi elementami wizualnymi, w którym pracę znajdzie co najmniej 12 osób. Najwięcej miejsc pracy stworzy firma Manuli Hydraulics Manufacturing, która zatrudni 150 osób w swoim nowym zakładzie w Radomsku.

Wszystkie firmy, które otrzymały dzisiaj pozwolenie na działalność w ŁSSE zainwestują 213 mln zł. - To wszystko świadczy o dobrym klimacie do inwestowania w województwie łódzkim - podsumował Marek Cieślak.

Czytaj także:
- Konsultacje społeczne na Bałutach: problemom nie ma końca
- Łódź miastem przyjaznym dla inwestorów

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!


Zobacz też na MM Łódź


od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto