Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Księża z parafii w Bełchatowie rozpoczęli wizyty duszpasterskie. Jak wygląda kolęda 2021/2022 w Bełchatowie?

Magdalena Buchalska-Frysz
Magdalena Buchalska-Frysz
W Bełchatowie księża rozpoczynają kolędę. Wizyty duszpasterskie czasami zastępowane są mszą kolędową dla wiernych/zdjęcie ilustracyjne
W Bełchatowie księża rozpoczynają kolędę. Wizyty duszpasterskie czasami zastępowane są mszą kolędową dla wiernych/zdjęcie ilustracyjne Arch. prywatne/arch. Polska Press
Tuż po świętach Bożego Narodzenia, w poniedziałek 27 grudnia 2021, w części parafii w Bełchatowie księża ruszyli z wizytami duszpasterskimi. Kolęda tym razem nie wszędzie wygląda tak samo

Kolęda 2021/2022 w Bełchatowie

W bełchatowskich parafiach księża rozpoczęli tzw. kolędę w domach wiernych. W większości z nich postawiono na tradycyjny model - księża odwiedzają parafian w domach. Są jednak także i inne rozwiązania.

Księża z części parafii w Bełchatowie z wizytami ruszyli już w poniedziałek, 27 grudnia 2021. W galerii zdjęciowej podajemy dokładne informacje o terminach kolędy w najbliższym tygodniu w poszczególnych parafiach.

W parafii Narodzenia NMP przy ul. Kościuszki wizyty duszpasterskie rozpoczęły się 27 grudnia już o godz. 9.

- Pragniemy odwiedzić parafian przy zachowaniu ograniczeń związanych z epidemią - informuje parafia. - Księża przyjęli stosowne szczepienia i chętnie udzielą błogosławieństwa rodzinom oczekującym na wizytę duszpasterską.

Ksiądz przyjdzie do domu lub zaprosi do kościoła

Są też parafie, które kolędę organizują na dwa sposoby. W parafii NMP Matki Kościoła i Św. Barbary na os. Dolnośląskim w Bełchatowie, wizyty duszpasterskie w domach rozpoczynają się we wtorek, 28 grudnia. Księża decyzji wiernych pozostawiają to, czy chcą w tym roku gościć duchownych w domach.

- Ze względu na pandemię, jako wasi duszpasterze, prosimy abyście czuli się wolni w podejmowaniu decyzji o przyjmowaniu księdza - informują księża. - Nie będzie to miało wpływu na nasze relacje - zapewniają.

Jednak księża z parafii na os. Dolnośląskim mają też propozycje dla osób, które nie zdecydują się na kolędę w domu. W sobotę godz. 18 zostanie odprawiona msza św. w intencji wiernych oraz w intencji wszystkich rodzin przyjmujących księdza po kolędzie. Wtedy również będzie można otrzymać obrazek kolędowy.

Kolęda rozpoczyna się rano o godz. 9, a po południu od godz. 16.

- Należy przygotować stolik nakryty białym obrusem, dwie świece, krzyż i wodę święconą - przypominają księża.

Również we wtorek, 28 grudnia kolęda rozpoczyna się w parafii pw. Zesłania Ducha Św. na os. Przytorze w Bełchatowie. Tu również wizyta odbywać się będzie od godz. 9 i później od godz. 16.

Dzień przed kolędą w domach wiernych pojawią się ministranci z pytaniem, czy mieszkańcy chcą przyjąć księdza w domu.

- Pozytywną odpowiedź będziemy traktować jako zaproszenie do złożenia w danym czasie wizyty duszpasterskiej - mówią księża. - Brak wyraźnej deklaracji na zapytanie ministrantów, bądź bezpośrednio do kapłana w dzień kolędy będzie dla nas oznaczało, że w danym domu mieszkańcy nie życzą sobie wizyty księdza.

Kolęda podczas mszy w kościele na Binkowie

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego na os. Binków, podobnie jak w roku ubiegłym, zamiast kolędy w domach zaprasza wiernych na msze do kościoła. Odbywać się one będą z podziałem na poszczególne ulice i bloki.

- Zapraszamy zatem do kościoła na msze św., wspólne kolędowanie i modlitwę z błogosławieństwem kolędowym, które zaniesiecie do swoich domostw - informują księża.

Msze kolędowe w parafii pw. Miłosierdzia Bożego rozpoczynają się we wtorek, 28 grudnia.

Jednak mimo przyjęcia takiej formy kolędy, księża z parafii na Binkowie deklarują też, iż jeśli ktoś będzie chciał odbyć kolędę w domu, duchowni ich odwiedzą.

- Będzie jednak możliwość zaproszenia kapłana do domu przez rodziny, które chciałyby się spotkać, poświęcić np. nowe mieszkanie czy dom, porozmawiać, albo też po prostu odbyć "kolędę" w formie tradycyjnej - informuje parafia - ale też w tym dniu, kiedy wyznaczona jest "kolęda" w kościele. Prosimy wcześniej o zgłoszenie.

Kolędy w domach wiernych, ze względu na pandemię koronawirusa, nie planuje w tym roku również parafia pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy ul. Czyżewskiego w Bełchatowie.

- Na spotkania duszpastersko-kolędowe będziemy Was zapraszać w dni powszednie do kościoła - mówią księża. - Rozpoczniemy te spotkania po Nowym Roku, czyli od 3 stycznia, o czym poinformujemy w najbliższą niedzielę.

W Grocholicach w parafii pw. Wszystkich świętych, kolęda również rozpocznie się we wtorek, 28 grudnia. 2021.

- Odwiedziny wszystkich, którzy zechcą nas przyjąć - deklarują księża. - Chorzy i Ci którzy się obawiają o swoje zdrowie mogą nas zaprosić w innych terminach.

Można napisać e-mail, by zaprosić księdza

Nietypowe rozwiązanie zastosowała parafia w Parznie w gminie Kluki. Kto chce przyjąć księdza z wizytą duszpasterską domu, musi ten fakt zgłosić najpierw w parafii - osobiście, telefonicznie, ale może też napisać mejla. Wizyta rozpocznie się tam już we wtorek, 28 grudnia.

- Podobnie jak w ubiegłym roku kolęda będzie na zgłoszenie - informuje parafia. - Ze względu na wciąż niepewną sytuację związaną z epidemią, aby nikogo nie stresować i nie stawiać w niezręczne sytuacji chcemy zastosować to rozwiązanie. Bardzo proszę, aby wszyscy, którzy chcą przyjąć księdza po kolędzie zgłosili tę chęć telefonicznie, mailowo lub osobiście.

Taką metodę wybrała też m.in. parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Kleszczowie.

- Ze względu na komunikat Księdza Arcybiskupa nie będzie w tym roku kolędy w sposób tradycyjny, lecz tylko na wyraźne życzenie - informuje parafia. - Dlatego bardzo prosimy, by osoby, które chcą przyjąć księdza z tzw. kolędą ze stolika, który znajduje się na końcu kościoła zabrały przygotowane kartki, i wypełnione przyniosły do 1 stycznia włącznie.

Jak przygotować się na przyjęcia księdza podczas kolędy? Co powinniśmy mieć gdy ksiądz przychodzi po kolędzie?

Co przygotować na wizytę duszpasterską?

  • - stół najlepiej nakryć białym obrusem,
  • - na stole kładziemy Pismo Święte, krzyż, świece, naczynie z wodą święconą i kropidło.

  • - Jeśli nie mamy wody święconej, można przygotować w naczyniu zwykłą wodę, ale trzeba uprzedzić o tym księdza, który poświęci wodę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto