Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ks. Zbigniew Zgoda: Nie można przeżywać zmartwychwstania, nie pochylając się nad tajemnicą męki i śmierci Jezusa

Grzegorz Maliszewski
Grzegorz Maliszewski
Rozmowa z ks. Zbigniewem Zgodą, dziekanem dekanatu bełchatowskiego i proboszczem parafii pw. Narodzenia NMP o symbolice i znaczeniu Wielkiego Piątku

Dziś mamy Wielki Piątek. Drugi dzień tzw. Triduum Paschalnego. Dlaczego jest on tak ważny w kontekście obchodzenia Świąt Wielkanocy?
Gdyby nie było śmierci, to nie byłoby zmartwychwstania. Śmierć Jezusa nastąpiła na krzyżu, który jest symbolem okrucieństwa, ale w przypadku Jezusa stał się też symbolem zwycięstwa. Święty Augustyn powiedział: „Popatrzcie na krzyż, zwyciężył przegranych, a zwycięzca przegrał”. Wydawało się, że wówczas zwyciężyli Jezusa i na zawsze wymazali go z pamięci, a On po trzech dniach zmartwychwstał i wtedy przekonali się, kto naprawdę jest Bogiem. Dlatego Wielki Piątek jest tak ważny, bo doprowadza nas do triumfu zmartwychwstania. Tego nie da się oddzielić.

O dzisiejszym dniu mówi się, że jest to dzień ciszy i krzyża....
W tym dniu trzeba się pochylić nad tajemnicą krzyża. Tego nie można zrobić w hałasie czy przy muzyce. To się odbywa w sercu każdego człowieka. Wtedy, gdy się uklęknie przed krzyżem, to dopiero wtedy ta tajemnica przemawia.

Czyli ten dzień powinien być dla nas taką chwilą do refleksji i zadumy?
To jest szansa na zatrzymanie się w tym codziennym biegu, aby pomyśleć po co żyjesz. Zatrzymać się nad największą miłością, która dokonała się na krzyżu. Bo to co jest najpiękniejsze płynie właśnie z miłości, a Pan Jezus z miłości do nas umarł na krzyżu. Dlatego też kościół w Wielki Piątek nakazuje post ścisły. Jeśli sobie czegoś odmawiamy np. nie słucham muzyki czy poszczę, to tajemnica krzyża lepiej do mnie przemawia.

Jeśli wybieramy się w Wielki Piątek do kościoła, to sama liturgia też inaczej wygląda.
Odprawiana jest tzw. Liturgia Krzyża. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana msza święta. W tym dniu nie jest sprawowana ofiara na ołtarzu, aby podkreślić, że ofiara krzyża jest najważniejsza. Dlatego chcemy w Wielki Piątek szczególnie spojrzeć na krzyż.

Istotnym elementem liturgii jest adoracja krzyża?
Podchodząc do adoracji i ucałowania krzyża, każdy oddaje część krzyżowi, w ten sposób potwierdzając swoją wiarę, dlatego klękam i całuję krzyż. Dziękujemy w ten sposób za ofiarę Jezusa Chrystusa, ale też pochylamy się z wielką pokorą i miłością wobec faktu, że Jezus umarł za nas na krzyżu. Ta adoracja jest też takim potwierdzeniem, że ja stoję po stronie krzyża i Jezusa.

Czy w tym całym zabieganiu i gorączce przygotowań przedświątecznych trochę nie zapominamy, jak ważny jest to dzień?
Tak naprawdę liturgię Wielkiego Piątku powinniśmy organizować o godz. 15, bo to jest godzina śmierci Jezusa. Jednak w kościele jest to później, właśnie po to, aby wszyscy mieli możliwość uczestniczenia w liturgii i późniejsze adoracji krzyża.

Czyli chyba warto przyjść do kościoła nie tylko z jajeczkiem w sobotę i na Wielkanoc , ale też w Wielki Piątek?
To jest pewien ciąg zdarzeń, który składa się na jedną całość. Nie można przeżywać zmartwychwstania, nie pochylając się nad tajemnicą męki i śmierci Chrystusa. Niektórzy twierdzą, że to jeszcze nie czas świąt. Wynika to z nieświadomości. Ale jak już ktoś przyjdzie do kościoła w Wielki Piątek, to zaczyna układać sobie w głowie całą tajemnicę zbawienia, bo właśnie przez Wielki Piątek dochodzi do zmartwychwstania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto