Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krystyna Janda i inne gwiazdy Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. Wydarzenie Teatru Powszechnego rozpoczyna się 4 marca

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Krystyna Janda przedstawi swój najnowszy monodram "My Way"
Krystyna Janda przedstawi swój najnowszy monodram "My Way" Robert Jaworski
4 marca rozpoczyna się XXIX Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. Organizator, Teatr Powszechny, ogłosił program wydarzenia.

- Przed nami dwudziesta dziewiąta edycja festiwalu, który tradycyjnie rozpoczyna się na początku roku kalendarzowego - mówi Ewa Pilawska, dyrektorka festiwalu i Teatru Powszechnego. - Zastanawiałam się, czy - wobec przekazanej nam tak późno informacji o zmniejszeniu dotacji na festiwal o niemal połowę - ta edycja ma rację bytu? Czy nie powinniśmy jej odwołać? Szacunek dla widzów i poczucie odpowiedzialności wobec festiwalowej publiczności przyniosły odpowiedź. Pomimo konieczności zbudowania skromniejszego programu, zdecydowałam, że tegoroczna edycja się odbędzie. Mimo wszystko i wbrew wielu.

Tegoroczny festiwal otworzy 4 i 5 marca, na Dużej Scenie Teatru Powszechnego, pokaz mistrzowski monodramu Krystyny Jandy „My Way”, z Teatru Polonia w Warszawie. A 5 marca odbędzie się konferencja teatrologiczna poświęcona Krystynie Jandzie „Krystyna Janda. Klasa mistrzowska”.

- Tę edycję Festiwalu dedykuję kobiecie - Krystynie Jandzie - dodaje Ewa Pilawska. - Wybitnej artystce, której nie trzeba przedstawiać. Stworzyła niezapomniane role w filmach, w teatrze jest mistrzynią - hipnotyzuje widzów, czego wielokrotnie doświadczaliśmy podczas festiwalu

.

Kolejną festiwalową propozycją - 11 i 12 marca - będzie „Sztuka intonacji” Tadeusza Słobodzianka, w reż. Anny Wieczur, z Teatru Dramatycznego w Warszawie. Widzowie otrzymają okazję uczestniczenia w rozmowach o istocie teatru, fenomenie najbardziej uznanych twórców teatru XX wieku. W obsadzie znaleźli się: Adam Ferency, Łukasz Lewandowski, Modest Ruciński, Sławomir Grzymkowski, Anna Moskal, Barbara Garstka.

12 i 13 marca widzowie zobaczą spektakl „1989”, do scenariusza Marcina Napiórkowskiego, Katarzyny Szyngiery i Mirosława Wlekłego, w reż. Katarzyny Szyngiery. To koprodukcja Teatru im. Słowackiego w Krakowie oraz Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. To opowieść o jednym z najważniejszych momentów naszej najnowszej historii. Na scenie oglądamy małżeństwa Wałęsów, Frasyniuków i Kuroniów i mnóstwo innych postaci obu stron tamtej politycznej rzeczywistości. A wszystko w formie współczesnego, rapowanego musicalu.

15 marca zostanie zaprezentowany spektakl „Spartakus. Miłość w czasach zarazy” Weroniki Murek i Jakuba Skrzywanka (reż. Jakub Skrzywanek) ze szczecińskiego Teatru Współczesnego. Punktem wyjścia dla przedstawienia były reportaże Janusza Schwertnera, który poprzez opowieści o nastoletnich pacjentach i ich rodzicach, uwikłanych w system dziecięcej opieki psychiatrycznej, wstrząsnął opinią publiczną. Teatr do współpracy zaprosił kilkadziesiąt osób, reprezentantów różnych środowisk.

A 16 i 17 marca będzie można zobaczyć „Sen srebrny Salomei” Juliusza Słowackiego w reż. Piotra Cieplaka z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. To współczesna inscenizacja jednego z klasycznych utworów polskiego romantyzmu, a jednocześnie w literackim dorobku Słowackiego dzieła wyjątkowego, do dziś wzbudzającego wśród badaczy niemałe kontrowersje.

18 i 19 marca Teatr Wybrzeże w Gdańsku przedstawi jedną z najlepiej skonstruowanych fars w historii teatru - „Czego nie widać” Michaela Frayna, wyreżyserowaną przez Jana Klatę. Osią dramaturgiczną sztuki są nieoczekiwane wydarzenia, które przytrafiają się objazdowej trupie teatralnej podczas przygotowań spektaklu „Co widać”. Jan Klata wziął na warsztat ten gatunek, aby poddać go autorskiej dekonstrukcji i interpretacji na swój sposób. Grają m.in. Katarzyna Figura, Piotr Biedroń, Magdalena Gorzelańczyk, Cezary Rybiński.

Na 25 marca zaplanowany jest tak lubiany przez widzów festiwalu spektakl wyjazdowy. Tym razem będzie można zobaczyć „Ulissesa” Jamesa Joyce’a, w reż. Mai Kleczewskiej, na scenie Teatru Polskiego w Poznaniu (cena biletu obejmie przejazd autokarem do Poznaniu oraz powrót do Łodzi).

31 marca odbędzie się prapremiera gospodarzu festiwalu (spektakl zostanie powtórzony 1 kwietnia) - „Bim Bom Boom. Kinokabaret”, do scenariusza i w reżyserii Michała Walczaka. Wystąpią: Aleksandra Bogulewska, Paulina Nadel, Sebastian Jasnoch, Jakub Kryształ, Michał Lacheta.

Na 1 i 2 kwietnia zaś przewidziano kolejny pokaz mistrzowski - spektakl „Rodzeństwo” Thomasa Bernharda, w reż. Krystiana Lupy, z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Premiera odbyła się w 1996 roku, obsada: Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Agnieszka Mandat, Piotr Skiba. 2 kwietnia odbędzie się spotkanie z Krystianem Lupą, połączone z premierą książki „Krystian Lupa. Artysta. Wizjoner”, której wydawcą jest Teatr Powszechny w Łodzi. Organizatorzy przygotowali też różne wystawy, w tym rysunków Krystiana Lupy, czy festiwalowych plakatów.

Sprzedaż biletów na festiwal rozpocznie się w piątek 10 lutego o godz. 14 - online, w kasie biletowej i w biletomacie w Galerii Łódzkiej.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto