Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Korowód przeszedł przez Gniezno! Na czele kroczył Bolesław Chrobry [FOTO]

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Wyjątkowy weekend w Pierwszej Stolicy Polski. Po kilku latach przerwy do miasta wróciła Koronacja Królewska, a zaczął ją kolorowy korowód, jak w średniowieczu.

Trudno wyobrazić sobie Gniezno, bez nawiązania do historii początków Państwa Polskiego. Dlatego przez lata Festiwal Kultury Słowiańskiej „Koronacja Królewska” cieszył mieszkańców i przyciągał do naszego miasta wielu turystów. Teraz, po przerwie – wydarzenie wróciło w pełnej krasie – 29 i 30 lipca ponownie u stóp gnieźnieńskiej katedry było na wskroś słowiańsko! Organizatorzy postarali się nie zawieść apetytów wszystkich, którzy na Koronację czekają. Priorytetem, oprócz obozowiska średniowiecznego, pokazów walk, muzyki i tańca dawnego były pokazy konne i wieczorny spektakl.

Zaczęło się w sobotę, gdy na plac przed katedrą przyjechali… średniowieczni ludzie, tworząc tam prawdziwą wieś, ale z czasów słowiańskich. Stragany z wyrobami z drewna, praczki, niewiasty z warkoczami, wojaki w srebrnych zbrojach. Takie widoki, atmosfera i muzyka (grana m.in. przez dudziarza Mikołaja Woźniaka) przyciągnęła do centrum Gniezna nie tylko mieszkańców okolic, ale też wycieczki z całej Polski.

Zaraz po pokazie śpiewu białego, przy wejściu na plac zaczął formułować się barwny korowód na czele z Królem Bolesławem Chrobrym, Cesarzem Ottonem i… obecnymi rządzącymi miastem – wiceprezydentami Michałem Powałowskim i Joanną Śmigielską. Na znak niewiasty (i straży miejskiej) pochód ruszył, a przygrywał do rytmu dudziarz i bębniarz. Na samym końcu z kolei kroczyli jeźdźcy na pięknych koniach. Na swojej drodze pochód spotkał wielu turystów.

Pochód królewski przeszedł przez Rynek, a następnie przez ul. Rzeźnicką, aby ulicą Łaskiego wrócić na plac Św. Wojciecha. Tam z kolei do wieczora trwała słowiańska zabawa! W programie pokaz bitwy wojów, bitwa na miecze (piankowe), żywa lekcja historii i koncert muzyki dawnej.

Nie zabrakło oczywiście czegoś dla najmłodszych, dla których została uruchomiona strefa z wieloma atrakcjami i warsztatami – działająca w godzinach trwania festiwalu. Wszystkie propozycje były bezpłatne, a wykonane podczas warsztatów przedmioty uczestnicy zabierali ze sobą.

Warsztaty były prowadzone przez rekonstruktorów, sponsorów i partnerów Koronacji oraz przez animatorów Miejskiego Ośrodka Kultury. Dzieci, jak i dorośli swoich sił spróbować mogli w plecionkarstwie, formowaniu gliny, przygotowaniu hełmów i mieczy z kartonu, wyplataniu krajek, śpiewie białym, pleceniu wianków, ubijaniu masła, wyrabianiu świec i kadzideł, gimnastyce słowiańskiej oraz wielu konkurencjach sprawnościowych min. strzelaniu z łuku czy rzutów oszczepem lub toporem.

Pojawiło się także miejsce kaźni oraz potężny teren z machinami oblężniczymi, gdzie funkcjonowało 9 kusz wałowych i na kołach, 4 kusze ręczne, drewniane tory konne dla dzieci, a także zbrojownia z możliwością przymierzenia stroju średniowiecznego czy zbroi.

Korowód przeszedł przez Gniezno! Na czele kroczył Bolesław Chrobry [FOTO]

Korowód przeszedł przez Gniezno! Na czele kroczył Bolesław C...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maciej Wąsik zeznaje przed komisją śledczą. Doszło do awantury

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto