Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus, Bełchatów. Uruchomiono wyjazdowy punkt szczepień. Kto może z niego skorzystać?

Magdalena Buchalska-Frysz
Wyjazdowy punkt szczepień uruchomiono dla pacjentów z Bełchatowa i powiatu. NFZ otworzył je też w kilku innych miastach województwa łódzkiego.

Wyjazdowy punkt szczepień w Bełchatowie.

Wyjazdowe punkty szczepień docierać mają do pacjentów którzy, ze względu na stan zdrowia, nie mogą być szczepieni w punkcie stacjonarnym.

Narodowy Fundusz Zdrowia w Łodzi zorganizował sześć takich punktów. Mają być one dodatkowym wsparciem sieci stacjonarnych punktów szczepień.

- W Łódzkiem jest 429 punktów szczepień populacyjnych, dołączą do nich nowo wybrane punkty wyjazdowe, które zajmą się wyłącznie szczepieniami chorych w ich domach. W kraju powstało 117 dodatkowych, wyjazdowych punktów szczepień - informuje NFZ w Łodzi.

Wyjazdowe punkty szczepień obsługują:

  • Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi

  • Instytut Zdrowia Medicall z Piotrkowa Trybunalskiego

  • · Szpital Wojewódzki w Sieradzu

- Punty wyjazdowe uzupełnią sieć punktów populacyjnych, które mają zespoły mobilne, gotowe do szczepienia pacjentów w domu. Punkty wyjazdowe nie będą zatem zastępować zespołów mobilnych z populacyjnych punktów, a wspierać ich pracę - wyjaśnia Anna Leder, rzecznik NFZ w Łodzi.

Pacjent, który chce skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień musi zadzwonić do swojej poradni POZ.

- Lekarze rodzinni lub pielęgniarki opieki długoterminowej najlepiej znają swoich pacjentów, dlatego to oni potwierdzą, że ich podopieczny, ze względów zdrowotnych, potrzebuje szczepienia w domu - dodaje Anna Leder.

Na wizytę wyjazdowego punktu szczepień pacjent nie rejestruje się więc ani przez Internet, ani telefonicznie, np. przez infolinię 989.

Cały proces szczepienia wyjazdowego jest podobny do szczepienia w punkcie stacjonarnym. Po szczepieniu medycy przynajmniej przez 15 minut obserwują pacjenta sprawdzając, czy nie wystąpienia niepożądane odczyny poszczepienne.

- Jeśli takie wystąpią, zespół wyjazdowy jest przygotowany, aby pomóc pacjentom w domu - mówi rzeczniczka NFZ.

Szczepienia wyjazdowe. Zasady

  • · Zespół mobilny populacyjnego punktu szczepień – ma go stacjonarny punkt szczepień. Zespół szczepi pacjentów, którzy zapisali się na szczepienie w populacyjnym punkcie szczepień i ze względu na stan zdrowia wymagają szczepienia w domu. Szczepienie dla pacjenta jest bezpłatne.
  • · Wyjazdowy punkt szczepień – szczepi pacjentów w domu. Dotyczy to osób, które ze względu na stan zdrowia nie mogą samodzielnie dotrzeć do stacjonarnego punktu szczepień (tzw. pacjent leżący). Jest wsparciem dla mobilnych zespołów przy populacyjnych punktach szczepień. Chory umawia się na szczepienie wyłącznie przez swoją poradnię POZ lub pielęgniarkę opieki długoterminowej. Szczepienie dla pacjenta jest bezpłatne.

  • · Transport do punktu szczepień – to specjalny transport, organizowany przez samorządy lokalne. Mogą z niego skorzystać osoby z niepełnosprawnościami i te, które nie zdołają samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień (np. ze względu na wykluczenie komunikacyjne). To bezpłatny transport z domu do punktu szczepień i z powrotem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto