Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Bełchatów. Pracownicy spółki na kwarantannie. A co z pracownikami szpitala?

Magdalena Buchalska-Frysz
Koronawirus w Bełchatowie. Jest drugi przypadek. Zarażona kobieta z bełchatowskiego szpitala przewieziona została do szpitala w Zgierzu.

Koronawirus w Bełchatowie. Zarażona kobieta, która najpierw przebywała w Szpitalu Wojewódzkim w Bełchatowie, teraz leczona jest w szpitalu w Zgierzu, który jako jeden z kilku jest wyznaczony do przyjmowania tego typu przypadków.

Już wczoraj portal Eska Info podał nieoficjalną informację, iż na oddziale zakaźnym bełchatowskiego szpitala przebywa kobieta z objawami zarażenia koronawirusem.

Pacjentka zgłosiła się do szpitala w Bełchatowie w środę, 18 marca. Wykonano jej prześwietlenie płuc, pobrano tez próbki do badań na obecność koronawirusa.

Jakiś czas spędziła na oddziale chorób zakaźnych szpitala w Bełchatowie. Później trafiła do szpitala w Zgierzu, Jej stan jest poważny.

Informacje tylko o zarażonych w województwie

Na razie nie ma oficjalnego potwierdzenia tej informacji ze strony sanepidu wojewódzkiego czy też urzędników z Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi, którzy są zobowiązani do przekazywania informacji o kolejnych zarażonych osobach.

Wiadomo jednak iż takiego potwierdzenia nie będzie, ponieważ nie będą w ogóle podawane informacje z podziałem na powiaty, a tylko te dotyczące województwa. Kilka minut temu służby wojewody potwierdziły, że w woj. lódzkim zarażonych jest kolejnych 9 osób.

Potwierdzone wyniki dotyczą:
- dwóch mężczyzn w średnim wieku
- pięciu kobiet w średnim wieku
- dwóch kobiet około siedemdziesiątego roku życia

To osoby w wieku od 36 do 71 roku życia. Wszyscy mieli bezpośrednie kontakty z osobami zakażonymi. Jedna z kobiet w średnim wieku jest w stanie ciężkim. Stan pozostałych osób jest dobry.

Szpital Wojewódzki w Bełchatowie przygotował oświadczenie w tej sprawie. Publikujemy je w całości w załączniku.

Dyrekcja potwierdziła, iż u kobiety, która 18 marca zgłosiła się do szpital w Bełchatowie stwierdzono zapalenie płuc.

- Pacjentkę odizowolono i skierowano na oddział obesrwacykno-zakaźny w bełchatowskim szpitalu. Wykonano jej również testy na COVID-19 - czytamy w oświadczeniu.

U kobiety wystąpiłą ostra niewydolność oddechowa, trzeba było ją zaintubować. Dziś rano przetransportowano ją do szpitala w Zgierzu.

Jak zapewnia dyrekcja wszystkie osoby, w sumie 26 pracowników, które miały kontakt z pacjentką zostały odsunięte od pracy w szpitalu.

Krótko po tej sytuacji pojawiły sie tez głosy, że pomieszczenia w których przebywała pacjentka zostały zdezynfekowane w zbyt małym stopniu. W odpowiedzi na te zarzuty dyrekcja oświadczyła jednak, że cały sprzęt i pomieszczenia w których przebywała kobieta zostały zdezynfekowane zgodnie z procedurami.

Jak dodaje dyrekcja, gdyby kobieta od razu poinformowała, iz miała kontakt z osobą, która przebywała za granicą, odpowiednie procedury można byłoby wdrożyć od samego początku.

Przed chwilą oświadczenie wydała też PGE GIEK, ponieważ kobieta pracuje w kopalnianej spółce, potwierdzając, że została ona
"pozytywnie zdiagnozowana pod kątem zarażenia koronawirusem".

- Kilka osób, które miały nią kontakt, zostało oddelegowanych na domową kwarantannę, zgodnie z zaleceniem sanepidu - mówi Sandra Apanasionek, rzecznik PGE GIEK.

Jak dodaje, w zakładzie wprowadzone są odpowiednie procedury w zakresie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

- Większość pracowników biurowych wykonuje swoją pracę zdalnie. Pracownicy, którzy przebywają na terenie zakładu mają zapewnione bezpieczeństwo, w tym niezbędne środki ochrony osobistej i dezynfekcyjne. W spółce wprowadzono także rozwiązania organizacyjne, które uniemożliwiają przebywanie w jednym czasie grupie osób - dodaje Sandra Apanasionek.

Jak zapewnia Sandra Apanasionek, główne ciągi komunikacyjne i miejsca ogólnodostępne są regularnie dezynfekowane.

- Pracownicy są na bieżąco informowani o wszystkich zaleceniach Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w tym o profilaktyce oraz sposobie postępowania w razie wystąpienia objawów chorobowych - dodaje Sandra Apanasionek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto