Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komin zostaje dla Galerii Bawełnianka

Ewa Drzazga
Główne wejście do Galerii Bawełnianka będzie usytuowane od strony ul. Bawełnianej
Główne wejście do Galerii Bawełnianka będzie usytuowane od strony ul. Bawełnianej fot. Galerianka sp zoo
Nie będzie widowiskowego burzenia ceglanego komina, który stoi na placu po dawnych Bełchatowskich Zakładach Przemysłu Bawełnianego. Prawie 70-metrowy kolos ma być znakiem rozpoznawczym Galerii Bawełnianka, która tu powstanie. Spółka, zajmująca się inwestycją, stara się już o pozwolenia na budowę.

Jak mówi Krzysztof Włuka, prezes spółki Bawełnianka, która chce wybudować centrum, od początku zakładano, że nowy obiekt musi jakoś nawiązywać do miejsca, w którym powstanie. Nazwa Galeria Bawełnianka to jedno.

- Logotyp Bawełnianki również nawiązuje do tradycji włókienniczej Bełchatowa - mówi Włuka.

Ale najbardziej rewolucyjne rozwiązanie podpowiedzieli sami architekci. Uznali, że wymiary komina (u podstawy ponad 5 metrów średnicy, wysokość prawie 70 metrów) sprawiają, że jest on widoczny z odległych miejsc miasta i wyróżnia się na tle infrastruktury Bełchatowa. Na dodatek mieszkańcy traktują tę konstrukcję z sentymentem i sympatią.

- Komin będzie indywidualną częścią całego obiektu - mówi Aleksander Skupin z Biura Projektów Architektonicznych.

Cegła, z której jest wykonany, pojawi się na fasadzie galerii i nada jej postindustrialnego charakteru. Założeniem projektu jest nawiązanie do obiektów przemysłowych.

Aleksander Skupin dodaje, że konstrukcję komina można wykorzystać na wiele sposobów.

- Wewnątrz budynku galerii trzon komina, przebijającego szklany dach, będzie stanowić główną atrakcję wnętrza na tak zwanym placu centralnym i usytuowanego przy nim zespołu gastronomicznego. - dodaje. - Szczyt komina daje zaś możliwość na przykład zainstalowania przestrzennego logo Bawełnianki.

Wszystko wskazuje na to, że wiosną powinny rozpocząć się prace przy budowie obiektu.

- Otrzymaliśmy już decyzję środowiskową, w tej chwili załatwiamy wszelkie sprawy formalno-prawne związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę Galerii Bawełnianka - zaznacza prezes Włuka.

Krzysztof Borowski, rzecznik bełchatowskiego starostwa, dodaje, że dokumenty złożone przez inwestora są weryfikowane i sprawdzana jest ich kompletność. - Jeśli nie będą wymagać uzupełnień są duże szanse na to, że pozwolenie na budowę Galeria Bawełnianka może uzyskać jeszcze w tym roku lub na początku stycznia.

Zakończenie budowy centrum planowane jest na 2012 rok. Koszt tej inwestycji szacuje się na około 100 mln euro.

Jeszcze w grudniu o pozwolenie na budowę podobnego obiektu chce wystąpić spółka Echo Investment. Planuje ona budowę Galerii Olimpia przy ul. Kolejowej. Zakończenie tej inwestycji także jest planowane na 2012 rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto