Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klasy patronackie w szkołach

Grzegorz Maliszewski
Chcemy, aby młodzi ludzie byli bardziej przedsiębiorczy - mówi rektor SWSPiZ Roman Patora
Chcemy, aby młodzi ludzie byli bardziej przedsiębiorczy - mówi rektor SWSPiZ Roman Patora fot. Grzegorz Maliszewski
Uczniowie trzech bełchatowskich szkół ponadgimnazjalnych od nowego roku szkolnego będą mogli zbierać doświadczenia, współpracując z uczelnią wyższą.

Wiadomo już, że w ramach porozumienia w szkołach tych powstaną tzw. klasy patronackie, w których zajęcia gościnnie będą prowadzili wykładowcy akademiccy ze Społecznej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi. Uczniowie klas patronackich będą brali również udział w wykładach łódzkiej uczelni w oddziale zamiejscowym szkoły przy ul. Czaplinieckiej.

W II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego powstaną dwie klasy patronackie, m.in. menedżerska i prawnicza. Z kolei w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Romualda Traugutta od nowego roku szkolnego funkcjonować będzie klasa o profilu logistyka. Natomiast w I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Broniewskiego planowana jest klasa fizjoterapii.

- Chcemy, aby uczeń z danej klasy miał szansę kontynuowania tego kierunku na studiach wyższych. Temu właśnie mają służyć klasy patronackie - mówi Arkadiusz Kubik, naczelnik wydziału oświaty w starostwie.

To jednak nie koniec. Uczelnia chce zrealizować jeszcze jeden pomysł. Zamierza rozpocząć współpracę z Izbą Gospodarczą, aby dla najlepszych uczniów z klas, które obejmie patronatem, organizować płatne staże w firmach. W ten sposób już w szkole średniej będą zdobywali potrzebne doświadczenie. Planowane są również wspólne warsztaty, a także nagrody dla najlepszych uczniów.

- Takie działania mają ukierunkować młodych ludzi, aby w przyszłości znaleźli dla siebie miejsce w Bełchatowie czy też w innym mieście, wiedzieli, jak się poruszać w świecie, byli bardziej przedsiębiorczy, wierzyli w sukces, potrafili rozwijać własne zdolności - mówi Roman Patora, rektor Społecznej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi.

W środę umowę o współpracy podpisało już II Liceum Ogólnokształcące.

- To jest bardzo duża szansa dla młodzieży, która będzie mogła poznawać uczelnię wyższą od podszewki, brać udział w warsztatach czy wykładach. Takie porozumienie daje uczniom możliwość poznania kierunków studiów i być może określenia, kim chcą być w przyszłości - mówi Małgorzata Nowocień, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego.

Wiadomo już, że w każdej ze szkół powstaną dwuosobowe zespoły robocze, które będą zajmowały się współpracą z uczelnią. W kolejnych miesiącach mają odbywać się spotkania, na których będzie omawiana współpraca.

Być może już niebawem wykładowcy z uczelni wyższej zagoszczą także w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3, a dokładnie w technikum i klasach górnictwa odkrywkowego.

- Jesteśmy w trakcie nawiązywania współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Chcemy, aby ta uczelnia była patronacką, wykładowcy mogliby tutaj prowadzić zajęcia, a my razem z uczniami moglibyśmy odwiedzać Akademię. Na wszystko potrzeba jednak czasu - mówi Piotr Mielczarek, dyrektor ZSP nr 3 w Bełchatowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto