Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klasa pielęgniarska z II LO im. Kochanowskiego na pierwszych zajęciach w szpitalu [ZDJĘCIA]

Grzegorz Maliszewski
W szpitalu wojewódzkim w Bełchatowie odbyły się pierwsze zajęcia uczniów klasy o profilu pielęgniarskim, która funkcjonuje w II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Bełchatowie. Uczniowie za kilka lat mają zastąpić pielęgniarki, które odejdą na emeryturę.

Grupa 21 uczniów klasy pielęgniarskiej z II LO im. Kochanowskiego rozpoczęło zajęcia w bełchatowskim szpitalu. Uczniowie zwiedzili pierwsze oddziały szpitala, spotkali się z lekarzami, a ci najbardziej aktywni mieli okazję obserwować przeprowadzoną operację.

- Ponieważ została otwarta klasa o profilu pielęgniarskim, zaprosiliśmy młodzież, aby przedstawić rolę pielęgniarki w służbie zdrowia, na czym jej praca polega, strukturę szpitala, ale przedstawimy też inne grupy zawodowe - mówi Anna Krystek, naczelna pielęgniarka szpitala wojewódzkiego w Bełchatowie.

Projekt wspólnie ze szkołą realizuje bełchatowskie starostwo, które podkreśla jak ważne jest stawianie na szkolnictwo zawodowe.
- Przygotowując projekt powstania takiej klasy chcieliśmy, aby ta oferta do uczniów była skierowana w kierunku pielęgniarstwa. Stawiamy bowiem na szkolnictwo zawodowe. Takie klasy jak ta, to jest szansa dla młodych osób na to, aby zdobyły konkretny zawód i w tym kierunku mogły się rozwijać - powiedział Waldemar Wyczachowski, starosta powiatu bełchatowskiego. - Praca pielęgniarki to jest nie tylko praca, ale też służba ludziom. Jestem optymistą, ale daj Boże, aby chociaż połowa z was znalazła pracę w opiece zdrowia - zwrócił się do uczniów.

Starosta podkreślił również, że uczniowie klasy pozwolą wypełnić lukę pokoleniową wśród pielęgniarek, który średnia wieku w szpitalu to już ok. 50 lat.
- To było przyczynkiem do tego, aby zrealizować ten projekt, ponieważ dyrekcja szpitala sygnalizowała nam, że w ciągu najbliższych 5-7 lat będzie miała problem z uzupełnianiem etatów pielęgniarek i pielęgniarzy - mówi Waldemar Wyczachowski. - To się doskonale zsynchronizuje, bo pierwszy rocznik z dyplomem będzie gotowy do pracy za te 5 lat, właśnie kiedy nastąpi największa fala odejść. Dobrze, że reagujemy teraz, a nie dopiero kiedy ten problem wystąpi - dodaje.

Dyrekcja szkoły podkreśla, że również program nauczania został dostosowany w taki sposób, aby uczniów jak najlepiej przygotować do studiów i późniejszej pracy w szpitalu.

- Uczniowie klasy pielęgniarskiej w rozszerzeniu mają chemię i biologię oraz przedmioty uzupełniające: fizyka w medycynie oraz edukacja medyczna z elementami pielęgniarstwa - mówi Anita Szymczyk-Trawińska, dyrektor II LO im. Kochanowskiego. - Bardzo cieszymy się, że możemy uczestniczyć w takich lekcjach poglądowych na terenie szpitala, dzięki temu uczniowie bliżej będą mogli się zapoznać z kierunkami medycznymi jak pielęgniarstwo, położnictwo czy dietetyka. W ofercie edukacyjnej na kolejny rok szkolny również mamy klasę pielęgniarską.

W 2017 roku podpisano list intencyjny dotyczący kształcenia i pracy dla przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy. Plan samorządu powiatowego, Społecznej Akademii Nauk i szpitala wojewódzkiego zakłada odrodzenie tradycji kształcenia pielęgniarek w Bełchatowie i wyjście naprzeciw problemowi braku wykwalifikowanego personelu medycznego. To swego rodzaju powrót do korzeni, ponieważ w budynku placówki II L.O. w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku z inicjatywy ówczesnego dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bełchatowie- lek. med. Józefa Zochniaka, z uwagi na trwającą budowę szpitala, utworzono filię Liceum Medycznego w Piotrkowie Trybunalskim, przekształconą później w samodzielną placówkę o nazwie Liceum Medyczne w Zespole Szkół Budowlanych w Bełchatowie. Jednakże od roku szkolnego 1993/94, ze względu na zmiany systemu kształcenia pielęgniarek, nie dokonywano naboru do liceum, a w roku 1998 opuścił szkołę ostatni rocznik pielęgniarek. W roku szkolnym 1993/94 ze względu na potrzeby służby zdrowia, w oparciu o istniejące zaplecze i dobre warunki do odbywania praktyk utworzono 2,5-letnie Medyczne Studium Zawodowe o kierunku: fizjoterapia, które funkcjonowało w do roku 2001.

Według założeń projektu, młodzież po zdobyciu w Bełchatowie odpowiedniego wykształcenia bez problemu ma znaleźć w mieście pracę. Głównym pracodawcą zapewne zostanie Szpital Wojewódzki w Bełchatowie, który już teraz boryka się z problemem zbyt małej ilości wykwalifikowanej kadry pielęgniarskiej.

od 16 lat
Wideo

Widowiskowy egzamin dla policyjnych wierzchowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto