Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kawa po studencku

Materiał Partnera Zewnętrznego
Sesja to dla studenta okres wytężonej pracy. Tak to wygląda według definicji. Jednak w rzeczywistości jest trochę inaczej... Nagle okazuje się, że wszystko jest ważniejsze od nauki: sprzątnięcie pokoju, poukładanie wszystkich zbiorów (jakichkolwiek) w kolejności alfabetycznej, a później odwrotnie, przejrzenie absolutnie wszystkich filmików na YouTube czy memów krążących po sieci lub po prostu sen.

Oczywiście czasu robi się coraz mniej, a wiedzy do przyswojenia jakby przybywało. Wtedy trzeba pomóc organizmowi skupić się na podstawowych celach, jakimi są poprawa koncentracji i odzyskanie sił. Napoje energetyczne mają w sobie mnóstwo cukru, barwników i konserwantów, a tabela z informacjami o składzie przypomina tę Mendelejewa. Dlatego najlepiej sięgnąć po kawę. Już sam jej zapach pobudza do sprawniejszego funkcjonowania.

Jak przygotować perfekcyjną kawę? Jest kilka sposobów. Możesz to zrobić w kafeterce. Wykonany z aluminium mały czajniczek, mimo że nie działa na prąd – jak ekspresy – przygotuje Ci kawę ciśnieniowo. To wydobędzie z niej głęboki aromat i przede wszystkim moc. Na dnie znajduje się pojemnik z wodą, wyżej - z kawą mieloną, a jeszcze wyżej - na gotowy napar. Gdy woda się zagotuje, zostanie pod ciśnieniem przepuszczona przez wsad, a napój wypłynie w naczyniu na samym szczycie. Jeśli wybierzesz kafeterkę STYLE, każde parzenie kawy stanie się bardzo estetycznym rytuałem. Zarówno dla oka, jak i dla nosa.

Jeśli wolisz, żeby zrobiła to za Ciebie maszyna, kup elektryczny ekspres. Wsypujesz zmielone ziarna do filtra, a system sam przepuści dolaną wcześniej wodę przez kawę. Dobrze jeśli dzbanek jest dość pojemny oraz gdy maszyna podtrzyma temperaturę. Wtedy możesz delektować się gorącą dolewką. Ekspres Metal ThermInox ma tę możliwość, a do tego specjalna jego konstrukcja nie dopuści, by kawa po jakimś czasie zrobiła się gorzka. W tym urządzeniu przygotujesz nawet 15 filiżanek naparu. Oczywiście nie radzimy tyle wypijać samodzielnie – takie ilości przydadzą się, gdy na imprezie ludzie zaczną opadać z sił. Dodatkowo ten model ma zabezpieczenie przed kapaniem, więc po dzbanek możesz sięgnąć w każdej chwili, nawet w trakcie parzenia. Jego budowa wykonana jest z nietłukącej się stali, więc przetrwa niejedną studencką balangę.

Możesz też wyposażyć się w ekspres wysokociśnieniowy. Taki sprzęt kojarzy się z wysokimi cenami, ale tak naprawdę można znaleźć modele za pieniądze niewiele większe w porównaniu do zwykłego ekspresu. Idealnym przykładem będzie Zelmer ZCM 2052 B. Autorski system producenta – Thermoblock ustawi i utrzyma odpowiednią temperaturę wody. Wyposażony w spieniacz mleka staje się urządzeniem kompletnym. Przygotujesz pyszne espresso, latte i inne napoje, za które płacisz krocie w kawiarniach po drodze na uczelnię lub do pracy. Tym razem bez dopłaty możesz nalać sobie w większy kubek ze względu na regulację ilości przygotowywanego naparu. Jeśli dziennie wypijasz jedną kawę kupną, to inwestycja w ekspres wysokociśnieniowy zwraca się już po około miesiącu.

Warto wspomnieć, że czarna kawa, bez mleka i bez cukru, ma śladowe ilości kilokalorii. W porównaniu do napojów gazowanych i energetycznych, napar z mielonych ziaren jest więc bardzo zdrowy. Nie przesadź jednak z ilością. Dziennie bez uszczerbku na zdrowiu można wypijać 3 – 4 filiżanki kawy. A dokładniej - nie przekroczyć bezpiecznej dziennej dawki kofeiny – 300 miligramów. Powyżej tego pułapu organizm reaguje na moczopędny napój i wydala z organizmu magnez, potas i wapń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto