Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamienice Tkaczy już po remoncie. Zobacz je przed, w trakcie i po rewitalizacji

Danuta Rękawica
Urząd Miasta Bełchatowa
Zakończyła się rewitalizacja dziesięciu kamienic, znajdujących się w centrum Bełchatowa. Po remontach budynki przestały straszyć bełchatowian, są nie tylko bardziej estetyczne, ale i bezpieczniejsze dla ich mieszkańców.

Obecnie większości kamienic znajdują się mieszkania komunalne, mieszka w nich około 200 osób. Wybudowano je około 1930 roku i od dłuższego czasu budynki prosiły się o remont. Były nieocieplone, w większości ze starymi, spróchniałymi i nieszczelnymi oknami, podobnie było z drzwiami. Tylko w niektórych mieszkaniach okna wymieniono wcześniej. Zarówno dachy, jak i podłogi były w bardzo złym stanie, w niektórych przypadkach zagrażały nawet bezpieczeństwu mieszkańców.

W 2018 roku podjęto decyzję o ich rewitalizacji. Prace miały ruszyć na początku 2019 i tak też się stało. Tym sposobem kamienice znajdujące się przy przy ulicach: Pabianickiej, Sienkiewicza, Piłsudskiego, Lecha i Marii Kaczyńskich i Bawełnianej, a także na placu Narutowicza i Placu Wolności zyskały drugie życie.

Elewacje niektórych upiększono tematycznymi muralami nawiązującymi do historii Bełchatowa. Na ścianie budynku przy ul. Bawełnianej znalazła się Ewa z jabłkiem, natomiast przy Pabianickiej 25 namalowane zostały dwa obrazy – patron Bełchatowa św. Jan Paweł II oraz tkaczka przy pracy.

Remont „Kamienic Tkaczy" to koszt blisko 6,3 mln złotych. Ponad połowa, bo 3,7 mln złotych uzyskano z funduszy unijnych. Natomiast murale powstały przy wsparciu pieniądze od sponsorów, na ogół wykonawców miejskich inwestycji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto