Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest nowe ostrzeżenie drugiego stopnia Łowców Burz w związku z załamaniem pogody. Idą burze. Możliwe nawet zalążki trąb powietrznych

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Tegoroczna zima jest wyjątkowo niespokojna. Do załamania pogody i gwałtownych zjawisk doszło już dwukrotnie
Tegoroczna zima jest wyjątkowo niespokojna. Do załamania pogody i gwałtownych zjawisk doszło już dwukrotnie materiał PSP Poddębice
To niestety nie koniec alertów związanych z nadchodzącym w najbliższych godzinach dramatycznym załamaniem pogody. Kolejne ostrzeżenie drugiego stopnia (wcześniejsze dotyczyło silnego wiatru) Łowcy Burz wydają w związku z możliwością pojawienia się burz, a wraz z nimi nawet zalążków trąb powietrznych/krótkotrwałej trąby powietrznej.

Jakie szczegóły najnowszego ostrzeżenia?

Jak zapowiada Marcin Głodek z Poddębicko-Łęczyckich Łowców Burz, wspomniane niebezpieczne zjawiska mogą wystąpić przez cały czwartek, zarówno nocą, jak i za dnia.

  • 2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA ze szczególnym uwzględnieniem silnych i bardzo silnych porywów wiatru, a w niewielkim stopniu przed możliwością rozwoju zalążków trąb powietrznych/krótkotrwałej trąby powietrznej.
  • WAŻNOŚĆ: od 16.02, godz. 23:59 do 17.02, godz. 23:59.
  • SYTUACJA SYNOPTYCZNA: w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin wpływ na pogodę w regionie będzie miała niewielka, ale ostra zatoka niskiego ciśnienia związana z głębokim ośrodkiem niskiego ciśnienia #Ylena (według DWD #Orkan_Dudley), który jutro w godzinach południowych znajdował się będzie w środkowo-południowej części Bałtyku. Wzdłuż zatoki niżowej pojawi się chłodny front atmosferyczny, który będzie wypierał dość ciepłe i wilgotne powietrze pochodzenia polarnomorskiego.
  • OMÓWIENIE SYTUACJI: przed frontem napływać będzie wilgotne, dość ciepłe powietrze polarnomorskie (MixingRatio do 7g/kg,T2M w godzinach rannych rzędu 10°C - 12°C ) cechujące się energią CAPE do 200 - 300 J/kg, co przyczyni się do rozwoju głębszej konwekcji i burz. W związku z bardzo dobrymi warunkami kinematycznymi (DLS do 30 - 40,LLS do 20, SRH 1 do 400-600) wspomaganymi przez dynamiczny chłodny front atmosferyczny i silny prąd strumieniowy z wschodnim regionem wyjścia należy się liczyć z rozwojem szybko przemieszczającej się rozległej liniowej formacji konwekcyjno-burzowej z wbudowaną linią szkwału (możliwy układ NCFR podobny do tego styczniowego) i superkomórkami burzowymi.
  • Po przejściu frontu napłynie chłodniejsza, chwiejna masa powietrza, która w środowisku nasilonego przepływu powietrza powodować będzie powstawanie komórek i pasm konwekcyjnych wraz z punktowymi zjawiskami burzowymi.
  • Podczas przechodzenia burz należy się liczyć z silnymi i bardzo silnymi porywami wiatru dochodzącymi do 100 -110 km/h (nie można wykluczyć pojedynczego podmuchu do nawet 115 -120 km/h), punktowo intensywnymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem lub nawet mokrego śniegu i opadami drobnego gradu lub krupy śnieżnej.
  • Dodatkowo w związku z obecnością sporej ilości wilgoci w dolnej części atmosfery (CAPE 0-2 km), dużej skrętności burzowej i ostrej zatoki niżowej nie można wykluczyć powstania zalążków trąb powietrznych lub nawet krótkotrwałej trąby powietrznej (jednak szanse na tą niewielkie).
  • Prosimy o przekazanie informacji dalej. Aby mogła dotrzeć do jak największej liczby odbiorców.

Wcześniej wydano ostrzeżenie drugiego stopnia w związku z silnym wiatrem:

Spodziewane są porywy wiatru o niszczycielskiej sile

Jest ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem od Ło...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto