Jak tworzymy i pielęgnujemy lokalne tradycje w Gminie Rusiec?

Materiał promocyjny Gminy Rusiec
Warsztaty wypiekania pierników podczas wycieczki do Torunia zorganizowanej przez KGW „Dąbrowianki” w Dąbrowie Rusieckiej
Warsztaty wypiekania pierników podczas wycieczki do Torunia zorganizowanej przez KGW „Dąbrowianki” w Dąbrowie Rusieckiej

Na przestrzeni ostatniego roku diametralnie zmieniło się nasze życie. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wiele jego aspektów zostało odsuniętych na dalszy plan. Między innymi te wynikające z potrzeby kontaktu z drugim człowiekiem, z bezpośrednim dostępem oferty kulturalnej oraz te umożliwiające rozwój poprzez udział w praktycznych kursach, szkoleniach, warsztatach czy treningach.

W Gminie Rusiec inicjatywy na rzecz rozwoju jak i kultywowania lokalnych tradycji podejmujemy głównie we współpracy z kołami gospodyń wiejskich i stowarzyszeniami. Obecna sytuacja pokazała jak bardzo w tej sferze odczuwalna jest pusta przestrzeń oraz podkreśliła, jak wielką wartość te grupy stanowią dla naszej gminy. Aktywizacja środowiska wiejskiego, ciągły rozwój, budowanie partnerstwa na szczeblu gminnym, powiatowym czy wojewódzkim, współpraca z różnymi organizacjami, kreowanie i promowanie własnej marki, a zarazem wizerunku gminy – to tylko „ziarenko” ich możliwości i umiejętności.

Tyle ile ludzi, tyle zainteresowań i tyle pomysłów!

W każdej dziedzinie życia społecznego mamy wiodące grupy. Aktywność fizyczną promują kluby sportowe LKS „Hetman” Rusiec i MKS „Orzeł” Wola Wiązowa oraz stowarzyszenie „Aktywni w Gminie Rusiec”. Zrzeszają w swoich szeregach młodych i ambitnych ludzi, którym praca z dziećmi i młodzieżą daje prawdziwą satysfakcję, czego przykładem jest m.in. rosnąca w siłę „Akademia Hetmana Rusiec”. Kultura fizyczna to ich zadanie priorytetowe, ale by zachęcić do członkostwa młodych adeptów, kluby zabiegają o podwyższenie standardów obiektów oraz poprawę komfortu zawodników. Dzięki pozyskanym przez LKS „Hetman” Rusiec dofinansowaniom, sponsorom, wsparciu z budżetu Gminy Rusiec, a szczególnie społecznej pracy zawodników, boisko w Ruścu i przestrzeń wokół niego przechodzi prawdziwą metamorfozę. Z niecierpliwością oczekujemy również na ponowne wpisanie w kalendarz gminnych wydarzeń „II Pikniku Rodzinnego z Hetmanem” oraz „IX Biegu Świątecznego”, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.

W działalności kulturalnej nieocenione jest dla Gminy Rusiec wsparcie Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów z Ruśca oraz kół gospodyń wiejskich z Dąbrowy Rusieckiej, Antoniny, Jastrzębic, Pawłowa, Kuźnicy, Zakurowia, Korablewa/Zagrodnik, Ruśca, Zalasów, Annolesia/Dąbrówek Kobylańskich/Aleksandrowa, Wincentowa oraz Prądzewa. W swoich sołectwach to one są głównymi inicjatorami i motorami napędowymi wszelkich przedsięwzięć. Niejednokrotnie pokazały, iż wiodą prym w organizacji wycieczek, festynów sołeckich, stawiając przy tym głównie na integrację oraz budowanie więzi społecznych. W dobie pandemii nie spoczęły na laurach. Z licznymi sukcesami na koncie, swoją kreatywnością wykazują się poprzez udział w konkursach czy wnioskach grantowych, a także uczestniczą w webinariach i akcjach społecznych. Szczególnie w okresie przedświątecznym wracamy wspomnieniami do ich tradycyjnych i współczesnych potraw, a także dekoracji, które budziły zachwyt. Słynny „Żur na zakwasie” KGW z Jastrzębic, kwaśnica KGW z Kuźnicy, sery podpuszczkowe KGW z Zalasów, „Rusiecka rozkosz” i drożdżowiec - ciasta KGW z Dąbrowy Rusieckiej, zupa dyniowa KGW z Antoniny, chleb orkiszowy KGW z Prądzewa, „Gziczkowe kartofle” KGW z Ruśca, prażuchy z kwaśnicą KGW z Wincentowa, bigos KGW z Korablewa/Zagrodnik – to rąbek ich talentów kulinarnych. W ogłoszonym przez Dziennik Łódzki konkursie pn.: „Łódzkie smaki” część z nich zaprezentuje swoje umiejętności. KGW Antonina, Dąbrowa Rusiecka, Korablew/Zagrodniki, Pawłów oraz Wincentów - życzymy powodzenia!

W pracy naszych lokalnych kół i stowarzyszeń widać ogromną energię i potencjał. Zawsze chętnie włączają się we wszelkie wydarzenia, ale również wypełniają swoimi pomysłami i propozycjami luki w ofercie Gminy. Nie sposób jest wymienić wszystkie osiągnięcia, dlatego zachęcamy do śledzenia ich profili społecznościowych.

Gmina Rusiec/GOK w Ruścu

Materiał oryginalny: Jak tworzymy i pielęgnujemy lokalne tradycje w Gminie Rusiec? - Bełchatów Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie