Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak szpital w Bełchatowie karmi swoich pacjentów?

Grzegorz Maliszewski
W bełchatowskim szpitalu żywienie jest dostosowane do zdrowotnych wymagań pacjenta. Stosowanych jest 18 różnych diet
W bełchatowskim szpitalu żywienie jest dostosowane do zdrowotnych wymagań pacjenta. Stosowanych jest 18 różnych diet Grzegorz Maliszewski
Tradycyjny schabowy, wątróbka, filet drobiowy gotowany na warzywach, a także owoce do śniadania. Pacjenci w bełchatowskim szpitalu nie wyżywienie nie mogą narzekać. W 2017 roku placówkę skontrolował sandepid. Jaki był wynik kontroli?

Ostatnie wyniki audytu przeprowadzonego przez Najwyższą Izbę Kontroli w szpitalach w Łódzkiem porażają. W większości skontrolowanych placówek posiłki były nieapetyczne i przygotowane z najtańszych produktów, nieadekwatne do stanu zdrowia pacjentów, a nawet szkodliwe. NIK nie zawitał do Bełchatowa, ale postanowiliśmy sami sprawdzić jak karmią w bełchatowskim szpitalu. O wyżywienie zapytaliśmy pacjentów.

- Jedzenie jest świeże i smaczne, do posiłków są też dodawane owoce i warzywa, naprawdę nie można narzekać w porównaniu do tego, co słychać o żywieniu w innych placówkach - mówi pani Anna z Bełchatowa.

W bełchatowskim szpitalu posiłki przygotowywane są przez kuchnię na miejscu. Codziennie karmionych jest około 600 pacjentów, a posiłki w przygotowuje je 19 osób. Średni dzienny koszt posiłku w szpitalu wynosił w 2017 roku 13,98 zł. To sporo więcej niż w większości placówek w regionie. Co jest w szpitalnym jadłospisie? Na śniadanie można zjeść np. płatki owsiane na mleku, paluszek cielęcy na ciepło czy też jajko gotowane. Do kanapek dodawane są też owoce i warzywa. W menu obiadowym znajdziemy np. filet drobiowy gotowany na warzywach z sosem potrawkowym, tradycyjnego schabowego czy kaszę mazurską z gulaszem z serc.

- Żywienie to, jest dostosowane do zdrowotnych wymagań pacjenta. Oznacza to, że stosujemy 18 różnych rodzajów diet (tylko około połowa pacjentów korzysta z diety podstawowej), a posiłki podawane są pacjentom w liczbie od 3 do 6 na dobę - mówi Katarzyna Babczyńska, rzecznik prasowy szpitala w Bełchatowie. - W niektórych przypadkach dieta przygotowywana jest indywidualnie.

W ubiegłym roku blok żywieniowy szpitala pod kątem przestrzegania wymagań stanitarno-higienicznych skontrolował bełchatowski sanepid. Podczas pierwszej marcowej kontroli stwierdzono, że przygotowywania posiłków odbywa się „zgodnie z zasadami dobrej praktyki produkcyjnej i higienicznej”. Skrytykowano jednak jadłospis wskazując, że jest planowany niezgodnie z normami żywienia pod względem dodatków warzywno-owocowych i produktów białkowych. Bełchatowski szpital zastosował się do zaleceń sanepidu.

- Po ostatniej kontroli blok żywieniowy oceniono jako dobry zarówno pod względem sanitarno-technicznym, jak i planowania jadłospisów oraz przekazywania informacji dla pacjentów - mówi Elżbieta Świerczyńska-Musiał, dyrektor sanepidu w Bełchatowie.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto