Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak jeździ się po Piotrkowie przyszłym kierowcom?

Karolina Wojna
Dariusz Śmigielski
Razem z doświadczonymi i początkującymi kierowcami sprawdzaliśmy, jak jeździ się po Piotrkowie. Które skrzyżowania są trudne do przejechania, które źle oznaczone, gdzie lepiej nie wjeżdżać w godzinach szczytu i co warto wiedzieć, żeby jeździło nam się bezpieczniej
? Ogłaszamy także konkurs na Najfajniejszą Szkołę Jazdy i Instruktora Roku.


Przemysław Niewieczerzał, instruktor od 13 lat, a właściciel szkoły jazdy Luz od 7 lat uważa, że piotrkowscy kierowcy nie radzą sobie z rondami, których w mieście przybywa.


- W dużych miastach te ronda są oznakowane strzałkami, kierunkami, u nas nie dość, że nie ma strzałek, to nie ma pasów rozdzielających jezdnie - mówi, a przykładem jest choćby rondo Solidarności, bardziej znane jako rondo przy ul. Łódzkiej. - Elki jeżdżą prawidłowo, a reszta środkiem, żeby im ktoś drogi nie zajechał. 


Tak samo jest na znienawidzonym przez wielu kierowców rondzie Sulejowskim, którego pokonanie sprawia kłopot nie tylko kursantom. Na liście podinspektora Artura Szczegielniaka, naczelnika wydziału ruchu drogowego KMP w Piotrkowie, rondo Sulejowskie jest w trójce najbardziej newralgicznych miejsc na piotrkowskich drogach.

Kłopot kierowcom sprawia też minirondo przy ul. Kostromskiej i Polnej, skrzyżowanie ul. Polnej i Al. Armii Krajowej oraz następne skrzyżowanie Al. Armii Krajowej i ul. Wojska Polskiego.

- Tu brakuje strzałek na sygnalizatorze, wystarczyć to zmienić - wylicza Krzysztof Łaszczewski, instruktor Woj-Motu.

Z kolei Jacek Henc z Ośrodka Szkolenia Kierowców Olimp jako jedno z najtrudniejszych miejsc do przejechania wymienia skrzyżowanie ul. Dmowskiego, Żelaznej i Al. Armii Krajowej.
 - Tam powinno być rondo - podkreśla nie tylko jako instruktor nauki jazdy.


Zdaniem Mieczysława Uszyńskiego, prowadzącego w Piotrkowie Auto Szkołę Uszyński, największą zmorą kierowców są zwężane ulice w centrum, np. ul. Słowackiego, na której przy zamkniętym przejeździe PKP sznur samochodów sięga aż po plac Kościuszki.

Na trudności z przebiciem się przez ul. Słowackiego w godzinach szczytu zwraca uwagę też Andrzej Lasecki z OSK Olimp.
- Czy przy remoncie ul. Słowackiego nie można było zrobić świateł na skrzyżowaniu z ul. Sienkiewicza? - zauważa instruktor.


Na zakorkowaną i zwężoną ul. Słowackiego narzeka wielu kierowców, dla których liczy się czas. Pan Sylwek jeździ taksówką po Piotrkowie od 23 lat. 
Na piotrkowskich ulicach niejedno widział i o niejednym słyszał. Ceni sobie ronda, po których, jego zdaniem piotrkowianie nie potrafią jeździć i nie rozumie tendencji zwężania remontowanych ulic.
- Po co na Skłodowskiej-Curie taki szeroki chodnik? - pyta. 
 Gdzie się najgorzej jeździ w mieście? - Tam, gdzie są elki - mówi bez zastanowienia taksówkarz. Na jego liście życzeń poprawiających życie kierowcom jest dopuszczenie do zawracania na skrzyżowaniu al. Sikorskiego i Al. Armii Krajowej. 


- Jak mamy uczyć kursantów, że tam nie wolno zawracać, skoro to robi nawet policja i to nie jako pojazd uprzywilejowany - zauważa Bożena Wojtasik.


Bogusław Kulawiak, choć rozumie narzekania kierowców, to jako dyrektor Wojewódzkiego Ruchu Drogowego w Piotrkowie, nie pali się do takiej zmiany.
- To skrzyżowanie sprawdza czujność kursantów - zauważa.
 Dla niego i jego egzaminatorów trudność jazdy po Piotrkowie określają remonty ulic. Im ich więcej, tym trudniej przeprowadzić egzamin.

Najfajniejsza
Szkoła Jazdy 



Przyjazna atmosfera, profesjonalne podejście, wyrozumiali, ale skutecznie uczący instruktorzy? Takich szkół nauki jazdy w regionie jest wiele. Zapraszamy wszystkie do udziału w naszych wakacyjnych plebiscytach Najfajniejsza Szkoła Jazdy i Instruktor Roku. Przez najbliższe tygodnie czekać będziemy na zgłoszenia, w połowie wakacji przedstawimy kandydatów i rozpocznie się esemesowe głosowanie. Zwycięską szkołę przedstawimy w reportażu. Specjalny artykuł poświęcimy też Instruktorowi Roku. Pebiscyty są częścią wakacyjnej akcji ,,7 Dni" i portalu piotrkow.naszemiasto.pl, belchatow.naszemiasto.pl


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto