Historyczna wygrana Puszczy Niepołomice w Bełchatowie [GALERIA]

Adam Kieruzel
W ostatnich trzech meczach domowych bełchatowianie nie zdobyli ani jednego punktu Piotr Tokarczyk / FotoPiotr
Zespół GKS Bełchatów przegrał domowe spotkanie 17. kolejki Fortuna 1. Ligi z Puszczą Niepołomice 0:2. Tym samym ekipa gości po raz pierwszy historii klubu zwyciężyła przy ul. Sportowej 3, a dla "Brunatnych" było to piąte z rzędu przegrane spotkanie w lidze.

Mecz dwóch drużyn w kryzysie

Drużyna GKS Bełchatów przed pojedynkiem z Puszczą Niepołomice odnotowała serię czterech porażek z rzędu: u siebie 0:1 z Koroną Kielce, na wyjeździe z Radomiakiem Radom 0:2, na swoim terenie z Chrobrym Głogów 1:2 i w Jastrzębiu-Zdroju 2:3 z tamtejszym GKS 1962.

Z kolei niepołomicka Puszcza w ostatnich pięciu meczach nie potrafiła zwyciężyć. Podopieczni trenera Tomasza Tułacza zremisowali na wyjeździe z ŁKS Łódź 4:4 i u siebie z Bruk-Bet Termalicą Nieciecza 0:0, a następnie przegrali trzy starcia pod rząd: na swoim terenie 0:2 ze Stomilem Olsztyn, 0:2 w Sosnowcu z Zagłębiem oraz 0:1 u siebie z Sandecją Nowy Sącz.

Starcie pomiędzy bełchatowianami a Puszczą zapowiadało się interesująco, ponieważ obie ekipy chciały zakończyć rundę jesienną sezonu 2020/2021 Fortuna 1. Ligi zdobyciem kompletu punktów.

W drużynie prowadzonej przez trenera Marcina Węglewskiego w porównaniu z ostatnim meczem w Jastrzębiu-Zdroju doszło do czterech zmian. W wyjściowej "11" zabrakło: Marcina Sierczyńskiego, Jakuba Witka, Dawida Błanika i Macieja Masa, a na murawie pojawili się: Arkadiusz Najemski, Michał Pawlik, Bartłomiej Eizenchart oraz Przemysław Zdybowicz.

Puszcza wykorzystała dwa prezenty od GKS

Pojedynek na Stadionie Miejskim w Bełchatowie zaczął się bardzo źle dla gospodarzy. Już w 7. minucie piłkę do gry wprowadził dalekim wrzutem z autu Erik Čikoš, futbolówkę głową przedłużył Łukasz Spławski, a stoper GKS Seweryn Michalski, chcąc wybić piłkę głową, uderzył na tyle niefortunnie, że ta wpadła do bramki "Brunatnych" i zupełnie zaskoczyła bramkarza gospodarzy Pawła Lenarcika.

Jedenaście minut później niecelnie piłkę przed własnym polem karnym podał Jewhen Radionow co wykorzystał Przemysław Zdybowicz, który zagrał do Waldemara Gancarczyka, a ten z około 20. metrów huknął z całych sił, ale futbolówka odbiła się od słupka i wróciła do gry.

Dopadł do niej jeszcze Bartłomiej Eizenchart, który dośrodkował na głowę Przemysława Zdybowicza, ale napastnik GKS uderzył wysoko nad bramką. W 24. minucie meczu strzał głową Radionowa pewnie wyłapał Lenarcik. W końcówce pierwszej połowy strzału sprzed pola karnego spróbował Mateusz Szymorek, ale próba lewego obrońcy "Brunatnych" była niecelna.

Osiem minut po zmianie stron jako pierwsi bramce rywali zagrozili goście. Piłkę z rzutu rożnego zacentrował Jakub Serafin, głową przedłużył Michał Czarny, a na 11. metrze do futbolówki dopadł kapitan Puszczy Michał Mikołajczyk, który huknął bardzo mocno, ale nad poprzeczką bramki GKS. W 59. minucie rywalizacji piłkę przy próbie wyjścia z akcją stracili gospodarze, a przyjezdni wymienili się kilkoma podaniami i na strzał z daleka zdecydował się Longinus Uwakwe, ale Nigeryjczyk z polskim obywatelstwem uderzył nieco za wysoko.

Trzy minuty później dośrodkowania Patryka Makucha nie zdołał wykorzystać Zdybowicz, który uderzył niecelnie głową. W 76. minucie gry znów aktywny był Makuch, który z lewej strony podał do ustawionego w okolicach 20. metra Michała Pawlika. Środkowy pomocnik GKS uderzył bardzo mocno, ale skutecznie interweniował bramkarz Puszczy Gabriel Kobylak. Dziesięć minut później Szymorek przy próbie wyprowadzenia piłki uderzył w Huberta Tomalskiego, ale piłkę przejął Piotr Skrobosiński, który dwie minuty wcześniej po raz pierwszy w barwach GKS pojawił się na murawie.

Stoper "Brunatnych" zmylił Tomalskiego, ale zawrócił z futbolówką w kierunku własnej bramki, a Tomalski dopiął swego i zabrał piłkę zawodnikowi GKS podając natychmiast do niepilnowanego Radionowa. Ukraiński napastnik Puszczy natychmiast obrócił się z futbolówką i z ostrego kąta pokonał Lenarcika. Zaraz po wznowieniu gry przez bełchatowian Michał Pawlik fatalnie zagrał pod nogi rywala i Puszcza ruszyła z atakiem. Dwójkową akcję przeprowadził Jakub Serafin i Hubert Tomalski. Ten drugi otrzymał świetne podanie i pozostało mu tylko strzelić do bramki, ale fatalnie przestrzelił i mecz zakończył się zwycięstwem Puszczy Niepołomice 2:0.

TUTAJ można obejrzeć skrót meczu GKS Bełchatów - Puszcza Niepołomice.

- Podsumowując ostatnie tygodnie były dla nas tragiczne pod kątem organizacyjnym i niestety też piłkarskim. W takich wypadkach trudno coś mądrego powiedzieć. Mam nadzieję, że klub będzie istniał i przystąpimy do rundy wiosennej Fortuna 1. Ligi ~ Marcin Węglewski, trener GKS Bełchatów

Po piątej z rzędu porażce w Fortuna 1. Lidze bełchatowianie plasowali się na 15. miejscu w tabeli z sumą 14 oczek na koncie po 17 rozegranych meczach. "Brunatni" nad ostatnią Resovią Rzeszów ma przewagę pięciu oczek, a nad zajmującym 17. miejsce Zagłębiem Sosnowiec trzy punkty. Tuż za plecami GKS znajduje się Sandecja Nowy Sącz, która traci już tylko jedno oczko. O lokatę wyżej od GKS Bełchatów plasuje się GKS 1962 Jastrzębie, który ma w dorobku o dwa punkty więcej.

Konferencja trenerów po meczu GKS Bełchatów - Puszcza Niepołomice:

Teraz "Brunatnych" czeka już kolejka niepewna przerwa zimowa i przygotowania do rundy wiosennej. Ciężko wskazać czy zobaczymy bełchatowską drużynę w tym samym zestawieniu co jesienią, ale z pewnością dojdzie do pewnych ruchów kadrowych.

Powrót do gry planuje się na ostatni weekend lutego 2021 roku. Wówczas w sobotę, 27 lutego bełchatowianie mają w planie o godz. 18 domowe starcie z Górnikiem Łęczna.