Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Groźny rak płuc. Teraz palacze mogą skorzystać z programu badań profilaktycznych w szpitalu im. Kopernika w Łodzi.

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Tomografia komputerowa jest jednym z badań pozwalającym wykryć zmiany nowotworowe w płucach
Tomografia komputerowa jest jednym z badań pozwalającym wykryć zmiany nowotworowe w płucach Paweł Relikowski
Rak płuc to zabójcza choroba, która dotyka zwłaszcza palaczy i bardzo często kończy się śmiercią. Jest jednak program profilaktyczny dla mieszkańców Łódzkiego.

Rak płuc. Śmiertelne zagrożenie dla palaczy

Wśród wszystkich nowotworów złośliwych to rak płuc najczęściej jest przyczyną zgonów. Rocznie w Polsce diagnozuje się około 22 tys. zachorowań. Niewiele mniej bo ponad 20 tys. pacjentów - umiera. Co gorsza tylko jedną piątą zachorowań wykrywa się w Polsce we wczesnej fazie. Na raka płuc dwa razy częściej zapadają mężczyźni, ale coraz więcej przypadków wykrywa się także u kobiet.

Rak płuc jest chorobą podstępną, bo przez długi czas nie daje poważnych objawów. Ale pacjenta powinny zastanowić takie objawy jak: chrypka, kaszel, ból w klatce piersiowej, częste infekcje płucne, osłabienie, podwyższona temperatura czy utrata masy ciała. To powinien być bodziec do wizyty u lekarza.

- Nie ignorujmy przewlekłego kaszlu! Nawet jeśli palimy od lat i uważamy, że to kaszel palacza. Nic bardziej mylnego, to może być przewlekła obturacyjna choroba płuc lub rak płuc. Koniecznie skonsultujmy to z lekarzem POZ. Może zlecić RTG płuc, spirometrię lub skierować nas do poradni chorób płuc. Im szybciej wykryta choroba tym większe szanse na skuteczne leczenie – podkreśla Anna Leder z ŁOW NFZ.

Dla powodzenia leczenia decydujące znaczenie ma bowiem szybkie wykrycie nowotworu w stadium, które umożliwia jego usunięcie. Zmiany nowotworowe mogą wykryć takie badania jak:

  • RTG klatki piersiowej
  • tomografia komputerowa klatki piersiowej
  • badanie endoskopowe – bronchoskopia

Program wykrywania raka płuc

Obecnie w całej Polsce prowadzony jest profilaktyczny „ Program badań w kierunku wykrywania raka płuca” finansowany ze środków Ministerstwa Zdrowia. Ma on pomóc w jak najwcześniejszym wykrywaniu nowotworu i szybkim wdrożeniu leczenia. Pacjentom wykonywana jest niskodawkowa tomografia komputerowa (tzw. badanie NDTK), która pozwala wykryć najmniejsze zmiany.
Z programu mogą skorzystać osoby w wieku 55-74 lat, które są aktywnymi palaczami i mają konsumpcję papierosów większą lub równą 20 paczkolatom, lub taką konsumpcję rzuciły rzuciły nie dawniej niż 15 lat temu.

Co to oznacza? Paczkorok to umowna miara obliczania zagrożeń związanych z paleniem papierosów. Jeden paczkorok równy jest wypalaniu jednej paczki papierosów codziennie przez rok. Dlatego 20 paczkolat oznacza trwający 20 lat nałóg podczas którego pacjent wypalał jedną paczkę papierosów dziennie. Ale mogą to być dwie paczki papierosów wypalane codziennie przez 10 lat lub pół paczki dziennie palone przez 40 lat.

Palacze spełniający te kryteria, którzy należą do grup ryzyka mogą wziąć udział w programie już od 50. roku życia. Te czynniki to

  • narażenie na kancerogenne substancje w pracy (takie jak krzemionka, beryl, nikiel, chrom, kadm, azbest, związki arsenu, spaliny silników diesla, dymu z węgla kamiennego, sadzy)
  • wcześniejsze choroby nowotworowe
  • wystąpienie raka płuc w bliskiej rodzinie
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc
  • samoistne włóknienie płuc.

Czasowo wykluczone są za to osoby chore na choroby zakaźne, naczyniowe lub wymagające leczenia chirurgicznego. Także osoby, u których w ciągu 12 miesięcy wykonano badanie NDTK i nie wykryto zmian, u których wykonano tomografię komputerową w ciągu ostatnich trzech miesięcy lub wykryto już raka płuc, a radykalne leczenie zakończono mniej niż 5 lat temu, nie mogą brać udziału.

Rak płuc długo nie daje zauważalnych objawów, do jego wczesnego wykrycia niezbędne są badania.Paweł Relikowski

W województwie łódzkim program prowadzi Wojewódzki Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi. Zapisy pacjentów, którzy nie mają skierowania odbywają się w Wojewódzkiej Przychodni Onkologicznej - tel. 42 689 52 00 lub w jej rejestracji przy ul. Paderewskiego 4. Pacjenci ze skierowaniem umawiają się na badanie w Zakładzie Radiologii przy ul. Pabianickiej 62, tel. 42 689 59 40 lub 42 689 59 42.

Palenie tytoniu. Główna przyczyna raka płuc

90 proc. zachorowań wykrywa się u osób które palą tytoń lub kiedyś go paliły. Dlatego najlepszym sposobem zapobiegania zachorowaniu na raka płuc jest rezygnacja z palenia tytoniu. Pomocy w rzuceniu palenia udziela Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym, tel. 801 108 108.
Niestety równie groźne jest palenie bierne. A znaczenie ma też zanieczyszczenie środowiska, styl życia oraz skłonności genetyczne. Dlatego warto dbać o zdrową dietę i podejmowanie aktywności fizycznej, a także unikanie zadymionych pomieszczeń oraz smogu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto