Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gra miejska związana z historią miasta rozegrała się w Bełchatowie

mbf
Gra miejska w Bełchatowie
Gra miejska w Bełchatowie Arch. prywatne
Gra Miejska "Bełchatów '70" odbyła się w Bełchatowie. Jej inicjatorem jest Maciek Kuszneruk, pasjonat lokalnej historii, który stara się co jakiś czas przypominać jej wątki, choćby podczas organizowanych przez siebie wypraw rowerowych po regionie

Gra miejska w Bełchatowie

Kilkanaście zadań, które zaznajamiały uczestników z historią Bełchatowa czekało na uczestników gry miejskiej "Bełchatów '70", która rozegrała się w niedzielę, 12 czerwca 2022.

Drużyny swoją wiedzę sprawdzały w punktach kontrolnych obsługiwanych przez harcerzy. Zadania niby nie były trudne, choć oczywiście już na tym etapie wymagały znajomości historii miasta.

Scenariusz gry związany była z miejscami i wydarzeniami kojarzonymi z początkiem przekształcania Bełchatowa w górniczo-energetyczną stolicę Polski.

- Trzeba było np. znaleźć budynek pierwszej dyrekcji kopalni, umiejscowić znany sklep przy ulicy Hanki Sawickiej, stadion drużyny Węgiel Brunatny Bełchatów czy zapoznać się z....pierwotnym przeznaczeniem szaletu miejskiego przy dawnej ulicy 19 Stycznia - podpowiadam - jego pierwotnym przeznaczeniem był... schron przeciwlotniczy - mówi Maciek Kuszneruk, pomysłodawca akcji.

W tej grze wszyscy zostali zwycięzcami, otrzymali nagrody - wydawnictwa związane z historia miasta, mapy i przewodniki rowerowe - ufundowane przez Wyższą Szkołę Menedżerską oddział w Bełchatowie, Muzeum Regionalne i Macieja Kuszneruka.

Maciej Kuszneruk od lat pasjonuje się historią miasta i regionu, a zamiłowania te wyniósł z rodzinnego domu. Jego ojciec przez długi czas dokumentował wydarzenia związane z powstawaniem i początkami bełchatowskiego zagłębia górniczego.

Powstały z tego kroniki wypełnione zdjęciami i wycinkami prasowymi, które przekazał do Muzeum Regionalnego w Bełchatowie. Teraz jego syn podjął się digitalizacji tych kronik, oczywiście przy wsparciu innych osób, bo materiał jest bardzo obszerny.

- Gra rozpoczęła się wykładem pani dr Edyty Weigel o historii powstania Kronik i pokazem multimedialnym o ich zawartości przygotowanym przez panią Magdalenę Marciniak-Darda - przypomina Maciek Kuszneruk. To z pewnością ułatwiło uczestnikom wykonanie zadań.

Na uczestników, po zakończonej grze, czekały też wegańskie potrawy z grilla. Organizatorzy częstowali też nimi przechodniów w Parku Olszewskich oraz bezdomnych.

Maciek Kuszneruk już teraz zapowiada drugą edycję gry opartej na historii opisywanej w Kronikach Bełchatowskich.

- Odbędzie się 24 lipca i będzie miała charakter nietypowej, letniej zabawy - mówi.

Gra miejska w Bełchatowie

Gra miejska związana z historią miasta rozegrała się w Bełchatowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto