MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Górnicy z Bełchatowa świętowali Barbórkę. Zwiększają wydobycie, ale czekają ich zmiany

Magdalena Buchalska-Frysz
Magdalena Buchalska-Frysz
Barbórka to zawsze w Bełchatowie duża uroczystość. Coraz częściej jednak barbórkowym uroczystościom towarzyszy niepewność co do przyszłości kopalni i regionu, słychać głosy, że to już schyłek takich wydarzeń. Wkrótce górników czekają zmiany związane z transformacją energetyczną.

2 grudnia - tego dnia odbyły się główne uroczystości górniczego święta, w Bełchatowie było odświętnie. To przecież dzięki kopalni węgla brunatnego i związanej z nią elektrowni Bełchatów z małej miejscowości stał się prężnie rozwijającym się blisko 60-tysięcznym miastem. Było więc co świętować.

Jednak coraz częściej uroczystościom towarzyszy niepokój. Węgiel powoli się kończy, nie jest też już tak pożądanym paliwem jak wcześniej. Pracowników kopalni i elektrowni czekają zmiany, bo unijna polityka klimatyczna nie pozostawia wyboru.

Na razie jednak pracują na zwiększonych obrotach. Wojna na Ukrainie i kryzys energetyczny spowodowały, że wydobycie będzie w tym roku znacznie większe niż planowano. Już teraz wydobycie w kopalni Bełchatów jest większe o ok. 8 mln ton w stosunku do planu. Spółka szacuje, że na koniec roku zamknie się ono ponad 40 mln ton węgla.

W tym roku po raz pierwszy od wielu lat kopalnia Bełchatów uruchomiła sprzedaż węgla dla odbiorców indywidualnych. Umożliwiła to czasowa zmiana przepisów w tym zakresie. W kopalni od razu rozdzwoniły się telefony, bo węgiel brunatny, choć gorszy jakościowo od kamiennego, to jest tańszy i dostępny, wciąż cieszy się powodzeniem.

To nie był łatwy rok, górników czekają zmiany

Kończący się rok nie był więc łatwy dla górników z Bełchatowa, ale kolejny też może nie być spokojny. Region czeka transformacja energetyczna. I nie bardzo wiadomo, jaki jest plan na Bełchatów po zamknięciu kopalni i elektrowni. W pomysły na budowę elektrowni atomowej górnicy w Bełchatowie nie bardzo wierzą, o uruchomieniu odkrywki Złoczew nikt już nie myśli, a PGE oficjalnie porzuciła ten plan.

Teraz pracownicy czekają na powstanie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), w którą przekształcony ma być koncern PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (właściciel m.in. kopalni i elektrowni Bełchatów). NABE skupiać ma aktywa węglowe.

Dzięki temu innym energetycznym spółkom, uwolnionym od węglowego obciążenia, łatwiej będzie pozyskiwać finansowanie zielonych inwestycji. NABE natomiast ma stopniowo wygaszać najmniej efektywne elektrownie węglowe. Nie planuje się inwestycji w nowe bloki węglowe, a tylko takie, które pozwolą na utrzymanie sprawności istniejącej infrastruktury.

NABE miało zacząć funkcjonować w styczniu 2023 roku. Obecnie mówi się o końcu marca 2023 roku.

- Jesteśmy w trakcie trudnego procesu wyodrębnienia segmentu paliwowego z czterech grup energetycznych: PGE, Enea, Tauron, Energa - przyznaje Waldemar Lutkowski, członek zarządu PGE GiEK.

\

Podkreśla równocześnie, że pracownicy mogą być spokojni. Trwają rozmowy dotyczące umowy społecznej: - Jesteśmy w przededniu zakończenia rozmów. Dla pracowników zmieni się tylko szyld. To, co posiadali w ramach swoich uprawnień, nie zmieni się nawet o przecinek.

Z takimi zapewnieniami górnicy z Bełchatowa obchodzili więc barbórkowe uroczystości. Była pobudka w wykonaniu orkiestry KWB Bełchatów, msza, podczas której do górniczej parafii wprowadzono relikwie św. Barbary, patronki górników. Podczas akademii wręczono ponad sto odznaczeń.

Energetyczny koncern z Bełchatowa to największy i najbardziej pożądany pracodawca w regionie. Stopniowo jednak maleje zatrudnienie w zakładach PGE GiEK, a bełchatowski koncern paliwowo-energetyczny ma być wygaszany. Ostatni blok Elektrowni Bełchatów ma funkcjonować do 2038 roku. Zakończenie eksploatacji złóż węgla w polach Bełchatów i Szczerców planowane jest odpowiednio w 2026 i 2038 roku.

Górnicy z Bełchatowa świętowali Barbórkę. Zwiększają wydobyc...

od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto