"Gorący stołek" prezesa PGE GIEK. Ogłoszono konkurs na stanowisko szefa koncernu. Jakie warunki trzeba spełnić?

Magdalena Buchalska-Frysz
Magdalena Buchalska-Frysz
Rada Nadzorcza wybierze w konkursie prezesa PGE GIEK PGE GIEK
Na początku sierpnia powinno być wiadomo, kto zasiądzie u sterów koncernu PGE GIEK w Bełchatowie. Rada Nadzorcza ogłosiła właśnie konkurs na to stanowisko, już drugi w tym miesiącu

Konkurs na prezesa PGE GIEK

Czy karuzela zmian w zarządzie PGE GIEK ma szansę w końcu się zatrzymać? Na razie spółka, ważny koncern energetyczny, skupiający w sumie siedem kopalń i elektrowni w kraju, ma "tymczasowego" prezesa, a w ostatnich dniach, a już na pewno tygodniach, przeżyła kilka istotnych zmian personalnych.

Przedwczoraj ze stanowiska prezesa zrezygnował Krzysztof Kuśmierowski, wybrany... 14 lipca na prezesa. Dziś z zarządu odwołano Norberta Grudnia, który jeszcze niedawno był po. prezesa koncernu. Za każdym razem spółka nie podaje oficjalnie powodów tych zmian.

- To na pewno nie sprawia wrażenia stabilności - mówi jeden z pracowników kopalni. - Ciągłe zmiany powodują, że ludzie czują się niepewnie, a przecież czeka nas też wiele innych ważnych zmian, które mają związek z powolną likwidacją kopalni i elektrowni, a więc i naszych miejsc pracy.

Rada Nadzorcza PGE GIEK ogłosiła dziś konkurs na prezesa PGE GIEK. Kandydaci dokumenty składać będą do 4 sierpnia, dzień później rozpoczną się rozmowy z kandydatami.

Równocześnie Rada wybierze też wiceprezesa zarządu PGE GiEK ds. operacyjnych i transformacji. Wcześniej stanowisko to zajmował Krzysztof Kuśmierowski, ale z chwilą, gdy został wybrany na prezesa, zwolnił funkcję wiceprezesa ds. operacyjnych i transformacji.

I tak, jak w przypadku poprzedniego konkursu, wymagania dla przyszłego prezesa nie wydają się być zaporowe. Przyszły prezes musi posiadać wykształcenie wyższe, co najmniej 5-letni staż pracy, przynajmniej 3-letnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych lub samodzielnych, liczy się również własna działalność gospodarcza.

Kandydat nie może być oczywiście karany, mieć zakazu zasiadania w zarządzie w spółkach handlowych, wynikającego z różnego rodzaju przepisów prawnych,

Przyszły prezes nie może też m.in. pracować, nawet społecznie, w biurze poselskim czy senatorskim, wchodzić w skład organu partii politycznej, który reprezentuje ją na zewnątrz, być zatrudnionym przez partię polityczną i pełnić funkcji w związkach zawodowych działających w Grupie PGE.

Na 5 sierpnia Rada Nadzorcza zaplanowała rozmowy z kandydatami.

Nieustanne zmiany w zarządzie PGE GIEK

Przypomnijmy, iż karuzela zmian personalnych na stanowisku prezesa PGE GIEK trwa od chwili, gdy ze stanowiska odwołano Jacka Kaczorowskiego, od wielu lat związanego z kopalnią i elektrownią Bełchatów. Po jego odejściu koncernem kierowały osoby zwykle nie związane z Bełchatowem.

Jacek Kaczorowski odwołany został w grudniu 2015 roku. Z bełchatowskim zagłębiem górniczo-energetycznym związany od lat 90. Od chwili jego odejścia koncern miał już czterech prezesów, teraz szykuje się do wyboru piątego.

Następcą Kaczorowskiego był Sławomir Zawada, szef powiatowych struktur PiS w Zgorzelcu. Ze stanowiska zrezygnował w październiku 2018 roku.

Jego miejsce zajął Robert Ostrowski, który wcześniej był wiceprezesem ds. ekonomicznych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Funkcję prezesa PGE GiEK objął 1 marca 2019 roku, na to stanowisko został powołany 21 grudnia 2018 roku. Koncernowi szefował do marca 2020 roku.

Wówczas został odwołany, a na po. oddelegowano Wiolettę Czemiel-Grzybowska, z rady nadzorczej PGE GIEK, która ostatecznie wygrała konkurs na stanowisku prezesa. Z Bełchatowem nie była wcześniej związana. Przed objęciem posady w Bełchatowie była wiceprezesem ds. rozwoju i inwestycji Polskiej Spółki Gazownictwa.

Prezes Czemiel-Grzybowską odwołano w czerwcu 2021 roku, 14 lipca konkurs wygrał Krzysztof Kuśmierowski. Jednak przez kilka dni wybór ten był owiany tajemnicą, koncern po raz pierwszy w takiej sytuacji nie potwierdził oficjalnie tych informacji o wyborze. W niecały tydzień po wygranym konkursie Krzysztof Kuśmierowski złożył rezygnację.

Na razie nadal szefuje on jednak koncernowi, stery dzierżyć ma do chwili wybrania nowego prezesa w konkursie.

Aktualny skład zarządu PGE GiEK w Bełchatowie:

  • Krzysztof Kuśmierowski – prezes zarządu

  • Zbigniew Fałek – wiceprezes zarządu ds. Inwestycji i ICT

  • Zbigniew Kasztelewicz – wiceprezes zarządu ds. Wydobycia

  • Andrzej Kopertowski – wiceprezes zarządu, wiceprezes zarządu

PGE GIEK to koncern energetyczny należący do Grupy PGE. Skupia w sumie siedem podmiotów - kopalń i elektrowni - z branży energetycznej z całego kraju, w tym m.in. kopalnię i elektrownię Bełchatów. Podstawą działalności spółki jest wydobywanie węgla brunatnego oraz wytwarzanie energii elektrycznej

Na koniec ubiegłego roku w zakładach PGE GiEK i spółkach zależnych pracowało około 20 tys. 600 osób.

"Gorący stołek" prezesa PGE GIEK. Ogłoszono konkurs na stano...

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie