Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Tczew. Stanowcze "nie" dla dzikich wysypisk [ZDJĘCIA]

Krystyna Paszkowska
Mieszkańcy się skarżą, gmina sukcesywnie usuwa odpady z dzikich wysypisk, a problem wciąż powraca. Nie pomagają prośby o nie wyrzucanie odpadów w miejscach do tego nie wyznaczonych. Nie pomagają tłumaczenia, że mieszkańcy gminy mogą bezpłatnie oddać odpady problemowe do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) mieszczącego się przy ul. Rokickiej 5a w Tczewie. Ta sytuacja skłoniła gminę do wprowadzenia monitoringu w miejscach, w których są dzikie wysypiska. To powinno skłonić ludzi do prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi.

Z jednej strony rośnie świadomość mieszkańców odnośnie selektywnej zbiórki odpadów, a z drugiej - bardzo dokuczliwy nadal jest problem z dzikimi wysypiskami. Niektóre miejsca szczególnie polubiono. – W niektórych miejscowościach problem jest bardziej nasilony, a w niektórych mniej a są również takie gdzie problem jest incydentalny. - mówi Roman Rezmerowski, wójt gminy Tczew.

- Systematycznie usuwamy śmieci z tych miejsc. Jednak, w krótkim czasie na ich miejscu pojawiają się nowe odpady. Stąd pomysł na monitoring.
Są gminy, w których zainstalowano monitoring terenów, które traktowano, jak wysypiska i pomysł się sprawdził. Udało się wskazać, kto śmieci i doprowadzić do ukarania sprawców. - Myślę, że to będzie skuteczny sposób również na terenie naszej gminy i odpady problematyczne typu kanapa, telewizor, opony samochodowe będą wreszcie trafiać do odpowiedniego miejsca czyli punktu selektywnej zbiórki odpadów w Tczewie - uważa wójt.
- chciałbym jeszcze przypomnieć, że co roku organizujemy obwoźną zbiórkę odpadów wielkogabarytowych i problematycznych i wówczas można pozbyć się z domu tych odpadów.

Za zanieczyszczanie lub zaśmiecanie miejsca publicznego, wyrzucanie na cudzy grunt polny kamieni, śmieci, padliny i nieczystości, zanieczyszczanie gleby, wody w lasach albo wyrzucanie tam śmieci, składowanie, zatapianie lub zakopywanie odpadów w lesie można nawet trafić na kilka lat za “kratki”. Po prostu nie warto narażać się na sankcje.

Na zdjęciach tylko kilka przykładów uciążliwego procederu.

Więcej w piątkowym wydaniu "Dziennika Tczewskiego"

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto