Gmina Bełchatów dzieli fundusze pomiędzy samorządy powiatu bełchatowskiego po zmianie granic

Magdalena Buchalska-Frysz
Magdalena Buchalska-Frysz
W gminie Bełchatów odbyło się spotkanie w sprawie podziału pieniędzy w ramach Funduszu Wsparcia Lokalnego oraz Fundusz Dróg Powiatowych
W gminie Bełchatów odbyło się spotkanie w sprawie podziału pieniędzy w ramach Funduszu Wsparcia Lokalnego oraz Fundusz Dróg Powiatowych Gmina Bełchatów
Udostępnij:
Konrad Koc, wójt gminy Kleszczów, spotkał się dziś z przedstawicielami gmin powiatu bełchatowskiego. Jakie pieniądze przekaże samorządom po zmianie granic i dodatkowych wpływach do budżetu?

Podział gm. Kleszczów. Gmina Bełchatów przekaże pieniądze innym samorządom

Fundusz Wsparcia Lokalnego oraz Fundusz Dróg Powiatowych powstaną z inicjatywy gminy Bełchatów. Samorząd gminy planuje ich utworzenie po zmianie swoich granic i dodatkowych wpływach do budżetu.

Przypomnijmy, pod koniec grudnia 2021 roku rząd zdecydował, iż zmieni granice gmin Kleszczów i Bełchatów, Z tej pierwszej wydzielono obręb geodezyjny Wola Grzymalina na którym znajduje się Elektrownia Bełchatów. Teren ten włączono do gminy Bełchatów, co oznacza, że do kasy tego samorządu wpływać będzie o ok. 67, a może nawet 80 mln zł więcej rocznie niż dotychczas.

Pieniędzmi tymi gmina się podzieli. Po pierwsze, tak jak Kleszczów, płacić będzie "janosikowe" do budżetu centralnego. Lokalnie wspierać chce z Funduszu gminy z powiatu bełchatowskiego.

Wstępne szacunki wskazują, że na pomoc przeznaczone zostanie około 20 mln zł, przy czym 4 mln zł z tej sumy będą przeznaczone na Fundusz Dróg Powiatowych.

- Chcemy, żeby zasady funkcjonowania Funduszu Wsparcia Lokalnego były optymalnie dostosowane do potrzeb samorządów, ale jednocześnie pamiętajmy o tym, że muszą być zgodne z ustawą o finansach publicznych - podkreśla Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc.

Nie wiadomo jeszcze, ile pieniędzy trafi do konkretnego samorządu. Algorytm podziału środków zostanie opracowany w ciągu najbliższych tygodni.

Podobny fundusz przez ostatnie dwa lata prowadziła gmina Kleszczów. Rocznie dla kilkunastu gmin - z powiatów bełchatowskiego, pajęczańskiego i radomszczańskiego przeznaczano ok. 12-13 mln zł. Na ten rok gmina planował 25 mln zł, jednak po podziale gminy, samorząd nie deklaruje dalszej pomocy w tym zakresie.

W gminie Bełchatów odbyło się spotkanie w sprawie podziału pieniędzy w ramach Funduszu Wsparcia Lokalnego oraz Fundusz Dróg Powiatowych

Gmina Bełchatów dzieli fundusze pomiędzy samorządy powiatu ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie