GKS wraca z Gdyni z kompletem punktów. To pierwsza wyjazdowa wygrana od lipca

W meczu rozegranym nad Bałtykiem faworytem byli gospodarze, ale to GKS sprawił niespodziankę arka.gdynia.pl
GKS Bełchatów wygrał w meczu wyjazdowym 12. kolejki Fortuna 1. Ligi z Arką Gdynia 2:1 (2:0). Dwa gole dla "Brunatnych" zdobył Przemysław Zdybowicz, dla którego były to pierwsze dwa trafienia na szczeblu centralnym od 10 sierpnia 2019 roku.

Piłkarze GKS pokonują faworyta na jego terenie

Drużyna GKS Bełchatów w spotkaniu 12. kolejki Fortuna 1. Ligi rywalizowali w Gdyni z tamtejszą Arką. Bełchatowianie w ostatnich pięciu meczach ligowych odnotowali dwa zwycięstwa i trzy remisy zdobywając w nich cztery gole i nie tracąc ani jednej bramki. Najpierw GKS zremisował 0:0 w Olsztynie ze Stomilem, później u siebie pokonał 1:0 Zagłębie Sosnowiec, następnie był bezbramkowy remis w Nowym Sączu z Sandecją, domowa wygrana 3:0 z Resovią Rzeszów i derbowy remis 0:0 w Łodzi z Widzewem.

Z kolei gdynianie po serii pięciu spotkań z rzędu bez wygranej odnotowali dwa zwycięstwa z rzędu. Najpierw w u siebie z Koroną Kielce 2:0 w Totolotek Pucharze Polski, a później w pierwszoligowych rozgrywkach na wyjeździe z Sandecją Nowy Sącz 5:1.

Szkoleniowiec GKS Bełchatów na mecz w Gdyni dokonał trzech zmian w porównaniu ze składem, który rywalizował na wyjeździe z Widzewem Łódź. W środku pola za Jakuba Witka zagrał Arkadiusz Najemski, na skrzydle Bartłomieja Eizencharta zastąpił Dawid Błanik, a w linii ataku Patryka Winsztala zmienił Przemysław Zdybowicz.

Pojedynek pomiędzy Arką a GKS-em od początku był bardzo ciekawy, a z minuty na minutę goście czuli się coraz pewniej. Mimo wszystko jako pierwsi groźny atak przeprowadzili gdynianie, a strzał głową Mateusza Żebrakowskiego w światło bramki wybił tuż sprzed linii bramkowej obrońca gości Seweryn Michalski. Trzy minuty później padł pierwszy gol w meczu. Środkowy pomocnik "Brunatnych" Arkadiusz Najemski na 40. metrze od bramki Arki ograł trzech przeciwników i zagrał piłkę mocno po ziemi na prawe skrzydło do Łukasza Wrońskiego, a ten podał w pole karne do Przemysława Zdybowicza, który po raz pierwszy od ponad roku trafił do siatki w meczu ligowym na szczeblu centralnym. Warto też odnotować, że było to pierwsze trafienie bełchatowian na wyjeździe w sezonie 2020/2021. Później szansę na zdobycie kolejnego gola miał jeszcze Mariusz Magiera z rzutu wolnego, ale piłka poszybowała obok bramki gospodarzy i do przerwy GKS prowadził w dalszym ciągu 1:0.

Po kwadransie przerwy w szeregach Arki przeprowadzono dwie zmiany, które miały wprowadzić więcej jakość w grze gospodarzy. Sześć minut po zmianie stron było już 2:0 dla GKS. Na prawej flance dwójkową akcję przeprowadził duet Marcin Sierczyński i Łukasz Wroński. Skrzydłowy gości dobrze dośrodkował na bliższy słupek do Zdybowicza, a ten lekkim uderzeniem głową tuż przy słupku bramki Arki zdobył drugiego gola. W 58. minucie niecelne uderzenie oddał Żebrakowski. Pięć minut potem hat-tricka mógł skompletować "Zdybo". Piłkę po raz kolejny w pole karny gospodarzy lekko górą zagrał "Wronka", a Zdybowicz wybiegł na pozycję i uderzył piętką z powietrza, ale futbolówka odbiła się od poprzeczki. Chwilę po tej akcji mógł trafić Dawid Błanik, ale uderzył obok bramki. Kilka minut później mocny strzał z dystansu oddał Wroński, ale piłkę sparował na rzut rożny Daniel Kajzer. W 74. minut po drugiej stronie boiska w polu karnym GKS faulowany był Mateusz Młyński, a sędzia wskazał na rzut karny. Do piłki podszedł Juliusz Letniowski i pokonał Pawła Lenarcika.

Sześć minut później swoją okazję miał jeszcze Michał Pawlik, ale uderzył po centrze z rzutu rożnego Magiery z bliska głową nad poprzeczką. W doliczonym czasie gry akcję, po której mogło być 2:2, przeprowadziła Arka, ale świetnie interweniował Lenarcik po uderzeniu Rafała Wolsztyńskiego.

TUTAJ można zobaczyć bramki z tego starcia.

W ligowej tabeli GKS znajduje się na 9. miejscu z dorobkiem 14 punktów w 12 meczach, a bilans bramek wynosi 9 goli strzelonych i 11 straconych.

Bełchatowianie w najbliższej kolejce zmierzą się u siebie ze spadkowiczem z PKO Ekstraklasy Koroną Kielce. Początek meczu w sobotę, 21 listopada o godz. 17.