Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Takie murale i graffiti znajdują się w Bełchatowie. Które podobają się Wam najbardziej? [ZDJĘCIA]

Anna Frysz
Jeszcze nie tak dawno murale i graffiti postrzegane były jako forma wandalizmu.

Murale i graffiti w Bełchatowie.

Jeszcze nie tak dawno murale i graffiti postrzegane były jako forma wandalizmu, teraz są one doceniane i uznawane za jedną z ważniejszych artystycznych form wyrazu. Dzisiaj murale nawiązują tematycznie do symboli czy historii miasta. Nowoczesne uliczne obrazy trafiają zarówno do młodszych, jak i starszych odbiorców.

Na jednej ze ścian kamienicy przy ulicy Bawełnianej 15 pojawił się symbol naszego miasta - jabłko. Autorem muralu jest Tomasz Pieczara, laureat Nagrody Prezydenta Miasta Bełchatowa w dziedzinie kultury z 2016 roku. W swojej pracy chciał pokazać nie tylko symbol Bełchatowa, ale także historię z nim związaną. Wszyscy kojarzymy jabłko z rajem i Ewą w roli głównej. Ewa zrywającą jabłko jest nawiązaniem do herbu miasta.

Grafika powstała na budynku przy ulicy Pabianickiej 25 to swojego rodzaju wspomnienie z przeszłości. Nawiązuje do przemysłu tkackiego. Ukazuje tkaczkę przy pracy. Bawełnianka od lat jest kojarzona z Bełchatowem. Mural ukazuje historię zakładu i ludzi z nim związanych. Autor Tomasz Pieczara.

Przy ulicy Pabianickiej 25 stworzono również mural z portretem św. Jana Pawła II, patrona Bełchatowa. Powstał na jednej z Kamienic Tkaczy. Autor Tomasz Pieczara.

Graffiti w centrum Bełchatowa powstały w 2016 roku w ramach akcji "Give Me The Colour". Na murze oddzielającym placu Narutowicza od terenów parafii pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bełchatowie powstały malowidła, które zastąpiły poprzednie graffiti.

Nawiązywały między innymi do biblijnych postaci znajdujących się w herbie miasta - Adama i Ewy. Dzieła przygotowało siedmioro artystów sztuki ulicznej z Bełchatowa i województwa śląskiego. Obrazy widoczne są z parku przy placu Narutowicza. Tematyka prac jest religijna, są biblijne postacie, bo płot należy do parafii pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bełchatowie. Organizatorem akcji był Tomasz Pieczara. Akcja trwała dwa dni.

Mural w Bełchatowie poświęcony "Żołnierzom Wyklętym" przedstawia powstańczy oddział, a także postacie kilku przywódców partyzanckich, orła Armii Krajowej, symbol Konspiracyjnego Wojska Polskiego i herb Narodowych Sił Zbrojnych. Przedstawia "żołnierzy wyklętych" między innymi operujących na terenach w okolicach Bełchatowa, w tym Ludwika Danielaka, czy Stanisława Sojczyńskiego, pseudonim Warszyc. Prace rozpoczęły się w czwartek 1 sierpnia 2013 roku, tuż po godzinie 17:00, czyli w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Został odsłonięty 6 sierpnia 2013 roku. Znajduje się na ścianie budynku przy ulicy 9 Maja w pobliżu wejścia do parku przy Muzeum Regionalnym w Bełchatowie. Zaprojektowali i wykonali go trzej artyści: Jacek Niewieczerzał, malarz, były dyrektor Muzeum Regionalnego w Bełchatowie, pochodzący z Bełchatowa grafik Mariusz Gorzelak, oraz nieżyjący już Stanisław Stachura.

Muralem w 2020 roku Sympatycy Górniczego Klubu Sportowego Bełchatów upiększyli jedną ze ścian Stadionu Miejskiego przy ulicy Sportowej 3 w Bełchatowie. Z boku trybuny wschodniej powstał mural upamiętniający papieża Jana Pawła II wraz z popularnym cytatem wielkiego Polaka oraz herbem "Brunatnych" i Stowarzyszenia Sympatyków GKS Bełchatów "Torfiorze". W 2020 roku papież obchodziłby setne urodziny.

7 września 2019 w Grocholicach przy ulicy Piotrkowskiej, na ścianie jednego z domów odsłonięto mural upamiętniający obrońców Gór Borowskich. W 2019 roku obchodzono 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Mural przedstawiający rajską jabłoń z Adamem i Ewą oraz jabłkiem, symbolem miasta, powstał na murze przy placu Narutowicza w 2017 roku. To dzieło Sebastiana Skarżyńskiego oraz Przemysława Wójciaka, absolwentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Obraz ożył w 2017 roku podczas animacji 3d, zabierając widzów w niemalże kosmiczną podróż do pradziejów świata.

Wielkie graffiti powstało też 23 czerwca 2013 na murze w parku przy Muzeum Regionalnym w Bełchatowie. Mural to efekt warsztatów z graffiti, które dla uczniów bełchatowskich szkół przeprowadził Łódzki Dom Kultury. Obraz, który powstał na murze nawiązuje do wiersza "Pstryk" Juliana Tuwima. Graffiti zostało odnowione w 2016 roku.

Akcję malowania graffiti na osiedlu Okrzei zorganizowała spółdzielnia mieszkaniowa 1 lipca 2011 roku.

Graffiti powstało też na garażach na osiedlu Słonecznym i w innej części Okrzei.

Takie murale i graffiti znajdują się w Bełchatowie. Które po...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto