Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gaz rozweselający na porodówce Rydygiera

Joanna Barczykowska
Gaz rozweselający podnosi nastrój ciężarnych i uśmierza ból podczas porodu
Gaz rozweselający podnosi nastrój ciężarnych i uśmierza ból podczas porodu fot. Jakub Pokora
W Łodzi średnio 35 proc. porodów odbywa się przez cesarskie cięcie. Coraz częściej łodzianki proszą położników o taki zabieg, ponieważ boją się porodu. W szpitalu im. Rydygiera w Łodzi lekarze postanowili z tym strachem gazem rozweselającym podawanym pacjentkom podczas porodu.

Dr Janusz Lasota, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Miejskim Szpitalu im. Rydygiera mówi, że szpital stara się ułatwić pacjentkom naturalny poród i zminimalizować liczbę cesarskich cięć. Po takiej operacji każda następna ciąża jest ciążą wysokiego ryzyka

Koło łóżka ciężarnej położna stawia butlę z gazem. Jedna butla wystarcza na co najmniej dziesięć porodów. Pacjentka dostaje rurkę z ustnikiem, dzięki czemu sama dozuje sobie liczbę wdechów, kiedy odczuwa ból. Po każdym wdechu ogarnia ją błogi stan, a gaz uśmierza ból.

Gaz rozweselający działa jak środek znieczulający, podnosi nastrój i zapewnia większy komfort podczas porodu.

Witold Rogowski, zastępca ordynatora oddziału mówi, że gaz zmniejsza stres i uśmierza ból porodowy. Kobieta podczas porodu może sama dozować ilość i częstotliwość wdychanego gazu. Kiedy pacjentka poczuje ból podczas skurczów, bierze jeden wdech. Gaz zaczyna działać już po kilku wdechach i bardzo szybko eliminuje się z organizmu.

Przy stosowaniu gazu nie jest konieczna obecność anestezjologa, wystarczy opieka położnej.

Gaz rozweselający cieszy się dużym zainteresowaniem ciężarnych. W piątek w szpitalu im. Rydygiera w sposób naturalny rodziły dwie ciężarne. Jedna z nich poprosiła lekarzy o gaz.

Rogowski mówi, że decyzja o podaniu gazu należy do pacjentek. To one mogą wybrać formę, jaką chcą uśmierzyć swój ból. Znieczulenie zewnątrzoponowe jest formą bardziej inwazyjną, ponieważ, żeby je podać, musimy wprowadzić cewnik do kanału rdzeniowego. Pacjentki, które się tego boją, mogą poprosić właśnie o gaz.

Podobną metodę zaczęli w tym roku stosować także położnicy ze szpitala w Radomsku. Tu pod wpływem gazu rozweselającego dzieci urodziło już ponad 10 pań. Ta metoda zdobyła dużą popularność w szpitalach na Śląsku i w Małopolsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto